Edukira joan

Mesquer

Mesquer
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
DepartamenduaLoira Atlantikoa
Izen ofizialaMesquer
Posta kodea44420
Geografia
Koordenatuak47°23′58″N 2°27′36″W / 47.3994°N 2.46°W / 47.3994; -2.46
Mapa
Azalera16,72 km²
Altitudea0 m, 34 m eta 11 m
MugakideakAssérac, Piriac-sur-Mer, Saint-Molf eta La Turballe
Demografia
Biztanleria2.171 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 1.164 (%54) (%46) 993 alt_right
Dentsitatea130 bizt/km²
mesquerquimiac.fr

Mesquer (, , frantsesez eta ofizialki: Mesquer) bretainiako udalerria da. Administratiboki Frantziako Loira Atlantikoa departamenduan dago, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 2.171 biztanle zituen 16,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Assérac, Piriac-sur-Mer, Saint-Molf eta La Turballe.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MesquerMesquer
Població amb 2105 habitants (2000)Saint-Molf (2,7 km)
Població amb 1742 habitants (2000)Assérac (6,1 km)
Població amb 4384 habitants (2000)La Turballe (7,0 km)
Població amb 15356 habitants (2000)Guérande (8,3 km)
Població amb 1813 habitants (2000)Pénestin (9,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko eta hegoaldeko Bretainia, Nantako lurraldea eta Vendéeko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,2 °C-koa da, 12,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 803 mm-koa da, urtarrilean 12,3 euri-egun eta uztailean 6,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Herbignac udalerrian dago, 9,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 886,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,7 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,3 °C-koa da, 1991ko otsailaren 10an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,3 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,9 °C) eta hotzena urtarrila (6,6 °C). Urteko prezipitazioa 862 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (107 mm) eta lehorrena uztaila (46 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,25 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,5 °C) baino 1,4 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,6 °C) eta hotzena 1963 (10,1 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Mesquer)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.6 6.7 8.7 10.8 14.2 17.2 18.9 18.6 16.1 13.0 9.4 7.1 12.3
Pilatutako prezipitazioa (mm) 97 75 62 63 58 47 46 51 64 91 101 107 862
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,8+0,6+1,0+1,0+1,4+1,1+0,8+1,0+0,3+0,5+0,5+0,3
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea80010001200140016001800200022001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 993 gizon, 1.164 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.43
0.50
 
90-94
 
0.95
1.61
 
85-89
 
3.69
5.84
 
80-84
 
4.55
6.85
 
75-79
 
4.55
9.57
 
70-74
 
9.54
12.19
 
65-69
 
9.54
12.69
 
60-64
 
14.43
8.96
 
55-59
 
7.22
6.85
 
50-54
 
6.27
5.64
 
45-49
 
6.62
5.14
 
40-44
 
4.73
3.12
 
35-39
 
2.15
4.73
 
30-34
 
2.23
1.01
 
25-29
 
1.80
3.12
 
20-24
 
2.66
5.14
 
15-19
 
5.15
3.02
 
10-14
 
7.47
1.51
 
5-9
 
4.30
2.52
 
0-4
 
1.72
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Mesquer udalerrian 2.171 biztanle zeuden eta 1.100 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,97 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 42,5). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 33,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

2.171biztanle
1.100elkarbizitza-unitate
1,97lagun elkarbizitza-unitateko
722familia
Udalerria
% 16
% 42
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 722 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (472). Guraso bakarreko 79 familietatik 53etan ama zen guraso bakarra. 509 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 99k seme-alaba bakarra zuten etxean, 85k bi, eta 29k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 171 bikoteetatik 10tan (% 5,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

472
171
79
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean509
Seme-alaba bat99
Bi seme-alaba85
Hiru seme-alaba24
Lau edo gehiago5

15 urte edo gehiago zituzten 1.920 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 81,8).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 15
40-54% 14
55-64% 17
65-79% 20
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 2
25-39% 68
40-54% 75
55-64% 82
65-79% 79
80 +% 55

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 58,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 12,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 8,8 izatezko bikotean eta % 3,6 PACS bidez lotuta). % 14,4 ezkongabeak ziren, % 8,9 alargunak eta % 6,2 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 58,1
Ezkongabea% 14,4
Alarguna% 8,9
Izatezko bikotean% 8,8
Dibortziatuta% 6,2
PACS bidez lotuta% 3,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 50,3), eskulangileak (% 11,9), enplegatuak (% 11,1), erdi-mailako lanbideak (% 10,5). Talde nagusia (erretiratuak, % 50,3) Loira Atlantikoa departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[10]

