Edukira joan

Cranves-Sales

Cranves-Sales
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Savoia Garaia
BarrutiSaint-Julien-en-Genevoiseko barrutia
KantonamenduCanton of Annemasse-Nord
Izen ofizialaCranves-Sales
Posta kodea74380
Geografia
Koordenatuak46°11′12″N 6°17′29″E / 46.1867°N 6.2914°E / 46.1867; 6.2914
Mapa
Azalera13,61 km²
Altitudea439 m, 1.440 m eta 663 m
MugakideakAnnemasse, Arthaz-Pont-Notre-Dame, Boëge, Bonne, Juvigny, Lucinges, Saint-André-de-Boëge, Saint-Cergues, Vétraz-Monthoux eta Ville-la-Grand
Demografia
Biztanleria7.762 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.720 (%49,8) (%50,2) 3.752 alt_right
Dentsitatea570 bizt/km²
cranves-sales.fr

Cranves-Sales Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 7.762 biztanle zituen 13,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Annemasse, Arthaz-Pont-Notre-Dame, Boëge, Bonne, Juvigny, Lucinges, Saint-André-de-Boëge, Saint-Cergues, Vétraz-Monthoux eta Ville-la-Grand.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Cranves-SalesCranves-Sales
Població amb 1465 habitants (2000)Lucinges (2,1 km)
Població amb 2599 habitants (2000)Bonne (3,1 km)
Població amb 632 habitants (2000)Juvigny (3,3 km)
Població amb 1159 habitants (2000)Nangy (3,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da, 18,3 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1366 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Gaillard (Haute-Savoie) udalerrian dago, 6,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 966,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 13an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 9,7 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,3 °C) eta hotzena urtarrila (0,9 °C). Urteko prezipitazioa 1165 mm-koa da; hilabeterik euritsuena maiatza da (110 mm) eta lehorrena otsaila (72 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,24 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (9,1 °C) baino 1,5 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2020, 2022, 2023 eta 2024. Urterik beroena 2022 izan zen (11,7 °C) eta hotzena 1963 (8,0 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Cranves-Sales)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 0.9 1.8 5.5 9.2 13.4 17.3 19.3 18.6 14.2 9.9 4.8 1.7 9.7
Pilatutako prezipitazioa (mm) 84 72 79 90 110 104 98 106 106 109 104 105 1165
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,1 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,4−0,1+1,0+1,1+1,0+1,6+1,1+1,3−0,2−0,3+0,2+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (9,1 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea0100020003000400050006000700080001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.752 gizon, 3.720 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.13
 
90-94
 
0.65
1.01
 
85-89
 
1.29
2.77
 
80-84
 
3.06
2.53
 
75-79
 
3.58
3.52
 
70-74
 
4.19
5.14
 
65-69
 
4.70
6.82
 
60-64
 
6.10
5.89
 
55-59
 
7.34
6.08
 
50-54
 
5.89
7.28
 
45-49
 
8.06
8.00
 
40-44
 
7.72
6.56
 
35-39
 
7.93
6.26
 
30-34
 
5.73
5.78
 
25-29
 
5.67
4.58
 
20-24
 
3.60
6.93
 
15-19
 
5.16
7.20
 
10-14
 
7.63
6.45
 
5-9
 
6.51
7.06
 
0-4
 
5.19
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Cranves-Sales udalerrian 7.691 biztanle zeuden eta 3.161 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,43 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena seme-alabekin bizi ziren bikoteak ziren (% 35,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 25,9 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

7.691biztanle
3.161elkarbizitza-unitate
2,43lagun elkarbizitza-unitateko
2.333familia
Udalerria
% 35
% 29
% 9
% 26
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.333 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.113). Guraso bakarreko 290 familietatik 222etan ama zen guraso bakarra. 1.065 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 531k seme-alaba bakarra zuten etxean, 546k bi, eta 191k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.113 bikoteetatik 72tan (% 6,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

