Crevillent
| Crevillent Crevillent | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Alacanteko probintzia | ||||||||||
| Valentziar Herrialdeko eskualdeak | Baix Vinalopó | ||||||||||
| Izen ofiziala | Crevillent | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Crevillent | ||||||||||
| Posta kodea | 03330 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 03059 | ||||||||||
| Herriburua | Crevillent | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 38°14′55″N 0°48′32″W / 38.2486°N 0.8089°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 104,5 km² | ||||||||||
| Altitudea | 130 m | ||||||||||
| Mugakideak | Albatera, Aspe, Callosa de Segura, Catral, Dolores, Elx, El Fondó de les Neus eta San Isidro | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 30.921 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 296 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Hiri senidetuak | Fontenay-le-Comte, Fontenay-le-Fleury eta La Güera (en) | ||||||||||
| Matrikula | A | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| crevillent.es | |||||||||||
Crevillent (gaztelaniaz Crevillente) Valentziako Erkidegoko udalerria da, Baix Vinalopó eskualdean eta Alacanteko probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 30.921 biztanle zituen.
Elx eta Santa Polarekin batera osatzen du eskualdea, eta Vinalopó ibaiaren arroan dago.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albatera, Aspe, Callosa de Segura, Catral, Dolores, Elx, El Fondó de les Neus eta San Isidro.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 15.601 gizon, 15.279 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 51,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 38,2) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 17,8 —probintzian % 29,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 5.492 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 54,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Kolonbia, Erresuma Batua dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15.357 etxebizitza zeuden: 10.784 (% 70,2) nagusiak eta 4.573 (% 29,8) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 1.014 (% 6,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.870 (% 12,2) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 16 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 91 plazarekin (5,69 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Alacanteko mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Alacanteko mapa
Guztira 10.784 etxegune zeuden, eta horietatik 2.401 (% 22,3) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 25.662 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,8 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 17,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 44,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,1.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 16,6 zen 2021ean eta % 17,8 2024an; beraz, 1,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 22,8 izatetik % 20,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 20,6 ziren, eta gizonen artean % 15,0; 5,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 21,0 eta gizonen % 19,3 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 69,5 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 30,5 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 97 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 48,8 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 51,2. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,5 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 4.565 | % 17,8 | 1.949 | % 15,0 | 2.616 | % 20,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 4.416 | % 17,2 | 2.174 | % 16,8 | 2.242 | % 17,7 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 11.521 | % 44,9 | 6.339 | % 48,9 | 5.182 | % 40,8 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 5.160 | % 20,1 | 2.499 | % 19,3 | 2.661 | % 21,0 |
| Guztira | 25.662 | % 100,0 | 12.961 | % 100,0 | 12.701 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 16,6 | % 16,5 | % 44,1 | % 22,8 | 24.739 |
| 2022 | % 17,1 | % 16,7 | % 44,7 | % 21,5 | 25.012 |
| 2023 | % 17,4 | % 17,0 | % 44,6 | % 21,1 | 25.273 |
| 2024 | % 17,8 | % 17,2 | % 44,9 | % 20,1 | 25.662 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,5 ikasten ari zen (2.946 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 42,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 24,0 batxilergoan, % 20,4 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 10,0 DBHn edo antzekoetan eta % 2,0 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 46,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 38,3; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 21,9 eta emakumeen % 19,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 85,5 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 39,6 eta 25–29 urtekoen % 12,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 39,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,4.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 82,2 estatuan jaio zen, eta % 17,8 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 5,1 eta % 40,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 6,7 eta % 37,4, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,6 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,4.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 43,5 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 33,2 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 11.095 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 30.139 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.025 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.050 euro zen. Errenta gordina 12.908 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 20,4), beste diru-sarrerak (% 9,9), langabezia-prestazioak (% 3,2), beste prestazioak (% 6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 29,5 da, probintziakoaren (32,5;
Alacanteko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,8;