Udalerria
% 10
% 11
% 12
% 50
Loira Atlantikoa
% 16
% 17
% 14
% 13
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.176 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (1.975), 1.098 egoitza nagusiekin alderatuta eta 102 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.921), eta apartamentuak gutxi ziren (246). Egoitza nagusietatik 873 beren jabearen bizilekuak ziren, 201 alokairuan zeuden, 85 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 23 doan lagata.[11]

3.176etxebizitza
1.098egoitza nagusi
2.921etxe
246apartamentu

Etxebizitza multzoa

1.098
1.975
Egoitza nagusia (1.098)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (1.975)Hutsik (102)

Etxe mota

2.921
Etxea (2.921)Apartamentua (246)

Jabetza egoera

873
201
Jabeak (873)Alokairuan (201)HLM (85)Doan lagata (23)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (319).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik83
1919-194539
1946-197083
1971-1990319
1991-2005268
2006-2020306

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (636). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (642 etxebizitzatan). 934 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 512 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 513tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela48
3 gela139
4 gela274
5 gela edo gehiago636

Berogailu mota

642
279
Gas sarea (5)Fuel-olioa (86)Elektrizitatea (642)Gas botila (86)Bestelakoak (279)

Aparkalekua eta ibilgailuak

934aparkalekua
512ibilgailu 1
513ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 1.098 biztanleetatik 760 aktibo ziren (% 69,2), horietako 641 lanean (% 58,4) eta 119 langabezian (aktiboen % 15,7).

1.09815-64 urteko biztanle
% 69,2aktibo
% 58,4lanean
% 15,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,1
25-54 urte% 95,0
55-64 urte% 41,9
Gizonak% 72,0
Emakumeak% 66,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 16,2
BEPC, brebeta% 31,8
CAP-BEP% 17,2
Batxilergoa% 15,7
Goi-mailako +2% 12,6
Goi-mailako +3/4% 14,0
Goi-mailako +5% 11,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

338 ez-aktibotik 65 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 19,2), 190 erretiraturik zeuden (% 56,2) eta 83 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,6).

Ez-aktiboak

% 19
% 56
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 8
% 15
% 23
% 26
% 25
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 390 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 641 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

390enplegu udalerrian
% 59,5soldatapeko
% 40,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.570 eurokoa zen, eta biztanleen % 9 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

28.570 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 27.150 €
% 9,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,5

2007an lan egiteko adina zuten pertsonak 968 ziren, horien artean 648 aktiboak ziren eta 320 inaktiboak ziren. 648 pertsona aktiboetatik 573 lanean zeuden (315 gizon eta 258 emakume) eta 75 langabezian zeuden (27 gizon eta 48 emakume). 320 pertsona inaktiboetatik 145 erretiraturik zeuden, 64 ikasten zeuden eta 111 "bestelako inaktibo" gisa sailkaturik zeuden.[12]

Diru sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an Mesquer udalerrian 864 unitate fiskal zeuden, 1.881,5 pertsonek osaturik. Pertsona bakoitzeko diru-sarrera fiskalaren mediana urteko 18.824 euro zen.[13]

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 107 komertzioetatik, 7 erauzte enpresak ziren, 1 janari enpresa zen, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 6 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 15 eraikuntza enpresak ziren, 17 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 18 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 informazio eta komunikazio enpresa zen, 1 finantziazio enpresa zen, 8 higiezinen enpresak ziren, 17 zerbitzu enpresak ziren, 5 administrazio publikoko enpresak ziren eta 6 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[14]

2009an zeuden norbanakoentzako 24 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 igeltseroa, 1 margolaria, 3 zurginak, 2 iturginak, 4 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 1 ile apaindegia, 4 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak eta 1 tintoreria.[15]

2009an zeuden 10 establezimendu komertzialetatik, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 3 arraindegiak, 1 liburu denda zen eta 1 arropa denda zen.[16]

2000. urtean Mesquer udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, 590 hektarea erabiltzen.[17]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zegoen osasun-ekipamendu bakarra botika zen.

2009an lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1986ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,6 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Herbignac », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Emploi et population active 1999 et 2007
  13. ↑ Revenus fiscaux des ménages en 2008
  14. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  15. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  16. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  17. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]