Edukira joan

Branches

Branches
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Yonne
BarrutiAuxerreko barrutia
Kantonamenducanton of Aillant-sur-Tholon
Izen ofizialaBranches
Posta kodea89113
Geografia
Koordenatuak47°53′03″N 3°28′54″E / 47.8842°N 3.4817°E / 47.8842; 3.4817
Mapa
Azalera10,99 km²
Altitudea110 m, 201 m eta 157 m
MugakideakAppoigny, Charbuy, Chichery, Fleury-la-Vallée, Valravillon eta Perrigny
Demografia
Biztanleria434 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 198 (%45,1) (%54,9) 241 alt_right
Dentsitatea39 bizt/km²
branches.fr

Branches Frantziako udalerria da, Yonne departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 434 biztanle zituen 11 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Appoigny, Charbuy, Chichery, Fleury-la-Vallée, Valravillon eta Perrigny.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BranchesBranches
Població amb 480 habitants (2000)Chichery (2,8 km)
Població amb 257 habitants (2000)Villemer (3,4 km)
Població amb 634 habitants (2000)Guerchy (3,4 km)
Població amb 3105 habitants (2000)Appoigny (3,5 km)
Població amb 444 habitants (2000)Neuilly (4,8 km)
Població amb 761 habitants (2000)Bassou (4,9 km)
Població amb 301 habitants (2000)Laduz (5,3 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Lorena, Langres goi-lautada eta Morvaneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: negu gogorra (1,5 °C); haize moderatuak; laino maiz udazkenean eta neguan)[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 16 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 751 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 7,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montholon udalerrian dago, 9,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 727,4 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -23,5 °C-koa da, 1986ko otsailaren 25an lortua[oh 1][3].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,2 °C) eta hotzena urtarrila (3,8 °C). Urteko prezipitazioa 739 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (73 mm) eta lehorrena martxoa (54 mm).[4]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,22 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,8 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2020 izan zen (12,9 °C) eta hotzena 1963 (9,5 °C).[4]

    Datu klimatikoak (Branches)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 3.8 4.3 7.4 10.5 14.4 18.0 20.2 19.6 15.3 11.6 7.1 4.5 11.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 61 54 54 59 69 58 55 58 59 73 68 71 739
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,9+0,2+0,8+0,7+0,9+1,0+0,9+0,9−0,40,0+0,6+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[5]

BiztanleriaUrtea2003004005006007001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 241 gizon, 198 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
2.07
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
2.53
4.15
 
80-84
 
5.05
2.07
 
75-79
 
0.00
8.30
 
70-74
 
10.10
6.22
 
65-69
 
5.05
4.15
 
60-64
 
2.53
10.37
 
55-59
 
7.58
4.15
 
50-54
 
2.53
4.15
 
45-49
 
2.53
7.88
 
40-44
 
7.58
6.22
 
35-39
 
7.58
8.30
 
30-34
 
19.70
4.15
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
2.53
2.07
 
15-19
 
0.00
7.88
 
10-14
 
7.58
7.88
 
5-9
 
9.60
9.96
 
0-4
 
7.58
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Branches udalerrian 432 biztanle zeuden eta 184 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,35 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 34,2). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 28,8 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[8]

432biztanle
184elkarbizitza-unitate
2,35lagun elkarbizitza-unitateko
136familia
Udalerria
% 34
% 27
% 10
% 29
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 136 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (63). Guraso bakarreko 19 familietatik 5etan ama zen guraso bakarra. 63 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

53
63
19
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,2), erdi-mailako lanbideak (% 18,5), enplegatuak (% 15,8), eskulangileak (% 10,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,2) Yonne departamenduko batez bestekoaren (% 36,5) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[8]

Udalerria
% 10
% 8
% 18
% 16
% 10
% 34
Yonne
% 13
% 15
% 17
% 36
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 221 etxebizitza zeuden. Horietatik 189 egoitza nagusi ziren, 12 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 20 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (216), eta apartamentuak gutxi ziren (4). Egoitza nagusietatik 155 beren jabearen bizilekuak ziren, 29 alokairuan zeuden, 2 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 5 doan lagata.[9]

221etxebizitza
189egoitza nagusi
216etxe
4apartamentu

Etxebizitza multzoa

189
20
Egoitza nagusia (189)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (12)Hutsik (20)

Etxe mota

216
Etxea (216)Apartamentua (4)

Jabetza egoera

155
29
Jabeak (155)Alokairuan (29)HLM (2)Doan lagata (5)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (70).[9]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik70
1919-194523
1946-197019
1971-199036
1991-200528
2006-202012

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (104). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (75 etxebizitzatan). 158 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 72 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 109tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela3
3 gela36
4 gela43
5 gela edo gehiago104

Berogailu mota

75
42
55
Gas sarea (75)Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (42)Gas botila (2)Bestelakoak (55)

Aparkalekua eta ibilgailuak

158aparkalekua
72ibilgailu 1
109ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 266 biztanleetatik 215 aktibo ziren (% 80,8), horietako 201 lanean (% 75,6) eta 14 langabezian (aktiboen % 6,5).

26615-64 urteko biztanle
% 80,8aktibo
% 75,6lanean
% 6,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 41,0
25-54 urte% 94,7
55-64 urte% 66,1
Gizonak% 81,6
Emakumeak% 80,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,0
BEPC, brebeta% 0,0
CAP-BEP% 8,1
Batxilergoa% 1,9
Goi-mailako +2% 6,7
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 5,6

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

51 ez-aktibotik 22 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 43,1), 16 erretiraturik zeuden (% 31,4) eta 13 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,5).

Ez-aktiboak

% 43
% 31
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 9
% 9
% 37
% 23
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 35 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 201 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

35enplegu udalerrian
% 57,1soldatapeko
% 42,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.080 eurokoa zen.

28.080 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.590 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 13 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 4 eraikuntza enpresak ziren, 3 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[10]

2009an zeuden norbanakoentzako 6 zerbitzu publikoetatik, 1 igeltseroa zen, 1 margolaria, 1 zurgina, 1 iturgina, 1 jatetxe eta 1 higiezinen agentzia.[11]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra harategi bat zen.[12]

2000. urtean Branches udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, 600 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1982ko azaroaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Aillant », fiche climatologique. .
  4. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  5. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  6. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  11. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  12. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  13. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]