Edukira joan

Chambors

Chambors
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Oise
Izen ofizialaChambors
Posta kodea60240
Geografia
Koordenatuak49°15′38″N 1°48′58″E / 49.2606°N 1.8161°E / 49.2606; 1.8161
Mapa
Azalera6,65 km²
Altitudea55 m, 146 m eta 89 m
MugakideakGisors, Delincourt, Lattainville eta Trie-Château
Demografia
Biztanleria300 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 156 (%52,3) (%47,7) 142 alt_right
Dentsitatea45 bizt/km²

Chambors Frantziako udalerria da, Oise departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 300 biztanle zituen 6,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Gisors, Delincourt, Lattainville eta Trie-Château.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ChamborsChambors
Població amb 551 habitants (2000)Delincourt (1,8 km)
Població amb 140 habitants (2000)Lattainville (2,0 km)
Població amb 1516 habitants (2000)Trie-Château (2,8 km)
Població amb 151 habitants (2000)Reilly (2,8 km)
Població amb 335 habitants (2000)Trie-la-Ville (3,5 km)
Població amb 11677 habitants (2000)Gisors (3,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,6 °C-koa da, 14,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 733 mm-koa da, urtarrilean 11,5 euri-egun eta uztailean 8,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Jaméricourt udalerrian dago, 6,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 695,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,8 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,9 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,7 °C) eta hotzena urtarrila (4,1 °C). Urteko prezipitazioa 744 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (88 mm) eta lehorrena iraila (51 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,34 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,8 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2011, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2020 izan zen (12,3 °C) eta hotzena 1963 (8,5 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Chambors)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.1 4.4 7.1 9.8 13.3 16.5 18.7 18.5 14.9 11.3 7.2 4.5 10.9
Pilatutako prezipitazioa (mm) 68 56 55 52 65 58 60 58 51 67 68 88 744
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,3+0,9+1,3+1,2+1,0+1,1+1,2+1,3+0,5+0,6+1,2+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,8 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea1001502002503003504004505001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 142 gizon, 156 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
3.52
 
75-79
 
0.00
10.56
 
70-74
 
9.62
18.31
 
65-69
 
9.62
7.04
 
60-64
 
9.62
3.52
 
55-59
 
9.62
7.04
 
50-54
 
3.21
0.00
 
45-49
 
6.41
14.79
 
40-44
 
9.62
7.04
 
35-39
 
3.21
0.00
 
30-34
 
3.21
0.00
 
25-29
 
3.21
3.52
 
20-24
 
0.00
7.04
 
15-19
 
6.41
10.56
 
10-14
 
16.67
0.00
 
5-9
 
6.41
7.04
 
0-4
 
3.21
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Chambors udalerrian 300 biztanle zeuden eta 128 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,34 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 31 kide bakarrekoak ziren, 46 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 35 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

300biztanle
128elkarbizitza-unitate
2,34lagun elkarbizitza-unitateko
97familia
35Bikotea seme-alabekin
46Bikotea seme-alabarik gabe etxean
15Guraso bakarrekoak
31Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 97 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (46). Guraso bakarreko 15 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 46 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

46
35
15
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 170 etxebizitza zeuden. Horietatik 130 egoitza nagusi ziren, 25 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 15 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (165), eta apartamentuak gutxi ziren (5). Egoitza nagusietatik 111 beren jabearen bizilekuak ziren, 17 alokairuan zeuden, 8 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[11]

170etxebizitza
130egoitza nagusi
165etxe
5apartamentu

Etxebizitza multzoa

130
25
15
Egoitza nagusia (130)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (25)Hutsik (15)

Etxe mota

165
Etxea (165)Apartamentua (5)

Jabetza egoera

111
17
Jabeak (111)Alokairuan (17)HLM (8)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik36
1919-194514
1946-197011
1971-199047
1991-200513
2006-20209

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (68). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (68 etxebizitzatan). 97 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 61 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 64tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela3
3 gela18
4 gela41
5 gela edo gehiago68

Berogailu mota

30
68
25
Gas sarea (2)Fuel-olioa (30)Elektrizitatea (68)Gas botila (5)Bestelakoak (25)

Aparkalekua eta ibilgailuak

97aparkalekua
61ibilgailu 1
64ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 180 biztanleetatik 141 aktibo ziren (% 78,3), horietako 131 lanean (% 72,8) eta 11 langabezian (aktiboen % 7,8).

18015-64 urteko biztanle
% 78,3aktibo
% 72,8lanean
% 7,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,4
25-54 urte% 95,5
55-64 urte% 54,9
Gizonak% 83,0
Emakumeak% 73,9

39 ez-aktibotik 10 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 25,6), 18 erretiraturik zeuden (% 46,2) eta 11 bestelako ez-aktibo ziren (% 28,2).

Ez-aktiboak

% 26
% 46
% 28
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 50 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 131 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

50enplegu udalerrian
% 80,0soldatapeko
% 20,0ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.520 eurokoa zen.

28.520 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.970 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 11 komertzioetatik, 1 eraikuntza enpresa zen, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 2 higiezinen enpresak ziren, 2 zerbitzu enpresak ziren, 1 administrazio publikoko enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra argiketaria zen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako haur-eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1990ko otsailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Jamericourt », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]