Edukira joan

Roudouallec

Roudouallec
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Bretainia
DepartamenduaMorbihan
Izen ofizialaRoudouallec
Posta kodea56110
Geografia
Koordenatuak48°07′36″N 3°43′01″W / 48.1267°N 3.7169°W / 48.1267; -3.7169
Mapa
Azalera24,82 km²
Altitudea167 m, 118 m, 248 m eta 176 m
MugakideakSpézet, Gourin, Guiscriff, Scaër, Leuhan eta Saint-Goazec
Demografia
Biztanleria722 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 360 (%50,3) (%49,7) 356 alt_right
Dentsitatea29 bizt/km²
roudouallec.bzh

Roudouallec (bretainieraz Roudoualleg) Morbihan departamenduan dagoen Bretainiako udalerria da. Azken erroldaren arabera 722 biztanle zituen 24,8 km²-ko azaleran.

=

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Spézet, Gourin, Guiscriff, Scaër, Leuhan eta Saint-Goazec.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Bretainiako klima-sailkapenaren arabera « Littoral doux » zonan dago[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11 °C-koa da, 11,6 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1246 mm-koa da, urtarrilean 15,8 euri-egun eta uztailean 9,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Coray udalerrian dago, 10,5 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1423,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 37,6 °C-koa da, 2026ko ekainaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,7 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 10,8 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (16,7 °C) eta hotzena urtarrila (5,9 °C). Urteko prezipitazioa 1370 mm-koa da; hilabeterik euritsuena abendua da (180 mm) eta lehorrena ekaina (69 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,20 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (10,3 °C) baino 1,3 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2020, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (12,3 °C) eta hotzena 1963 (9,2 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Roudouallec)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 5.9 5.9 7.5 9.3 12.3 15.0 16.7 16.5 14.3 11.6 8.5 6.5 10.8
Pilatutako prezipitazioa (mm) 168 132 95 96 84 69 76 80 89 140 161 180 1370
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,4+0,4+0,7+0,8+1,1+1,0+0,7+0,6+0,10,0+0,40,0
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 20 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (10,3 °C)
+2 °C−2 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

BiztanleriaUrtea600800100012001400160018001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 356 gizon, 360 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
1.40
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
6.67
2.81
 
85-89
 
4.17
5.34
 
80-84
 
4.17
7.87
 
75-79
 
2.78
6.74
 
70-74
 
10.56
9.27
 
65-69
 
5.28
3.93
 
60-64
 
6.67
6.74
 
55-59
 
5.28
7.87
 
50-54
 
2.78
2.81
 
45-49
 
2.78
8.15
 
40-44
 
5.56
5.62
 
35-39
 
4.17
2.81
 
30-34
 
5.28
5.34
 
25-29
 
4.17
3.93
 
20-24
 
6.67
5.34
 
15-19
 
2.78
4.21
 
10-14
 
13.61
7.02
 
5-9
 
2.78
2.81
 
0-4
 
3.89
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Roudouallec udalerrian 722 biztanle zeuden eta 351 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,06 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 41,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

722biztanle
351elkarbizitza-unitate
2,06lagun elkarbizitza-unitateko
185familia
Udalerria
% 17
% 19
% 15
% 42
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 185 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (68). Guraso bakarreko 59 familietatik 34etan ama zen guraso bakarra. 98 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 44k seme-alaba bakarra zuten etxean, 39k bi, eta 5k hiru edo gehiago.[9]

68
59
59
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean98
Seme-alaba bat44
Bi seme-alaba39
Hiru seme-alaba5
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 618 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 3,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 50,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,1).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 3
25-39% 16
40-54% 20
55-64% 20
65-79% 36
80 +% 51
Bikotean bizi da
15-24% 21
25-39% 67
40-54% 73
55-64% 66
65-79% 58
80 +% 25

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 37,1 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,3 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,5 izatezko bikotean eta % 7,8 PACS bidez lotuta). % 26,7 ezkongabeak ziren, % 9,9 alargunak eta % 7,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 37,1
Ezkongabea% 26,7
Izatezko bikotean% 11,5
Alarguna% 9,9
PACS bidez lotuta% 7,8
Dibortziatuta% 7,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 41,6), eskulangileak (% 22,2), enplegatuak (% 15,4), nekazariak (% 8,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 41,6) Morbihan departamenduko batez bestekoaren (% 38,5) gainetik dago. 29 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 8,3).[9]

Udalerria
% 8
% 15
% 22
% 41
Morbihan
% 9
% 14
% 14
% 15
% 39
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 478 etxebizitza zeuden. Horietatik 359 egoitza nagusi ziren, 69 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 50 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (460), eta apartamentuak gutxi ziren (15). Egoitza nagusietatik 310 beren jabearen bizilekuak ziren, 42 alokairuan zeuden, 6 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 7 doan lagata.[10]

478etxebizitza
359egoitza nagusi
460etxe
15apartamentu

Etxebizitza multzoa

359
69
50
Egoitza nagusia (359)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (69)Hutsik (50)

Etxe mota

460
Etxea (460)Apartamentua (15)

Jabetza egoera

310
42
Jabeak (310)Alokairuan (42)HLM (6)Doan lagata (7)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (96).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik63
1919-194528
1946-197093
1971-199096
1991-200529
2006-202047

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (202). 162 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 293 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 189 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 154tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela6
2 gela19
3 gela50
4 gela82
5 gela edo gehiago202

Berogailu mota

82
109
162
Gas sarea (1)Fuel-olioa (82)Elektrizitatea (109)Gas botila (5)Bestelakoak (162)

Aparkalekua eta ibilgailuak

293aparkalekua
189ibilgailu 1
154ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 415 biztanleetatik 324 aktibo ziren (% 78,1), horietako 298 lanean (% 71,8) eta 26 langabezian (aktiboen % 8,0).

41515-64 urteko biztanle
% 78,1aktibo
% 71,8lanean
% 8,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,7
25-54 urte% 89,8
55-64 urte% 69,9
Gizonak% 81,0
Emakumeak% 74,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,4
BEPC, brebeta% 9,5
CAP-BEP% 6,4
Batxilergoa% 11,2
Goi-mailako +2% 4,0
Goi-mailako +3/4% 3,7
Goi-mailako +5% 7,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

91 ez-aktibotik 30 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,0), 30 erretiraturik zeuden (% 33,0) eta 31 bestelako ez-aktibo ziren (% 34,1).

Ez-aktiboak

% 33
% 33
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 10
% 10
% 10
% 27
% 42
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 96 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 298 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

96enplegu udalerrian
% 53,1soldatapeko
% 46,9ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.030 eurokoa zen.

23.030 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.250 €
  1. ↑ Estazioko erregistroak 1990ko irailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 4,4 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Coray Chat Eau », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]