Edukira joan

Oupia

Oupia
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Hérault
Izen ofizialaOupia
Posta kodea34210
Geografia
Koordenatuak43°17′24″N 2°45′59″E / 43.29°N 2.7664°E / 43.29; 2.7664
Mapa
Azalera9,04 km²
Altitudea50 m, 295 m eta 138 m
MugakideakMailhac, Pouzols-Minervois, Aigne, Beaufort eta Olonzac
Demografia
Biztanleria274 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 150 (%55,6) (%44,4) 120 alt_right
Dentsitatea30 bizt/km²

Oupia (frantsesez eta ofizialki: Oupia) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Hérault departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 274 biztanle zituen 9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Mailhac, Pouzols-Minervois, Aigne, Beaufort eta Olonzac.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
OupiaOupia
Població amb 170 habitants (2000)Beaufort (1,2 km)
Població amb 1647 habitants (2000)Olonzac (3,1 km)
Població amb 656 habitants (2000)Homps (4,5 km)
Població amb 398 habitants (2000)Azillanet (4,5 km)
Població amb 258 habitants (2000)Aigne (5,1 km)
Població amb 416 habitants (2000)Mailhac (5,3 km)
Població amb 490 habitants (2000)Tourouzelle (5,4 km)
Població amb 445 habitants (2000)Roubia (5,5 km)
Població amb 431 habitants (2000)Cesseras (5,7 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 14,4 °C-koa da, 16,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 649 mm-koa da, urtarrilean 6,2 euri-egun eta uztailean 2,8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Lézignan-Corbières udalerrian dago, 13,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 678,7 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,9 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -8,8 °C-koa da, 2007ko abenduaren 29an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 15,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (24,1 °C) eta hotzena urtarrila (7,5 °C). Urteko prezipitazioa 754 mm-koa da; hilabeterik euritsuena urria da (106 mm) eta lehorrena uztaila (24 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,42 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (13,7 °C) baino 2,1 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (16,6 °C) eta hotzena 1963 (12,7 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Oupia)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.5 7.9 10.8 13.3 17.3 21.6 24.1 23.6 19.3 15.5 11.0 8.2 15.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 69 61 62 70 60 35 24 40 73 106 86 68 754
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,7 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,1+0,5+1,6+1,5+1,8+2,1+1,7+1,9+0,4+0,6+1,0+1,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (13,7 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea2003004005006001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 120 gizon, 150 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
8.33
 
80-84
 
3.33
4.17
 
75-79
 
3.33
4.17
 
70-74
 
6.67
8.33
 
65-69
 
13.33
8.33
 
60-64
 
10.00
16.67
 
55-59
 
6.67
16.67
 
50-54
 
13.33
0.00
 
45-49
 
3.33
4.17
 
40-44
 
0.00
12.50
 
35-39
 
10.00
4.17
 
30-34
 
3.33
0.00
 
25-29
 
6.67
0.00
 
20-24
 
0.00
8.33
 
15-19
 
13.33
4.17
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
3.33
0.00
 
0-4
 
3.33
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Oupia udalerrian 274 biztanle zeuden eta 159 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,72 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 49,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

274biztanle
159elkarbizitza-unitate
1,72lagun elkarbizitza-unitateko
81familia
Udalerria
% 13
% 32
% 49
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 81 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (51). Guraso bakarreko 10 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 51 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

51
20
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 35,8), eskulangileak (% 16,4), erdi-mailako lanbideak (% 13,2), enplegatuak (% 12,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 35,8) Hérault departamenduko batez bestekoaren (% 30,6) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 3,1).[10]

Udalerria
% 9
% 13
% 13
% 16
% 36
Hérault
% 13
% 16
% 16
% 10
% 31
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 243 etxebizitza zeuden. Horietatik 154 egoitza nagusi ziren, 55 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 34 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (222), eta apartamentuak gutxi ziren (19). Egoitza nagusietatik 108 beren jabearen bizilekuak ziren, 34 alokairuan zeuden, 6 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 12 doan lagata.[11]

243etxebizitza
154egoitza nagusi
222etxe
19apartamentu

Etxebizitza multzoa

154
55
34
Egoitza nagusia (154)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (55)Hutsik (34)

Etxe mota

222
Etxea (222)Apartamentua (19)

Jabetza egoera

108
34
Jabeak (108)Alokairuan (34)HLM (6)Doan lagata (12)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (60).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik60
1919-194523
1946-197017
1971-199015
1991-200526
2006-202013

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (74). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (93 etxebizitzatan). 82 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 99 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 45tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela14
3 gela24
4 gela41
5 gela edo gehiago74

Berogailu mota

15
93
42
Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (93)Gas botila (4)Bestelakoak (42)

Aparkalekua eta ibilgailuak

82aparkalekua
99ibilgailu 1
45ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 152 biztanleetatik 122 aktibo ziren (% 80,3), horietako 97 lanean (% 63,8) eta 25 langabezian (aktiboen % 20,5).

15215-64 urteko biztanle
% 80,3aktibo
% 63,8lanean
% 20,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 47,4
25-54 urte% 89,3
55-64 urte% 76,0
Gizonak% 85,9
Emakumeak% 73,0

31 ez-aktibotik 10 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 32,3), 13 erretiraturik zeuden (% 41,9) eta 8 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,8).

Ez-aktiboak

% 32
% 42
% 26
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 40 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 97 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

40enplegu udalerrian
% 42,5soldatapeko
% 57,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 18.500 eurokoa zen.

18.500 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.280 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 7 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 ostalaritza eta jatetxe enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[12]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra jatetxe zen.[13]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra 120 m2 baino gutxiagoko denda bat zen.[14]

2000. urtean Oupia udalerrian 31 nekazaritza-ustiategi zeuden, 320 hektarea erabiltzen.[15]

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1990ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 0,8 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Lezignan-Corbières », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  15. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]