Edukira joan

Remchingen

Remchingen
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Baden-Württemberg
Baden-Württembergeko gobernu-eskualdeKarlsruhe
Baden-Württembergeko baserri-barrutiEnz District
Posta kodea75196
Udalerri kodea08236071
Geografia
Koordenatuak48°57′00″N 8°34′35″E / 48.95°N 8.5764°E / 48.95; 8.5764
Mapa
Azalera24,06 km²
Altitudea171 m
Demografia
Biztanleria11.757 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.954 (%50,6) (%49,4) 5.803 alt_right
Dentsitatea489 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia07232
Hiri senidetuakSisak
MatrikulaPF
remchingen.de

Remchingen Alemaniako udalerria da. Baden-Württemberg estatuan kokatuta dago, Enz barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.757 biztanle zituen 24,1 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.832 biztanle zituen: 5.830 gizonezko (% 49,3) eta 6.002 emakumezko (% 50,7); 100 emakumeko 97,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,2 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,5 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,1 ezkongabeak ziren eta % 48,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea600070008000900010.00011.00012.00013.00019601970198019902000201020202030RemchingenBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.833 gizon, 5.994 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.60
 
75+
 
12.30
10.97
 
65-74
 
11.58
23.54
 
50-64
 
23.72
11.83
 
40-49
 
12.18
11.95
 
30-39
 
12.01
5.55
 
25-29
 
5.21
8.01
 
18-24
 
6.24
2.91
 
15-17
 
2.85
9.22
 
6-14
 
8.58
3.26
 
3-5
 
2.80
3.15
 
0-2
 
2.54
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 19,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.313
2.263
Migrazio-jatorririk gabe (9.313)Migrazio-jatorri osoa (2.263)Migrazio-jatorri partziala (253)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.537 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.190, % 57,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,24 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,9 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.537etxebizitza
110,24 m²batez besteko azalera
6,9 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.190
2.100
Jabetzan (3.190)Alokairuan (2.100)Aisialdikoa (10)Hutsik (238)
% 4,2hutsik dauden tasa
% 60,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.429). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (994); eraikin guztien % 82,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.533 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra108
2 gela379
3 gela952
4 gela1.429
5 gela1.119
6 gela749
7 gela edo gehiago804

Eraikuntza garaia

1919 aurretik455
1919-1949347
1950-1959364
1960-1969769
1970-1979994
1980-1989719
1990-1999942
2000-2009517
2010-2015203
2016 eta geroago226

Berogailu mota

4.533
648
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (119)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (154)Bloke-berogailua (Blockheizung) (66)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.533)Labe indibiduala (648)Berogailurik gabe (23)

Guztira 3.403 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.263, % 66,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.241).[3] Guztira 5.248 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.826, % 34,8).[4]

3.403bizitegi-eraikin
5.248etxegune

Eraikin mota

2.263
673
367
Etxe bakartua (2.263)Etxe atxikia (bikoitza) (673)Ilarako etxea (367)Bestelako eraikin mota (101)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.241
743
369
Etxebizitza bakarra (2.241)2 etxebizitza (743)3-6 etxebizitza (369)7-12 etxebizitza (42)13 etxebizitza edo gehiago (10)

Etxegunearen tamaina

1.733
1.826
750
632
Pertsona bakarra (1.733)2 pertsona (1.826)3 pertsona (750)4 pertsona (632)5 pertsona (215)6 pertsona (90)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]