Edukira joan

Ambiegna

Ambiegna
 Korsika
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Korsika
DepartamenduaHego Korsika
BarrutiAjaccioko barrutia
Kantonamenducanton of Cruzini-Cinarca
AlkateaJean-Toussaint Poli (en) Itzuli
Izen ofizialaAmbiegna
Posta kodea20151
Geografia
Koordenatuak42°05′02″N 8°47′33″E / 42.0839°N 8.7925°E / 42.0839; 8.7925
Mapa
Azalera6,12 km²
Altitudea400 m, 8 m, 441 m eta 153 m
MugakideakArro, Arbori, Casaglione, Coggia eta Sari-d'Orcino
Demografia
Biztanleria79 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 33 (%41,8) (%44,3) 35 alt_right
Dentsitatea13 bizt/km²

Ambiegna, Korsikako hegoaldeko udalerria da, Hego Korsika departamentuan dagoena. Azken erroldaren arabera 79 biztanle zituen 6,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arro, Arbori, Casaglione, Coggia eta Sari-d'Orcino.

BiztanleriaUrtea406080100120140160180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 41 gizon, 38 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
2.63
7.32
 
90-94
 
5.26
0.00
 
85-89
 
7.89
7.32
 
80-84
 
7.89
4.88
 
75-79
 
2.63
4.88
 
70-74
 
5.26
4.88
 
65-69
 
5.26
12.20
 
60-64
 
7.89
7.32
 
55-59
 
10.53
9.76
 
50-54
 
5.26
9.76
 
45-49
 
13.16
0.00
 
40-44
 
2.63
2.44
 
35-39
 
2.63
4.88
 
30-34
 
0.00
4.88
 
25-29
 
5.26
4.88
 
20-24
 
5.26
4.88
 
15-19
 
2.63
7.32
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
7.89
2.44
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[1].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Ambiegna udalerrian 79 biztanle zeuden eta 31 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,55 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 7 kide bakarrekoak ziren, 7 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 10 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[3]

79biztanle
31elkarbizitza-unitate
2,55lagun elkarbizitza-unitateko
25familia
10Bikotea seme-alabekin
7Bikotea seme-alabarik gabe etxean
6Guraso bakarrekoak
7Kide bakarrekoa
1Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 25 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (10). Guraso bakarreko 6 familietatik 3etan ama zen guraso bakarra. 17 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[3]

9
10
6
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 44 etxebizitza zeuden. Horietatik 31 egoitza nagusi ziren, 13 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 0 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (38), eta apartamentuak gutxi ziren (6). Egoitza nagusietatik 29 beren jabearen bizilekuak ziren, 2 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[4]

44etxebizitza
31egoitza nagusi
38etxe
6apartamentu

Etxebizitza multzoa

31
13
Egoitza nagusia (31)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (13)

Etxe mota

38
6
Etxea (38)Apartamentua (6)

Jabetza egoera

29
Jabeak (29)Alokairuan (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik15
1919-19450
1946-19702
1971-19905
1991-20053
2006-20204

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (10). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (20 etxebizitzatan). 12 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 13 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 15tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela6
3 gela10
4 gela7
5 gela edo gehiago8

Berogailu mota

20
11
Elektrizitatea (20)Bestelakoak (11)

Aparkalekua eta ibilgailuak

12aparkalekua
13ibilgailu 1
15ibilgailu 2+

2023 erroldaren arabera, udalerrian 44 etxebizitza zeuden. Horietatik 31 egoitza nagusi ziren, 13 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 0 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (38), eta apartamentuak gutxi ziren (6). Egoitza nagusietatik 29 beren jabearen bizilekuak ziren, 2 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 0 doan lagata.[4]

44etxebizitza
31egoitza nagusi
38etxe
6apartamentu

Etxebizitza multzoa

31
13
Egoitza nagusia (31)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (13)

Etxe mota

38
6
Etxea (38)Apartamentua (6)

Jabetza egoera

29
Jabeak (29)Alokairuan (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik15
1919-19450
1946-19702
1971-19905
1991-20053
2006-20204

Egoitza nagusien artean gehienek 3 gela zituzten (10). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (20 etxebizitzatan). 12 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 13 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 15tan bi edo gehiago.[4]

Gela kopurua

1 gela0
2 gela6
3 gela10
4 gela7
5 gela edo gehiago8

Berogailu mota

20
11
Elektrizitatea (20)Bestelakoak (11)

Aparkalekua eta ibilgailuak

12aparkalekua
13ibilgailu 1
15ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 46 biztanleetatik 32 aktibo ziren (% 69,6), horietako 29 lanean (% 63,0) eta 3 langabezian (aktiboen % 9,4).

4615-64 urteko biztanle
% 69,6aktibo
% 63,0lanean
% 9,4langabezia-tasa

14 ez-aktibotik 2 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 14,3), 7 erretiraturik zeuden (% 50,0) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,7).

Ez-aktiboak

% 14
% 50
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 8 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 29 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 2]

8enplegu udalerrian
% 25,0soldatapeko
% 75,0ez-soldatapeko
  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  2. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  3. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  4. 1 2 3 4 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]