Edukira joan

Saint-Nazaire

Artikulu hau Loira Atlantikoko hiriburuari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Saint-Nazaire (argipen)».
Saint-Nazaire
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
DepartamenduaLoira Atlantikoa
BarrutiSaint-Nazaireko barrutia
AlkateaDavid Samzun (en) Itzuli
Izen ofizialaSaint-Nazaire
Port-Nazaire
Posta kodea44600
Geografia
Koordenatuak47°16′25″N 2°12′50″W / 47.2736°N 2.2139°W / 47.2736; -2.2139
Mapa
Azalera46,79 km²
Altitudea6 m, 0 m, 47 m eta 16 m
MugakideakLa Baule-Escoublac, Montoir-de-Bretagne, Pornichet, Saint-André-des-Eaux, Saint-Joachim eta Trignac
Demografia
Biztanleria74.568 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 38.326 (%52,4) (%47,6) 34.774 alt_right
Dentsitatea1.594 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakSaarlouis eta Haikou
saintnazaire.fr

Saint-Nazaire (bretainieraz: Sant-Nazer) Frantziako Loira Atlantikoa departamenduko hiria da, Bro Naoned lurralde historikoan dagoena. 2013ko erroldaren arabera 68.513 biztale ditu.

Loira ibaiaren bokalean kokatuta dago, Bretainian.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: La Baule-Escoublac, Montoir-de-Bretagne, Pornichet, Saint-André-des-Eaux, Saint-Joachim eta Trignac.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko eta hegoaldeko Bretainia, Nantako lurraldea eta Vendéeko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12,4 °C-koa da, 12,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 755 mm-koa da, urtarrilean 12,5 euri-egun eta uztailean 6,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montoir-de-Bretagne udalerrian dago, 6,3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 792 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,3 °C-koa da, 2026ko ekainaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,8 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 12,4 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (19,0 °C) eta hotzena urtarrila (6,6 °C). Urteko prezipitazioa 812 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (100 mm) eta lehorrena uztaila (41 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,30 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (11,5 °C) baino 1,6 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2014, 2020, 2022, 2023 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (13,8 °C) eta hotzena 1963 (10,0 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Saint-Nazaire)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 6.6 6.8 9.0 11.1 14.5 17.4 19.0 18.7 16.1 13.0 9.4 7.0 12.4
Pilatutako prezipitazioa (mm) 90 70 59 59 54 43 41 46 64 89 98 100 812
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,5 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,0+0,8+1,2+1,1+1,4+1,0+0,5+0,8+0,2+0,6+0,9+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (11,5 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Arkeologoek uste dute Namnetes leinu galiarraren Corbilo hiriaren gainean eraikia dagoela. Hiri hau galiarren bigarren hiri handiena zen Massilia (Marseilla) hiriaren ondoren.

Bretoien arbasoa zen Troyako Brutusek sortu zuen Saint-Nazaire kondairaren arabera eta berarekin britoiek kolonizatu zuten Loiraren estuarioa. VI mendearen amaieran elizak Nazaio martiriaren erlikiak gordetzeko basilika bat eraiki zuen. Britainiako dukerriaren parte izan zen 1532an Frantziarekin bat egin zuen arte. 1756an gotorleku bat eraiki zuten 600 biztanleak babesteko.

XIX mendean industrializazioa iritsi zen. Bere kaia arrantzarako baino itsasontzi handien eskala gisa erabilia izan zen. 1970 hamarkadan Nantesko kaia itsasaldera eraman zuten eta 1975ean Saint-Nazaireko zubia eraiki zen estuarioa alderik alde zeharkatzeko.

2007ko hasieran, herriko umeen %0,4a baino ez zegoen eskola elebidunetan matrikulatuta.[7]

BiztanleriaUrtea010.00020.00030.00040.00050.00060.00070.00080.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 34.774 gizon, 38.326 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.22
 
95+
 
0.69
0.70
 
90-94
 
2.03
1.70
 
85-89
 
3.02
2.78
 
80-84
 
3.64
4.16
 
75-79
 
5.23
5.83
 
70-74
 
7.56
5.62
 
65-69
 
6.66
5.48
 
60-64
 
6.37
6.59
 
55-59
 
6.49
6.49
 
50-54
 
6.28
6.49
 
45-49
 
6.23
6.25
 
40-44
 
5.64
5.71
 
35-39
 
5.56
6.04
 
30-34
 
5.00
5.41
 
25-29
 
4.88
6.55
 
20-24
 
4.53
6.79
 
15-19
 
5.03
6.09
 
10-14
 
5.46
5.92
 
5-9
 
5.09
5.18
 
0-4
 
4.61
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Saint-Nazaire udalerrian 73.156 biztanle zeuden eta 38.832 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 1,88 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 49,4), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[10]

