Edukira joan

Siruela

Siruela
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Extremadura
ProbintziaBadajozko probintzia
AlkateaRegino Barranquero Delgado
Izen ofizialaSiruela
Posta kodea06650
INEk ezarritako kodea06125
HerriburuaSiruela
Geografia
Koordenatuak38°58′39″N 5°02′57″W / 38.9776°N 5.0492°W / 38.9776; -5.0492
Mapa
Azalera202 km²
Altitudea519 m
MugakideakEsparragosa de Lares, Puebla de Alcocer, Casas de Don Pedro, Garbayuela, Tamurejo, Baterno, Garlitos, Risco eta Sancti-Spíritus
Demografia
Biztanleria1.766 (2025)
alt_left 869 (%49,2) (%50,8) 896 alt_right
Dentsitatea9 bizt/km²
MatrikulaBA
siruela.es

Siruela Badajozko udalerria da, La Siberia eskualdean dagoena.

Azken zentsuaren arabera 1.766 biztanle zituen.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Esparragosa de Lares, Puebla de Alcocer, Casas de Don Pedro, Garbayuela, Tamurejo, Baterno, Garlitos, Risco eta Sancti-Spíritus.

Biztanleriaren tamainaUrtea170018001900200021002200230024002500200020052010201520202025SiruelaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 896 gizon, 869 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.22
 
100+
 
0.12
0.33
 
95-99
 
0.69
1.90
 
90-94
 
2.53
3.35
 
85-89
 
5.41
4.02
 
80-84
 
6.33
5.25
 
75-79
 
6.67
6.14
 
70-74
 
6.33
7.37
 
65-69
 
6.44
10.94
 
60-64
 
9.55
8.93
 
55-59
 
8.98
5.80
 
50-54
 
7.25
5.25
 
45-49
 
4.37
6.58
 
40-44
 
5.75
4.46
 
35-39
 
4.95
7.14
 
30-34
 
5.18
4.80
 
25-29
 
4.14
4.13
 
20-24
 
2.99
3.68
 
15-19
 
3.68
3.68
 
10-14
 
2.88
3.35
 
5-9
 
3.22
2.68
 
0-4
 
2.53
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 62,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 60,9) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 21 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 3,2 —probintzian % 5,5—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Badajozko mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 62,9Probintzia berean · % 12,1Erkidegoan · % 0,8Beste erkidegoa · % 21Estatutik kanpo · % 3,2
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 57 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 50,9)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Peru, Erresuma Batua, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 50,9Europa · % 29,8Afrika · % 15,8Asia · % 3,5
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.946 etxebizitza zeuden: 835 (% 42,9) nagusiak eta 1.111 (% 57,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 258 (% 13,3) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 524 (% 26,9) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 2 plazarekin (2 plaza etxebizitzako).[6]

1.946etxebizitza
835etxegune
524hutsik (% 26,9)
1etxebizitza turistiko (2026) Badajozko mapa

Etxebizitza multzoa Badajozko mapa

835
1.111
Etxebizitza nagusia (835)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.111)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Badajozko mapa

1.164
258
524
Okupatuak (1.164)Noizbehinkakoak (258)Hutsik (524)

Guztira 835 etxegune zeuden, eta horietatik 274 (% 32,8) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1274
2 pertsona285
3 pertsona142
4 pertsona106
5 edo gehiago28

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.613 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 18,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 13,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 41,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 26,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 16,5 zen 2021ean eta % 18,0 2024an; beraz, 1,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 32,0 izatetik % 26,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,6 ziren, eta gizonen artean % 14,5; 7,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 29,8 eta gizonen % 23,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