Alacanteko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) parean.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Crevillent udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 13.860 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 54,9; gainerako % 45,1 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 44,0, erretiratuak % 40,7 eta ikasleak % 15,3).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 19,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,5 zen eta emakumezkoena % 51,2; langabezia-tasa, aldiz, % 13,0 eta % 26,7 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 10.928 zen 2023ean, 2021eko 10.152etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 41,6 osatzen dute, eta gizonek % 58,4.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 11.175 | % 44,3 | 6.480 | % 50,9 | 4.695 | % 37,5 |
| Langabeak | 2.685 | % 10,6 | 971 | % 7,6 | 1.714 | % 13,7 |
| Inaktiboak | 11.387 | % 45,1 | 5.278 | % 41,5 | 6.109 | % 48,8 |
| Guztira | 25.247 | % 100,0 | 12.729 | % 100,0 | 12.518 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 65,9), industria (% 24,1), eraikuntza (% 6,3) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 3,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 22,7), ondoren merkataritza (% 22,3) eta hezkuntza (% 7,3) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 57,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,3), eta oinarrizko okupazioak % 13,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 59,6 eta emakumeen % 54,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 2.652 | % 24,3 | 1.317 | % 20,6 | 1.335 | % 29,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 6.289 | % 57,5 | 3.804 | % 59,6 | 2.485 | % 54,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.484 | % 13,6 | 952 | % 14,9 | 532 | % 11,7 |
| Ez dago jasota | 503 | % 4,6 | 305 | % 4,8 | 198 | % 4,4 |
| Guztira | 10.928 | % 100,0 | 6.378 | % 100,0 | 4.550 | % 100,0 |
Okupatuen % 83,4 besteren konturako langileak dira, eta % 16,6 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 1.809 | % 16,6 | 1.189 | % 18,6 | 620 | % 13,6 |
| Besteren kontura | 9.119 | % 83,4 | 5.189 | % 81,4 | 3.930 | % 86,4 |
| Guztira | 10.928 | % 100,0 | 6.378 | % 100,0 | 4.550 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 82,7 estatuan jaio zen, eta % 17,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,9 okupatuak dira, % 24,9 erretiratuak, % 8,5 langabeak, % 7,8 bestelako inaktiboak eta % 6,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,4 okupatuak dira, % 36,0 bestelako inaktiboak, % 8,7 erretiratuak, % 6,8 langabeak eta % 3,2 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 39,8 okupatuak dira, % 22,0 bestelako inaktiboak, % 16,3 erretiratuak, % 13,9 langabeak eta % 8,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,9 bestelako inaktiboak dira, % 22,2 okupatuak, % 17,3 langabeak, % 6,8 erretiratuak eta % 4,9 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 86,4 estatuan jaio zen, eta % 13,6 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 60,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,4 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 55,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,5 oinarrizko okupazioetakoak eta % 15,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,1 zerbitzuetan ari dira, % 32,5 industrian eta % 9,9 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,8 zerbitzuetan ari dira, % 24,9 nekazaritzan, % 10,2 industrian eta % 9,2 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 79,9 zerbitzuetan ari dira, % 17,9 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 77,4 zerbitzuetan ari dira, % 13,1 industrian eta % 8,8 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 247 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.476 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 104,5 km² denez, NAE lurraldearen % 14,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 50,8 lur goldagarria (750 ha, 125 ustiategitan), % 47,4 arbolak (700 ha, 201 ustiategitan), % 1,4 larre iraunkorrak (21,4 ha, 5 ustiategitan), % 0,2 berotegiak edo babes garai irisgarriak (3,2 ha, 6 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,76 ha, 20 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 80 behi, 8.808 ardi eta ahuntz eta 7.638 txerri (probintziako 2. kopururik handiena) zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 18.528 gidari zeuden erroldatuta: 10.800 gizon (% 58,3) eta 7.728 emakume (% 41,7)[22]. Biztanleen % 60 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 23.663 ibilgailuk osatzen zuten: 15.865 turismo, 2.587 motozikleta, 1.804 kamioi, 1.543 furgoneta eta 1.306 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 514 turismokoa zen, probintziako (547) eta Espainiako (525) batez bestekoen azpitik.
Turismoen batez besteko adina 13,5 urtekoa zen; turismoen % 9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,3k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,1 diesel zen eta % 46,6 gasolinazko; 208 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 1,2). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 30,4k ez zuen etiketarik[oh 4].
Hizkuntzak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Crevillenteko tokiko hizkuntza katalana da, udalerriko hegoaldean dauden hiru auzotan izan ezik: El Realengo/el Realenc, Las Casicas/les Casiques eta San Felipe Neri/Sant Felip Nerin, Baix Segurako hainbat auzo-herritan bezala, berkolonizazioen ondorioz espainiera da hizkuntza nagusia. San Felipe Nerin berezko nortasun hori indartsu bizi dute eta Crevillentetik bereizteko eskaera bultzatzen ari dira[23].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Alacant.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Alacant.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Alacant.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Alacant.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Alacant.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1616611.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Alacant.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Alacant.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ San Felipe Neriko bloga.
| Baix Vinalopóko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
| ||
| Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