73.156biztanle
38.832elkarbizitza-unitate
1,88lagun elkarbizitza-unitateko
19.209familia
Udalerria
% 16
% 24
% 9
% 49
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 19.209 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (9.193). Guraso bakarreko 3.706 familietatik 3.078etan ama zen guraso bakarra. 10.073 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 3.962k seme-alaba bakarra zuten etxean, 3.616k bi, eta 1.558k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 6.310 bikoteetatik 773tan (% 12,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

9.193
6.310
3.706
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean10.073
Seme-alaba bat3.962
Bi seme-alaba3.616
Hiru seme-alaba1.168
Lau edo gehiago390

15 urte edo gehiago zituzten 62.689 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 21,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 45,5. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 62,4). 80 urte edo gehiagoko 5.262 biztanleetatik 4.568 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 694 kolektibitateren batean.[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 21
25-39% 26
40-54% 23
55-64% 35
65-79% 36
80 +% 45
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 57
40-54% 62
55-64% 57
65-79% 62
80 +% 43

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 36,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,1 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,1 izatezko bikotean eta % 6,0 PACS bidez lotuta). % 30,8 ezkongabeak ziren, % 7,8 alargunak eta % 8,5 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 36,8
Ezkongabea% 30,8
Izatezko bikotean% 10,1
Dibortziatuta% 8,5
Alarguna% 7,8
PACS bidez lotuta% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 34,8), erdi-mailako lanbideak (% 14,8), eskulangileak (% 14,7), enplegatuak (% 14,1). Talde nagusia (erretiratuak, % 34,8) Loira Atlantikoa departamenduko batez bestekoaren (% 28,2) gainetik dago. 42 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[10]

Udalerria
% 11
% 15
% 14
% 15
% 35
Loira Atlantikoa
% 16
% 17
% 14
% 13
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 44.675 etxebizitza zeuden. Horietatik 38.588 egoitza nagusi ziren, 2.899 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 3.188 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (27.222), etxeak baino gehiago (16.935). Egoitza nagusietatik 18.435 beren jabearen bizilekuak ziren, 19.596 alokairuan zeuden, 8.375 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 558 doan lagata.[11]

44.675etxebizitza
38.588egoitza nagusi
16.935etxe
27.222apartamentu

Etxebizitza multzoa

38.588
Egoitza nagusia (38.588)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (2.899)Hutsik (3.188)

Etxe mota

16.935
27.222
Etxea (16.935)Apartamentua (27.222)

Jabetza egoera

18.435
19.596
8.375
Jabeak (18.435)Alokairuan (19.596)HLM (8.375)Doan lagata (558)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (12.345).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik698
1919-19451.587
1946-197012.345
1971-19909.815
1991-20055.283
2006-20207.606

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (10.600). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (24.884 etxebizitzatan). 23.482 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 21.336 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 9.599tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela2.317
2 gela6.681
3 gela10.300
4 gela8.688
5 gela edo gehiago10.600

Berogailu mota

24.884
11.548
Gas sarea (24.884)Fuel-olioa (618)Elektrizitatea (11.548)Gas botila (184)Bestelakoak (1.355)

Aparkalekua eta ibilgailuak

23.482aparkalekua
21.336ibilgailu 1
9.599ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 44.315 biztanleetatik 32.965 aktibo ziren (% 74,4), horietako 28.666 lanean (% 64,7) eta 4.299 langabezian (aktiboen % 13,0).

44.31515-64 urteko biztanle
% 74,4aktibo
% 64,7lanean
% 13,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,8
25-54 urte% 89,8
55-64 urte% 55,7
Gizonak% 76,6
Emakumeak% 72,1

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 26,4
BEPC, brebeta% 23,3
CAP-BEP% 15,0
Batxilergoa% 14,1
Goi-mailako +2% 9,0
Goi-mailako +3/4% 7,2
Goi-mailako +5% 6,9

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

11.350 ez-aktibotik 4.182 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 36,8), 2.853 erretiraturik zeuden (% 25,1) eta 4.315 bestelako ez-aktibo ziren (% 38,0).

Ez-aktiboak

% 37
% 25
% 38
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 19
% 28
% 24
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 42.658 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 28.666 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

42.658enplegu udalerrian
% 90,5soldatapeko
% 9,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.750 eurokoa zen, eta biztanleen % 18 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.750 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.150 €
% 18,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 11,5

Hiri eta herri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Saint-Nazairetar ezagunak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1957ko uztailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,7 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Nazaire-Montoir », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ (Frantsesez) Ofis ar Brezhoneg: Hezkuntza elebiduna
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]