Cabra de Mora
| Cabra de Mora | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aragoiko udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Teruelgo probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Manuel de la Poza Moreno | ||||||||||
| Izen ofiziala | Cabra de Mora | ||||||||||
| Posta kodea | 44409 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 44048 | ||||||||||
| Herriburua | Cabra de Mora | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 40°19′03″N 0°48′26″W / 40.3175°N 0.80722222222222°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 34,308073 km² | ||||||||||
| Altitudea | 1.085 m | ||||||||||
| Mugakideak | Alcalá de la Selva eta Mora de Rubielos | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 66 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 2 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | TE | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | gaztelania | ||||||||||
| cabrademorapueblovivo.es | |||||||||||

Cabra de Mora Teruelgo udalerria da, Gúdar-Javalambre eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 66 biztanle zituen 34,3 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Alcalá de la Selva eta Mora de Rubielos.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 41 gizon, 25 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 28,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 44,9) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 40,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 4,5 —probintzian % 16,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 33,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Frantzia, Dominikar Errepublika dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 174 etxebizitza zeuden: 37 (% 21,3) nagusiak eta 137 (% 78,7) ez-nagusiak.[4]
Etxebizitza multzoa
Teruelgo mapa
Guztira 37 etxegune zeuden, eta horietatik 19 (% 51,4) pertsona bakarrekoak ziren.[5]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 64 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,1.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 29,9 zen 2021ean eta % 28,1 2024an; beraz, 1,7 puntu jaitsi zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 14,9 izatetik % 14,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 43,5 ziren, eta gizonen artean % 19,5; 24,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,7 eta gizonen % 17,1 ziren.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 18 | % 28,1 | 8 | % 19,5 | 10 | % 43,5 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 13 | % 20,3 | 9 | % 22,0 | 4 | % 17,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 24 | % 37,5 | 17 | % 41,5 | 7 | % 30,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 9 | % 14,1 | 7 | % 17,1 | 2 | % 8,7 |
| Guztira | 64 | % 100,0 | 41 | % 100,0 | 23 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 29,9 | % 19,4 | % 35,8 | % 14,9 | 67 |
| 2022 | % 32,8 | % 17,9 | % 35,8 | % 13,4 | 67 |
| 2023 | % 29,0 | % 21,7 | % 33,3 | % 15,9 | 69 |
| 2024 | % 28,1 | % 20,3 | % 37,5 | % 14,1 | 64 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.570 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 30.845 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.364 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 17.218 euro-koa izan zen pertsonako.
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1].
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cabra de Mora udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 37 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 57,8; gainerako % 42,2 inaktibo zeuden.[9] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 2,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,7 zen eta emakumezkoena % 65,2; langabezia-tasa, aldiz, % 0,0 eta % 6,7 zen, hurrenez hurren.[9]
Okupatuen kopurua 41 zen 2023ean, 2021eko 36etik gora.[10] Emakumeek okupatuen % 46,3 osatzen dute, eta gizonek % 53,7.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 36 | % 56,3 | 22 | % 53,7 | 14 | % 60,9 |
| Langabeak | 1 | % 1,6 | 0 | % 0,0 | 1 | % 4,3 |
| Inaktiboak | 27 | % 42,2 | 19 | % 46,3 | 8 | % 34,8 |
| Guztira | 64 | % 100,0 | 41 | % 100,0 | 23 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 73,2), eraikuntza (% 9,8), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 9,8) eta industria (% 7,3).[10]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 46,3; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 34,1), eta oinarrizko okupazioak % 17,1.[11] Sexuaren arabera, gizonen artean langile kualifikatuak dira nagusi (% 54,5), eta emakumeen artean goi eta erdi maila (% 42,1).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 14 | % 34,1 | 6 | % 27,3 | 8 | % 42,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 19 | % 46,3 | 12 | % 54,5 | 7 | % 36,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 7 | % 17,1 | 3 | % 13,6 | 4 | % 21,1 |
| Ez dago jasota | 1 | % 2,4 | 1 | % 4,5 | 0 | % 0,0 |
| Guztira | 41 | % 100,0 | 22 | % 100,0 | 19 | % 100,0 |
Okupatuen % 61,0 besteren konturako langileak dira, eta % 39,0 norberaren konturakoak.[12]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 16 | % 39,0 | 11 | % 50,0 | 5 | % 26,3 |
| Besteren kontura | 25 | % 61,0 | 11 | % 50,0 | 14 | % 73,7 |
| Guztira | 41 | % 100,0 | 22 | % 100,0 | 19 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 40 gidari zeuden erroldatuta: 26 gizon (% 65) eta 14 emakume (% 35)[13]. Biztanleen % 60,6 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 94 ibilgailuk osatzen zuten: 38 turismo, 19 kamioi, 17 furgoneta, 5 ziklomotor eta 4 motozikleta[13]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 576 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (595) azpitik eta Espainiakoaren (525) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,8 urtekoa zen; turismoen % 7,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 18,4k 25 urte baino gehiago[13]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 66,3 diesel zen eta % 32,6 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 44,9k ez zuen etiketarik[oh 2].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Teruel.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Teruel.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Teruel.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Teruel.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Udalari buruzko webgunea.
| Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