1.613biztanle 15 urte edo +, 2024
% 18,0goi-mailako ikasketak+1,5 puntu 2021etik mapa
% 26,5lehen hezkuntza edo gutxiago−5,4 puntu 2021etik mapa
% 6,1ikasten ari dira, 2024
% 26,5
% 41,8
% 13,6
% 18,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 26,5Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 41,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 13,6Goi-mailako ikasketak · % 18,0
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Badajozko mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 68,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 31,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 3 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 53,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 46,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,5 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 10,5
DBH eta antzekoak
% 41,8
Erdi-mailako LH
% 6,4
Goi-mailako LH
% 5,7
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 7,2
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 2,7
Masterrak eta espezialitateak
% 2,3
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Siruela, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak291% 18,0119% 14,5172% 21,6
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa220% 13,6120% 14,7100% 12,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)674% 41,8388% 47,4286% 36,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago428% 26,5191% 23,3237% 29,8
Guztira1.613% 100,0818% 100,0795% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Siruela, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 16,5% 12,3% 39,2% 32,01.690
2022% 17,6% 12,7% 39,5% 30,21.681
2023% 17,9% 12,9% 40,8% 28,51.639
2024% 18,0% 13,6% 41,8% 26,51.613

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 6,1 ikasten ari zen (99 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 46,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 25,3 batxilergoan, % 16,2 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,1 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 47,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 45,1; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,7 eta emakumeen % 16,7. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 86,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 43,7 eta 25–29 urtekoen % 8,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,0 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 39,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 36,8.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 86,8
20–24 urte
% 43,7
25–29 urte
% 8,8
30–34 urte
% 5,3
35–39 urte
% 4,3
40–44 urte
% 2,7
45–49 urte
% 2,3
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,0
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 7,1
Goi-mailako ikasketak
% 46,5
Erdi-mailako LH
% 16,2
Batxilergoa
% 25,3
DBH eta antzekoak
% 5,1
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 97,5 estatuan jaio zen, eta % 2,5 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 14,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 23,5 eta % 41,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 29,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 16,7 eta % 41,7, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 14,4
Goi-mailakoak
% 23,5
% 14,6
Batx. / erdi LH
% 17,6
% 48,1
DBH
% 17,6
% 23,0
Lehen H. edo gutx.
% 41,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 21,8
Goi-mailakoak
% 16,7
% 12,7
Batx. / erdi LH
% 8,3
% 36,1
DBH
% 33,3
% 29,4
Lehen H. edo gutx.
% 41,7
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 6,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,9.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 46,4 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 50,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.837 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 27.496 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (12.924 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.750 euro zen. Errenta gordina 14.669 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 40,1[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 29,5), beste diru-sarrerak (% 20,3), langabezia-prestazioak (% 3,2), beste prestazioak (% 6,9).

40%
30%
20%
Soldata · % 40,1Pentsioak · % 29,5Langabezia · % 3,2Beste prestazioak · % 6,9Beste sarrerak · % 20,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 26,9 da, probintziakoaren (28,8; Badajozko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,4; Badajozko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Siruela udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 819 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 51,2; gainerako % 48,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 53,1, beste inaktiboak % 39,3 eta ikasleak % 7,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 15,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,5 zen eta emakumezkoena % 48,7; langabezia-tasa, aldiz, % 12,9 eta % 19,2 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 712 zen 2023ean, 2021eko 712etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,5 osatzen dute, eta gizonek % 54,5.

