Edukira joan

Barlin

Barlin
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaBarlin
Posta kodea62620
Geografia
Koordenatuak50°27′19″N 2°37′07″E / 50.4553°N 2.6186°E / 50.4553; 2.6186
Mapa
Azalera6,18 km²
Altitudea51 m, 131 m eta 74 m
MugakideakHouchin, Fresnicourt-le-Dolmen, Maisnil-lès-Ruitz, Nœux-les-Mines, Ruitz eta Hersin-Coupigny
Demografia
Biztanleria7.331 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.870 (%52,8) (%47,2) 3.459 alt_right
Dentsitatea1.186 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakMarklowice udalerria
barlin.fr

Barlin Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 7.331 biztanle zituen 6,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Houchin, Fresnicourt-le-Dolmen, Maisnil-lès-Ruitz, Nœux-les-Mines, Ruitz eta Hersin-Coupigny.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BarlinBarlin
Població amb 1486 habitants (2000)Ruitz (2,3 km)
Població amb 713 habitants (2000)Houchin (2,9 km)
Població amb 4963 habitants (2000)Haillicourt (3,1 km)
Població amb 890 habitants (2000)Vaudricourt (4,8 km)
Població amb 3241 habitants (2000)Verquin (5,2 km)
Població amb 7613 habitants (2000)Houdain (5,4 km)
Població amb 1037 habitants (2000)Servins (5,6 km)
Població amb 1078 habitants (2000)Gosnay (5,9 km)
Població amb 215 habitants (2000)Hermin (5,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 13,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 945 mm-koa da, urtarrilean 12,7 euri-egun eta uztailean 8,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lillers udalerrian dago, 16,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,1 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 731,5 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,3 °C-koa da, 2012ko otsailaren 4an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,6 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (17,8 °C) eta hotzena urtarrila (4,1 °C). Urteko prezipitazioa 755 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (82 mm) eta lehorrena apirila (44 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,6 °C) baino 1,7 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2023 izan zen (11,9 °C) eta hotzena 1963 (8,0 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Barlin)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.1 4.5 6.8 9.5 12.9 15.7 17.8 17.7 14.6 11.2 7.4 4.7 10.6
Pilatutako prezipitazioa (mm) 64 55 49 44 58 58 66 68 62 70 82 82 755
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+1,1+1,2+1,4+1,1+1,1+1,1+1,0+0,2+0,2+0,9+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,6 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.459 gizon, 3.870 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.26
0.43
 
90-94
 
0.80
1.04
 
85-89
 
3.80
1.94
 
80-84
 
2.53
1.47
 
75-79
 
3.23
4.25
 
70-74
 
6.36
5.41
 
65-69
 
6.36
8.18
 
60-64
 
7.03
6.01
 
55-59
 
6.51
7.57
 
50-54
 
6.18
6.24
 
45-49
 
5.97
6.27
 
40-44
 
4.19
6.68
 
35-39
 
6.05
5.70
 
30-34
 
5.76
7.37
 
25-29
 
4.16
5.29
 
20-24
 
6.28
5.81
 
15-19
 
6.49
7.00
 
10-14
 
7.03
6.04
 
5-9
 
5.48
7.29
 
0-4
 
5.56
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Barlin udalerrian 7.250 biztanle zeuden eta 3.255 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,23 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

7.250biztanle
3.255elkarbizitza-unitate
2,23lagun elkarbizitza-unitateko
2.038familia
Udalerria
% 26
% 23
% 13
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.038 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (860). Guraso bakarreko 429 familietatik 344etan ama zen guraso bakarra. 978 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 459k seme-alaba bakarra zuten etxean, 357k bi, eta 244k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 860 bikoteetatik 176tan (% 20,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

749
860
429
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean978
Seme-alaba bat459
Bi seme-alaba357
Hiru seme-alaba172
Lau edo gehiago72

