Edukira joan

Sassey

Sassey
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Normandia
Departamendua Eure
BarrutiÉvreuxeko barrutia
Kantonamenducanton of Évreux-Est
Izen ofizialaSassey
Posta kodea27930
Geografia
Koordenatuak49°03′06″N 1°13′26″E / 49.0517°N 1.2239°E / 49.0517; 1.2239
Mapa
Azalera4,28 km²
Altitudea110 m, 142 m eta 135 m
MugakideakHuest eta Gauciel
Demografia
Biztanleria199 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 92 (%46,2) (%53,8) 107 alt_right
Dentsitatea46 bizt/km²

Sassey Frantziako udalerria da, Eure departamenduan dagoena, Normandia eskualdean. Azken erroldaren arabera 199 biztanle zituen 4,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Huest eta Gauciel.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Sassey
Població amb 661 habitants (2000)Huest (1,9 km)
Població amb 759 habitants (2000)Gauciel (2,4 km)
Població amb 293 habitants (2000)Fauville (3,0 km)
Població amb 545 habitants (2000)Reuilly (3,1 km)
Població amb 168 habitants (2000)Dardez (3,6 km)
Població amb 3981 habitants (2000)Gravigny (4,4 km)
Població amb 527 habitants (2000)Miserey (4,8 km)
Població amb 399 habitants (2000)Irreville (5,1 km)
Població amb 307 habitants (2000)Saint-Vigor (5,1 km)
Població amb 1108 habitants (2000)Normanville (5,8 km)
Població amb 570 habitants (2000)Jouy-sur-Eure (5,9 km)


CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,4 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 684 mm-koa da, urtarrilean 11,6 euri-egun eta uztailean 8,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Huest udalerrian dago, 3 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 600,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,9 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,6 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 11,0 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (18,6 °C) eta hotzena urtarrila (4,4 °C). Urteko prezipitazioa 666 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (75 mm) eta lehorrena apirila (46 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,31 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,0 °C) baino 1,8 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2023 izan zen (12,5 °C) eta hotzena 1963 (8,8 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Sassey)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 4.4 4.6 7.2 9.7 13.2 16.5 18.6 18.4 15.0 11.4 7.5 4.8 11.0
Pilatutako prezipitazioa (mm) 57 50 50 46 59 53 54 49 49 63 62 75 666
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,0 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+1,2+0,8+1,2+1,1+1,0+1,1+1,1+1,3+0,4+0,5+1,1+0,8
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,0 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

2007an Sassey udalerrian erroldatutako biztanleak 167 ziren. Familiak 60 ziren, horien artean 8 pertsona bakarrekoak ziren (8 bakarrik bizi ziren gizonak), 24 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 28 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea3060901201501802101750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 107 gizon, 92 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
4.67
 
70-74
 
5.43
4.67
 
65-69
 
5.43
9.35
 
60-64
 
10.87
0.00
 
55-59
 
15.22
9.35
 
50-54
 
5.43
17.76
 
45-49
 
20.65
0.00
 
40-44
 
5.43
13.08
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
10.87
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
9.35
 
15-19
 
0.00
9.35
 
10-14
 
15.22
17.76
 
5-9
 
0.00
4.67
 
0-4
 
5.43
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Sassey udalerrian 199 biztanle zeuden eta 78 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,55 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 19 kide bakarrekoak ziren, 24 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 34 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[10]

199biztanle
78elkarbizitza-unitate
2,55lagun elkarbizitza-unitateko
58familia
34Bikotea seme-alabekin
24Bikotea seme-alabarik gabe etxean
19Kide bakarrekoa
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 58 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (34). 24 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[10]

24
34
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekin

2023 erroldaren arabera, udalerrian 79 etxebizitza zeuden. Horietatik 79 egoitza nagusi ziren, 0 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 0 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (77), eta apartamentuak gutxi ziren (2). Egoitza nagusietatik 69 beren jabearen bizilekuak ziren, 9 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 1 doan lagata.[11]

79etxebizitza
79egoitza nagusi
77etxe
2apartamentu

Etxebizitza multzoa

79
Egoitza nagusia (79)

Etxe mota

77
Etxea (77)Apartamentua (2)

Jabetza egoera

69
9
Jabeak (69)Alokairuan (9)Doan lagata (1)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik7
1919-19454
1946-19703
1971-199043
1991-200511
2006-202011

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (59). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (40 etxebizitzatan). 71 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 26 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 53tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela2
3 gela5
4 gela13
5 gela edo gehiago59

Berogailu mota

10
40
10
19
Fuel-olioa (10)Elektrizitatea (40)Gas botila (10)Bestelakoak (19)

Aparkalekua eta ibilgailuak

71aparkalekua
26ibilgailu 1
53ibilgailu 2+

63 2007an zeuden etxebizitza guztiak familien etxebizitza nagusiak ziren. Etxebizitza guzti hauek 63etxeak ziren. 63 etxebizitza nagusietatik 59 bere jabearen bizilekua ziren, 3 alokairuan okupaturik zeuden eta 1 doan lagata zegoen; 1ek bi gela zituen, 3 etxek hiru zituzten, 13 etxek lau zituzten eta 46 etxek bost zituzten. 58 etxek euren parking plaza propioa zuten azpian. 20 etxetan ibilgailu bat zegoen eta 41 etxetan bat baino gehiago zituzten.[12]

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 116 biztanleetatik 91 aktibo ziren (% 78,4), horietako 88 lanean (% 75,9) eta 3 langabezian (aktiboen % 3,3).

11615-64 urteko biztanle
% 78,4aktibo
% 75,9lanean
% 3,3langabezia-tasa

24 ez-aktibotik 3 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 12,5), 16 erretiraturik zeuden (% 66,7) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 20,8).

Ez-aktiboak

% 12
% 67
% 21
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 13 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 88 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

13enplegu udalerrian
% 61,5soldatapeko
% 38,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 28.800 eurokoa zen.

28.800 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.520 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 4 komertzioetatik, 1 eraikuntza enpresa zen, 1 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[13]

2009an norbanakoentzat zegoen zerbitzu bakarra argiketaria zen.[14]

2000. urtean Sassey udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden.


  1. ↑ Estazioko erregistroak 1968ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 2,8 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Évreux-Huest », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Logement, 1968-2007
  13. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  14. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]