Edukira joan

Armix

Armix
Frantziako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Frantzia
Eskualdea
Departamendua
Barrutia
Kantoia
Auvernia-Rodano-Alpeak
Ain
 
 
AlkateaVéronique Vuilloud
Izen ofizialaArmix
Posta kodea01510
Geografia
Koordenatuak45°50′57″N 5°35′08″E / 45.8492°N 5.5856°E / 45.8492; 5.5856
Mapa
Azalera6,82 km²
Altitudea420 m, 1.064 m eta 852 m
MugakideakLa Burbanche, Prémillieu, Rossillon, Virieu-le-Grand eta Plateau d'Hauteville
Demografia
Biztanleria25 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 9 (%37,5) (%62,5) 15 alt_right
Dentsitatea4 bizt/km²

Armix Ain departamenduko udalerria da, Frantziako Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 25 biztanle zituen 6,8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Burbanche, Prémillieu, Rossillon, Virieu-le-Grand eta Plateau d'Hauteville.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,2 °C-koa da, 8,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1730 mm-koa da, urtarrilean 11,9 euri-egun eta uztailean 8,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Valromey-sur-Séran udalerrian dago, 8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 9,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1413,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 37,1 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 22an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,7 °C-koa da, 2009ko abenduaren 20an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 8,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,1 °C) eta hotzena urtarrila (0,8 °C). Urteko prezipitazioa 1647 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (177 mm) eta lehorrena abuztua (107 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,36 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (7,9 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (11,0 °C) eta hotzena 1963 (7,0 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Armix)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 0.8 1.2 4.6 8.0 12.2 16.0 18.1 17.5 13.1 9.3 4.5 1.7 8.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 153 121 125 127 145 113 109 107 138 165 177 168 1647
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (7,9 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,5+1,3+1,2+1,2+1,5+0,9+1,3−0,2+0,3+1,0+1,5
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: −5 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (7,9 °C)
+4 °C−4 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea01002003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 15 gizon, 9 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
0.00
40.00
 
65-69
 
0.00
20.00
 
60-64
 
66.67
0.00
 
55-59
 
33.33
20.00
 
50-54
 
0.00
0.00
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
0.00
20.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Armix udalerrian 25 biztanle zeuden eta 12 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,08 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 3 kide bakarrekoak ziren, 6 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 3 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

25biztanle
12elkarbizitza-unitate
2,08lagun elkarbizitza-unitateko
9familia
3Bikotea seme-alabekin
6Bikotea seme-alabarik gabe etxean
3Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 9 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (6). 9 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

6
3
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 28 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (14), 12 egoitza nagusiekin alderatuta eta 1 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (27), eta apartamentuak gutxi ziren (1). Egoitza nagusietatik 10 beren jabearen bizilekuak ziren, 2 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[10]

28etxebizitza
12egoitza nagusi
27etxe
1apartamentu

Etxebizitza multzoa

12
14
Egoitza nagusia (12)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (14)Hutsik (1)

Etxe mota

27
Etxea (27)Apartamentua (1)

Jabetza egoera

10
2
Jabeak (10)Alokairuan (2)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik7
1919-19451
1946-19702
1971-19901
1991-20051
2006-20201

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (7). 10 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 12 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 7 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 6tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela0
3 gela2
4 gela4
5 gela edo gehiago7

Berogailu mota

2
10
Fuel-olioa (1)Elektrizitatea (2)Bestelakoak (10)

Aparkalekua eta ibilgailuak

12aparkalekua
7ibilgailu 1
6ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 14 biztanleetatik 12 aktibo ziren (% 85,7), horietako 9 lanean (% 64,3) eta 4 langabezian (aktiboen % 33,3).

1415-64 urteko biztanle
% 85,7aktibo
% 64,3lanean
% 33,3langabezia-tasa

2 ez-aktibotik 0 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 0,0), 2 erretiraturik zeuden (% 100,0) eta 0 bestelako ez-aktibo ziren (% 0,0).

Ez-aktiboak

% 100
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak
  1. ↑ Estazioko erregistroak 2002ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,9 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Sutrieu », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Frantzia
Artikulu hau Frantziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.