929
1.113
290
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.065
Seme-alaba bat531
Bi seme-alaba546
Hiru seme-alaba167
Lau edo gehiago24

15 urte edo gehiago zituzten 6.106 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 32,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 75,7).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 11
40-54% 11
55-64% 17
65-79% 20
80 +% 33
Bikotean bizi da
15-24% 7
25-39% 72
40-54% 76
55-64% 75
65-79% 75
80 +% 60

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 48,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 17,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,1 izatezko bikotean eta % 5,1 PACS bidez lotuta). % 24,1 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 6,4 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 48,3
Ezkongabea% 24,1
Izatezko bikotean% 12,1
Dibortziatuta% 6,4
PACS bidez lotuta% 5,1
Alarguna% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 23,3), erdi-mailako lanbideak (% 22,2), enplegatuak (% 18,4), eskulangileak (% 15,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 23,3) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 25,5) azpitik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[10]

Udalerria
% 13
% 22
% 18
% 16
% 23
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.466 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.159 egoitza nagusi ziren, 144 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 163 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.291), eta apartamentuak gutxi ziren (1.162). Egoitza nagusietatik 2.283 beren jabearen bizilekuak ziren, 798 alokairuan zeuden, 345 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 78 doan lagata.[11]

3.466etxebizitza
3.159egoitza nagusi
2.291etxe
1.162apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.159
Egoitza nagusia (3.159)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (144)Hutsik (163)

Etxe mota

2.291
1.162
Etxea (2.291)Apartamentua (1.162)

Jabetza egoera

2.283
798
345
Jabeak (2.283)Alokairuan (798)HLM (345)Doan lagata (78)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.028).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik119
1919-194556
1946-1970250
1971-1990858
1991-2005588
2006-20201.028

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.558). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.245 etxebizitzatan). 2.952 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.251 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.796tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela32
2 gela269
3 gela584
4 gela717
5 gela edo gehiago1.558

Berogailu mota

1.245
372
991
498
Gas sarea (1.245)Fuel-olioa (372)Elektrizitatea (991)Gas botila (54)Bestelakoak (498)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.952aparkalekua
1.251ibilgailu 1
1.796ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.839 biztanleetatik 3.914 aktibo ziren (% 80,9), horietako 3.537 lanean (% 73,1) eta 377 langabezian (aktiboen % 9,6).

4.83915-64 urteko biztanle
% 80,9aktibo
% 73,1lanean
% 9,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,7
25-54 urte% 92,6
55-64 urte% 70,7
Gizonak% 84,3
Emakumeak% 77,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 19,4
BEPC, brebeta% 12,1
CAP-BEP% 10,6
Batxilergoa% 10,3
Goi-mailako +2% 6,7
Goi-mailako +3/4% 7,7
Goi-mailako +5% 6,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

925 ez-aktibotik 388 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 41,9), 195 erretiraturik zeuden (% 21,1) eta 342 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,0).

Ez-aktiboak

% 42
% 21
% 37
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 16
% 32
% 27
% 18
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.146 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.537 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.146enplegu udalerrian
% 78,6soldatapeko
% 21,4ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 41.150 eurokoa zen, eta biztanleen % 8 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

41.150 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 32.180 €
% 8,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 208 komertzioetatik, 3 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 38 eraikuntza enpresak ziren, 60 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 9 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 5 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 2 finantziazio enpresak ziren, 20 higiezinen enpresak ziren, 18 zerbitzu enpresak ziren, 20 administrazio publikoko enpresak ziren eta 15 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 53 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 7 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 5 igeltseroak, 7 margolariak, 8 zurginak, 2 iturginak, 5 argiketariak, 2 ile apaindegiak, 6 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak eta 3 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 17 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 1 liburu denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 6 altzari dendak, 1 drogeria zen eta 2 lore-dendak ziren.[14]

2000. urtean Cranves-Sales udalerrian 19 nekazaritza-ustiategi zeuden, 390 hektarea erabiltzen.[15]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen. Cranves-Sales udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 630 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1987ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,0 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Gaillard », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]