Edukira joan

Poisy

Poisy
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Savoia Garaia
BarrutiAnnecyko barrutia
Kantonamenducanton of Annecy-Nord-Ouest
Izen ofizialaPoisy
Posta kodea74330
Geografia
Koordenatuak45°55′20″N 6°03′47″E / 45.9222°N 6.0631°E / 45.9222; 6.0631
Mapa
Azalera11,33 km²
Altitudea384 m, 675 m eta 516 m
MugakideakChavanod, Épagny-Metz-Tessy, Lovagny, Nonglard, Sillingy eta Annecy
Demografia
Biztanleria9.291 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.518 (%50) (%50) 4.510 alt_right
Dentsitatea820 bizt/km²
poisy.fr

Poisy Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 9.291 biztanle zituen 11,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Chavanod, Épagny-Metz-Tessy, Lovagny, Nonglard, Sillingy eta Annecy.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
PoisyPoisy
Població amb 8325 habitants (2000)Meythet (2,5 km)
Població amb 3750 habitants (2000)Épagny (2,7 km)
Població amb 1074 habitants (2000)Lovagny (3,1 km)
Població amb 481 habitants (2000)Nonglard (3,4 km)
Població amb 3511 habitants (2000)Sillingy (3,4 km)
Població amb 2490 habitants (2000)Metz-Tessy (3,9 km)
Població amb 2167 habitants (2000)Chavanod (4,0 km)

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[1]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.510 gizon, 4.518 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.53
 
90-94
 
0.62
1.57
 
85-89
 
2.68
1.49
 
80-84
 
2.41
3.59
 
75-79
 
5.14
4.57
 
70-74
 
4.89
4.77
 
65-69
 
4.76
4.24
 
60-64
 
6.00
5.01
 
55-59
 
6.26
7.05
 
50-54
 
6.73
7.25
 
45-49
 
6.40
7.05
 
40-44
 
8.26
6.70
 
35-39
 
6.13
7.69
 
30-34
 
7.30
6.52
 
25-29
 
6.82
6.54
 
20-24
 
4.27
5.45
 
15-19
 
4.58
6.98
 
10-14
 
7.19
7.38
 
5-9
 
5.29
5.61
 
0-4
 
4.27
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[2].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Poisy udalerrian 9.122 biztanle zeuden eta 4.198 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,17 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 33,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[4]

9.122biztanle
4.198elkarbizitza-unitate
2,17lagun elkarbizitza-unitateko
2.757familia
Udalerria
% 26
% 30
% 9
% 33
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.757 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.256). Guraso bakarreko 390 familietatik 305etan ama zen guraso bakarra. 1.376 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 650k seme-alaba bakarra zuten etxean, 585k bi, eta 145k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.111 bikoteetatik 100tan (% 9,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[4]

1.256
1.111
390
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.376
Seme-alaba bat650
Bi seme-alaba585
Hiru seme-alaba110
Lau edo gehiago35

15 urte edo gehiago zituzten 7.656 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 6,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 32,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,3). 80 urte edo gehiagoko 430 biztanleetatik 401 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 29 kolektibitateren batean.[4]

Bakarrik bizi da
15-24% 7
25-39% 15
40-54% 17
55-64% 26
65-79% 23
80 +% 33
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 74
40-54% 70
55-64% 69
65-79% 74
80 +% 57

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 23,5 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 14,5 izatezko bikotean eta % 9,0 PACS bidez lotuta). % 25,0 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 6,8 dibortziatuak.[4]

Ezkonduta% 40,5
Ezkongabea% 25,0
Izatezko bikotean% 14,5
PACS bidez lotuta% 9,0
Dibortziatuta% 6,8
Alarguna% 4,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 27,2), erdi-mailako lanbideak (% 22,2), goi-mailako langileak (% 18,4), enplegatuak (% 14,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 27,2) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 25,5) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[4]

Udalerria
% 18
% 22
% 15
% 11
% 27
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.503 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.193 egoitza nagusi ziren, 97 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 213 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.811), etxeak baino gehiago (1.668). Egoitza nagusietatik 2.618 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.505 alokairuan zeuden, 538 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 70 doan lagata.[5]

4.503etxebizitza
4.193egoitza nagusi
1.668etxe
2.811apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.193
Egoitza nagusia (4.193)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (97)Hutsik (213)

Etxe mota

1.668
2.811
Etxea (1.668)Apartamentua (2.811)

Jabetza egoera

2.618
1.505
538
Jabeak (2.618)Alokairuan (1.505)HLM (538)Doan lagata (70)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.338).[5]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik77
1919-194519
1946-1970349
1971-19901.017
1991-2005997
2006-20201.338

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.278). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.530 etxebizitzatan). 3.747 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.009 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.981tan bi edo gehiago.[5]

Gela kopurua

1 gela110
2 gela703
3 gela1.194
4 gela908
5 gela edo gehiago1.278

Berogailu mota

2.530
1.104
Gas sarea (2.530)Fuel-olioa (211)Elektrizitatea (1.104)Gas botila (24)Bestelakoak (324)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.747aparkalekua
2.009ibilgailu 1
1.981ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.999 biztanleetatik 4.964 aktibo ziren (% 82,7), horietako 4.649 lanean (% 77,5) eta 315 langabezian (aktiboen % 6,3).

5.99915-64 urteko biztanle
% 82,7aktibo
% 77,5lanean
% 6,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,7
25-54 urte% 95,0
55-64 urte% 69,4
Gizonak% 84,4
Emakumeak% 81,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,9
BEPC, brebeta% 15,6
CAP-BEP% 7,7
Batxilergoa% 6,8
Goi-mailako +2% 5,3
Goi-mailako +3/4% 4,8
Goi-mailako +5% 3,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.035 ez-aktibotik 505 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 48,8), 249 erretiraturik zeuden (% 24,1) eta 281 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,1).

Ez-aktiboak

% 49
% 24
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 25
% 32
% 23
% 15
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.593 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.649 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

2.593enplegu udalerrian
% 83,2soldatapeko
% 16,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 33.240 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

33.240 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 32.180 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 335 komertzioetatik, 4 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 2 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresak ziren, 19 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 73 eraikuntza enpresak ziren, 54 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 9 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 12 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 15 finantziazio enpresak ziren, 19 higiezinen enpresak ziren, 67 zerbitzu enpresak ziren, 32 administrazio publikoko enpresak ziren eta 15 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[6]

2009an zeuden norbanakoentzako 89 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 1 banku bulegoa, 8 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 13 igeltseroak, 9 margolariak, 15 zurginak, 12 iturginak, 8 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 5 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 1 aldi baterako lan enpresa, 5 jatetxeak eta 7 higiezinen agentziak.[7]

2009an zeuden 12 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 3 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 2 elektrotresna dendak, 2 altzari dendak eta 1 lore-denda zen.[8]

2000. urtean Poisy udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, 308 hektarea erabiltzen.[9]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

bestelako goi-mailako ikasketa zentro bat zegoen.

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]