Edukira joan

Goyave

Goyave
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Eskualdea Guadalupe
Izen ofizialaGoyave
Posta kodea97128
Geografia
Koordenatuak16°08′00″N 61°34′18″W / 16.1333°N 61.5717°W / 16.1333; -61.5717
Mapa
Azalera59,91 km²
MugakideakPetit-Bourg, Capesterre-Belle-Eau eta Vieux-Habitants
Demografia
Biztanleria7.565 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.364 (%57,1) (%42,9) 3.275 alt_right
Dentsitatea126 bizt/km²
villedegoyave.fr…

Goyave Frantziako udalerri bat da, Guadalupe itsasoz haraindiko lurraldean, Karibean. Azken erroldaren arabera 7.565 biztanle zituen 59,9 kilometro koadroko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Petit-Bourg, Capesterre-Belle-Eau eta Vieux-Habitants.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:

BiztanleriaUrtea10002000300040005000600070008000900019601970198019902000201020202030BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.275 gizon, 4.364 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.31
 
95+
 
0.11
0.31
 
90-94
 
0.60
1.56
 
85-89
 
0.48
1.89
 
80-84
 
2.98
3.18
 
75-79
 
2.61
3.76
 
70-74
 
3.44
6.38
 
65-69
 
4.72
6.23
 
60-64
 
4.95
8.92
 
55-59
 
7.77
6.53
 
50-54
 
9.21
8.18
 
45-49
 
7.61
5.04
 
40-44
 
7.06
5.50
 
35-39
 
5.50
4.18
 
30-34
 
7.22
2.75
 
25-29
 
4.88
4.21
 
20-24
 
4.42
8.52
 
15-19
 
6.30
8.46
 
10-14
 
7.06
7.33
 
5-9
 
5.50
6.78
 
0-4
 
7.58
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Goyave udalerrian 7.562 biztanle zeuden eta 3.381 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,24 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[3]

7.562biztanle
3.381elkarbizitza-unitate
2,24lagun elkarbizitza-unitateko
2.179familia
Udalerria
% 16
% 14
% 33
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.179 familia zeuden, eta horien artean guraso bakarreko familiak ziren ugarienak (1.167). Guraso bakarreko 1.167 familietatik 1.040etan ama zen guraso bakarra. 771 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 751k seme-alaba bakarra zuten etxean, 424k bi, eta 233k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 529 bikoteetatik 135tan (% 25,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[3]

483
529
1.167
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean771
Seme-alaba bat751
Bi seme-alaba424
Hiru seme-alaba154
Lau edo gehiago79

15 urte edo gehiago zituzten 6.149 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,3 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,4. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 51,4).[3]

Bakarrik bizi da
15-24% 1
25-39% 11
40-54% 14
55-64% 27
65-79% 35
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 2
25-39% 35
40-54% 50
55-64% 51
65-79% 49
80 +% 37

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 28,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,8 izatezko bikotean eta % 1,4 PACS bidez lotuta). % 51,2 ezkongabeak ziren, % 3,8 alargunak eta % 5,5 dibortziatuak.[3]

Ezkongabea% 51,2
Ezkonduta% 28,3
Izatezko bikotean% 9,8
Dibortziatuta% 5,5
Alarguna% 3,8
PACS bidez lotuta% 1,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 23,0), erretiratuak (% 22,8), bestelakoak (% 13,4), erdi-mailako lanbideak (% 13,2). Talde nagusia (enplegatuak, % 23,0) Guadalupe departamenduko batez bestekoaren (% 20,3) gainetik dago. 22 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,7).[3]

Udalerria
% 9
% 13
% 23
% 12
% 23
% 13
Guadalupe
% 14
% 20
% 12
% 29
% 11
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.910 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.367 egoitza nagusi ziren, 157 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 386 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.744), eta apartamentuak gutxi ziren (1.130). Egoitza nagusietatik 1.709 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.532 alokairuan zeuden, 1.001 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 126 doan lagata.[4]

3.910etxebizitza
3.367egoitza nagusi
2.744etxe
1.130apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.367
386
Egoitza nagusia (3.367)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (157)Hutsik (386)

Etxe mota

2.744
1.130
Etxea (2.744)Apartamentua (1.130)

Jabetza egoera

1.709
1.532
1.001
Jabeak (1.709)Alokairuan (1.532)HLM (1.001)Doan lagata (126)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.611).[4]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik10
1919-194525
1946-1970240
1971-1990687
1991-20051.611
2006-2020642

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (1.162). 2.244 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.640 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 871tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela29
2 gela298
3 gela1.162
4 gela1.160
5 gela edo gehiago719

Berogailu mota

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.244aparkalekua
1.640ibilgailu 1
871ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.744 biztanleetatik 3.433 aktibo ziren (% 72,4), horietako 2.626 lanean (% 55,4) eta 807 langabezian (aktiboen % 23,5).

4.74415-64 urteko biztanle
% 72,4aktibo
% 55,4lanean
% 23,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 35,1
25-54 urte% 86,9
55-64 urte% 71,2
Gizonak% 71,8
Emakumeak% 72,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 43,0
BEPC, brebeta% 29,6
CAP-BEP% 27,2
Batxilergoa% 27,0
Goi-mailako +2% 16,6
Goi-mailako +3/4% 9,7
Goi-mailako +5% 8,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 23,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.312 ez-aktibotik 585 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,6), 129 erretiraturik zeuden (% 9,8) eta 597 bestelako ez-aktibo ziren (% 45,5).

Ez-aktiboak

% 45
% 10
% 46
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 12
% 11
% 26
% 34
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 840 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.626 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

840enplegu udalerrian
% 67,0soldatapeko
% 33,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]