Edukira joan

Cazaux-Villecomtal

Cazaux-Villecomtal
Cazaux-Villecomtal
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Gers
BarrutiMirandeko barrutia
Kantonamenducanton of Marciac
Izen ofizialaCazaux-Villecomtal
Jatorrizko izenaCazaux-Villecomtal
Posta kodea32230
Geografia
Koordenatuak43°27′12″N 0°10′25″E / 43.4533°N 0.1736°E / 43.4533; 0.1736
Mapa
Azalera4,13 km²
Altitudea247 m, 157 m, 275 m eta 195 m
MugakideakBuzon, Beccas, Blousson-Sérian, Malabat eta Sembouès
Demografia
Biztanleria72 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 25 (%35,7) (%64,3) 45 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²

Cazaux-Villecomtal (frantsesez eta ofizialki: Cazaux-Villecomtal) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Gers departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 72 biztanle zituen 4,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Buzon, Beccas, Blousson-Sérian, Malabat eta Sembouès.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Cazaux-VillecomtalCazaux-Villecomtal
Població amb 62 habitants (2000)Sembouès (1,4 km)
Població amb 96 habitants (2000)Malabat (2,0 km)
Població amb 81 habitants (2000)Beccas (2,4 km)
Població amb 77 habitants (2000)Buzon (2,4 km)
Població amb 303 habitants (2000)Haget (3,3 km)
Població amb 185 habitants (2000)Troncens (3,8 km)
Població amb 50 habitants (2000)Barbachen (3,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,7 °C-koa da, 14,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 946 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Maubourguet udalerrian dago, 10,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 904,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 44 °C-koa da, 1947ko abuztuaren 1an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -15,5 °C-koa da, 1956ko otsailaren 21an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (20,7 °C) eta hotzena urtarrila (5,7 °C). Urteko prezipitazioa 939 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (102 mm) eta lehorrena abuztua (58 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,36 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,9 °C) baino 1,9 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (14,8 °C) eta hotzena 1963 (10,9 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Cazaux-Villecomtal)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.7 6.5 9.4 11.7 15.4 18.9 20.7 20.6 17.3 13.5 8.8 6.3 12.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 90 70 75 91 92 72 61 58 68 73 102 88 939
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,9 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,5+0,3+1,5+1,3+1,7+1,8+1,0+1,6+0,2+0,5+0,7+0,7
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,9 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea501001502002503001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 45 gizon, 25 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.11
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
20.00
0.00
 
70-74
 
0.00
22.22
 
65-69
 
0.00
0.00
 
60-64
 
40.00
33.33
 
55-59
 
20.00
0.00
 
50-54
 
0.00
11.11
 
45-49
 
20.00
0.00
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
22.22
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cazaux-Villecomtal udalerrian 72 biztanle zeuden eta 41 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,76 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 21 kide bakarrekoak ziren, 15 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 5 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

72biztanle
41elkarbizitza-unitate
1,76lagun elkarbizitza-unitateko
21familia
5Bikotea seme-alabekin
15Bikotea seme-alabarik gabe etxean
21Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 21 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (15). 15 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

15
5
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 51 etxebizitza zeuden. Horietatik 40 egoitza nagusi ziren, 7 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 4 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (47), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 32 beren jabearen bizilekuak ziren, 6 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[11]

51etxebizitza
40egoitza nagusi
47etxe
3apartamentu

Etxebizitza multzoa

40
7
Egoitza nagusia (40)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (7)Hutsik (4)

Etxe mota

47
Etxea (47)Apartamentua (3)

Jabetza egoera

32
6
Jabeak (32)Alokairuan (6)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik24
1919-19451
1946-19703
1971-19905
1991-20055
2006-20202

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (17). 16 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 33 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 24 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 16tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela4
3 gela3
4 gela16
5 gela edo gehiago17

Berogailu mota

10
12
16
Gas sarea (1)Fuel-olioa (10)Elektrizitatea (12)Gas botila (1)Bestelakoak (16)

Aparkalekua eta ibilgailuak

33aparkalekua
24ibilgailu 1
16ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 33 biztanleetatik 25 aktibo ziren (% 75,8), horietako 22 lanean (% 66,7) eta 3 langabezian (aktiboen % 12,0).

3315-64 urteko biztanle
% 75,8aktibo
% 66,7lanean
% 12,0langabezia-tasa

8 ez-aktibotik 1 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 12,5), 5 erretiraturik zeuden (% 62,5) eta 2 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,0).

Ez-aktiboak

% 12
% 62
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 12 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 22 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

12enplegu udalerrian
% 25,0soldatapeko
% 75,0ez-soldatapeko

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 50 ziren, horien artean 34 aktiboak ziren eta 16 inaktiboak ziren. 34 pertsona aktiboetatik 32 lanean zeuden (19 gizon eta 13 emakume) eta 2 langabezian zeuden (2 gizon). 16 pertsona inaktiboetatik 7 erretiraturik zeuden, 6 ikasten zeuden eta 3 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 5 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 eraikuntza enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[13]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra argiketaria zen.[14]

2000. urtean Cazaux-Villecomtal udalerrian 10 nekazaritza-ustiategi zeuden, 138 hektarea erabiltzen.[15]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1886ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Maubourguet », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]