15 urte edo gehiago zituzten 5.985 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 53,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 67,1). 80 urte edo gehiagoko 341 biztanleetatik 298 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 43 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 11
40-54% 15
55-64% 25
65-79% 33
80 +% 53
Bikotean bizi da
15-24% 16
25-39% 64
40-54% 67
55-64% 62
65-79% 57
80 +% 27

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 34,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,6 izatezko bikotean eta % 7,0 PACS bidez lotuta). % 29,8 ezkongabeak ziren, % 9,5 alargunak eta % 6,6 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 34,5
Ezkongabea% 29,8
Izatezko bikotean% 12,6
Alarguna% 9,5
PACS bidez lotuta% 7,0
Dibortziatuta% 6,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 30,8), eskulangileak (% 23,3), enplegatuak (% 17,5), erdi-mailako lanbideak (% 12,2). Talde nagusia (erretiratuak, % 30,8) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[10]

Udalerria
% 12
% 17
% 23
% 31
% 9
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.562 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.260 egoitza nagusi ziren, 16 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 287 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (3.142), eta apartamentuak gutxi ziren (393). Egoitza nagusietatik 1.344 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.879 alokairuan zeuden, 1.094 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 37 doan lagata.[11]

3.562etxebizitza
3.260egoitza nagusi
3.142etxe
393apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.260
287
Egoitza nagusia (3.260)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (16)Hutsik (287)

Etxe mota

3.142
393
Etxea (3.142)Apartamentua (393)

Jabetza egoera

1.344
1.879
1.094
Jabeak (1.344)Alokairuan (1.879)HLM (1.094)Doan lagata (37)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (864).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik217
1919-1945737
1946-1970864
1971-1990782
1991-2005284
2006-2020331

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.403). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.420 etxebizitzatan). 2.186 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.570 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.083tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela43
2 gela170
3 gela653
4 gela992
5 gela edo gehiago1.403

Berogailu mota

2.420
498
268
Gas sarea (2.420)Fuel-olioa (65)Elektrizitatea (498)Gas botila (10)Bestelakoak (268)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.186aparkalekua
1.570ibilgailu 1
1.083ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.485 biztanleetatik 3.254 aktibo ziren (% 72,6), horietako 2.637 lanean (% 58,8) eta 618 langabezian (aktiboen % 19,0).

4.48515-64 urteko biztanle
% 72,6aktibo
% 58,8lanean
% 19,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 51,2
25-54 urte% 86,6
55-64 urte% 51,5
Gizonak% 78,2
Emakumeak% 67,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 35,4
BEPC, brebeta% 32,2
CAP-BEP% 20,6
Batxilergoa% 16,5
Goi-mailako +2% 12,1
Goi-mailako +3/4% 7,8
Goi-mailako +5% 3,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 19,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.231 ez-aktibotik 365 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 29,7), 221 erretiraturik zeuden (% 18,0) eta 646 bestelako ez-aktibo ziren (% 52,5).

Ez-aktiboak

% 30
% 18
% 52
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 22
% 32
% 35
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.090 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.637 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.090enplegu udalerrian
% 86,4soldatapeko
% 13,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 20.210 eurokoa zen, eta biztanleen % 25 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

20.210 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 23.260 €
% 25,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 150 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 5 janari enpresak ziren, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 14 eraikuntza enpresak ziren, 43 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 13 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 6 finantziazio enpresak ziren, 7 higiezinen enpresak ziren, 6 zerbitzu enpresak ziren, 28 administrazio publikoko enpresak ziren eta 18 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 51 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 3 funerariak, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 autoeskolak, 2 igeltseroak, 2 margolariak, 4 iturginak, 2 argiketariak, 9 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 4 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 4 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 22 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 5 okindegiak, 1 harategi zen, 1 arraindegi zen, 2 liburu dendak, 1 arropa denda zen, 3 altzari dendak, 1 kirol-denda zen, 3 drogeria eta 3 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Barlin udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, 392 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 eta 4 botika zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 5 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Barlin udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 568 ikasle zeuden eta lizeo teknologikoetan 238.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 2002ko apirilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lillers », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]