712okupatu, 2023+% 0,0 2021etik
% 45,5emakumeak okupatuen artean
% 51,2jarduera-tasa, 2024
% 15,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 43,0
% 8,1
% 25,9
% 19,2
Okupatuak · % 43,0Langabeak · % 8,1Ikasleak · % 3,7Erretiratuak · % 25,9Beste inaktiboak · % 19,2
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Siruela, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak689% 43,0378% 46,6311% 39,4
Langabeak130% 8,156% 6,974% 9,4
Inaktiboak782% 48,8377% 46,5405% 51,3
Guztira1.601% 100,0811% 100,0790% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 63,3), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 20,9), eraikuntza (% 7,9) eta industria (% 7,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 20,9), ondoren osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 14,7) eta merkataritza (% 14,0) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Badajozko mapa
% 20,9
% 63,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 20,9Industria · % 7,7Eraikuntza · % 7,9Zerbitzuak · % 63,3
Jarduera-adar zehatzak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 20,9
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 14,7
Merkataritza
% 14,0
Administrazio publikoa
% 8,7
Eraikuntza
% 7,9
Manufaktura-industria
% 6,9
Garraioa eta biltegiratzea
% 5,2
Hezkuntza
% 4,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Ostalaritza
% 4,6
Beste zerbitzu batzuk
% 2,8
Jarduera profesionalak
% 2,1
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 2,1
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 1,7
Etxeetako jarduerak
% 0,8
Informazioa eta komunikazioak
% 0,8
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 0,7
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,6
Erauzketa-industriak
% 0,1
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Higiezinen jarduerak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 66,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 17,6), eta oinarrizko okupazioak % 9,4.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 73,5 eta emakumeen % 59,0).

% 17,6
% 66,9
% 9,4
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 17,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 66,9Oinarrizko okupazioak · % 9,4Ez dago jasota · % 6,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Siruela, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak125% 17,647% 12,178% 24,1
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak476% 66,9285% 73,5191% 59,0
Oinarrizko okupazioak67% 9,442% 10,825% 7,7
Ez dago jasota44% 6,214% 3,630% 9,3
Guztira712% 100,0388% 100,0324% 100,0

Okupatuen % 61,1 besteren konturako langileak dira, eta % 38,9 norberaren konturakoak.[17]

% 32,6
% 47,8
% 13,3
Norberaren kontura, langileak dituena · % 6,3Norberaren kontura, langilerik gabe · % 32,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 47,8Besteren kontura, aldi baterakoa · % 13,3
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Siruela, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura277% 38,9163% 42,0114% 35,2
Besteren kontura435% 61,1225% 58,0210% 64,8
Guztira712% 100,0388% 100,0324% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 97,5 estatuan jaio zen, eta % 2,5 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,5 okupatuak dira, % 35,4 erretiratuak, % 7,5 langabeak, % 6,7 bestelako inaktiboak eta % 2,8 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,3 bestelako inaktiboak dira, % 21,4 okupatuak, % 7,1 erretiratuak eta % 7,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 39,6 okupatuak dira, % 31,8 bestelako inaktiboak, % 15,5 erretiratuak, % 9,1 langabeak eta % 4,0 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,8 okupatuak dira, % 38,5 bestelako inaktiboak, % 3,8 erretiratuak eta % 3,8 langabeak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 47,5
Okupatuak
% 21,4
% 7,5
Langabeak
% 0,0
% 2,8
Ikasleak
% 7,1
% 35,4
Erretiratuak
% 7,1
% 6,7
Beste inakt.
% 64,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 39,6
Okupatuak
% 53,8
% 9,1
Langabeak
% 3,8
% 4,0
Ikasleak
% 0,0
% 15,5
Erretiratuak
% 3,8
% 31,8
Beste inakt.
% 38,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 97,6 estatuan jaio zen, eta % 2,4 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 73,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 12,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,3 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 60,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 24,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 28,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 21,4 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 12,2
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 73,5
Langile kualifikatuak
% 66,7
% 10,6
Oinarrizko okup.
% 33,3
% 3,6
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 24,2
Goi eta erdi maila
% 21,4
% 60,3
Langile kualifikatuak
% 28,6
% 7,1
Oinarrizko okup.
% 21,4
% 8,4
Ez dago jasota
% 28,6
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,5 zerbitzuetan ari dira, % 29,9 nekazaritzan, % 11,7 eraikuntzan eta % 11,7 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 nekazaritzan ari dira, % 33,3 eraikuntzan eta % 33,3 zerbitzuetan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 83,5 zerbitzuetan ari dira, % 10,3 nekazaritzan, % 3,2 industrian eta % 2,9 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,7 zerbitzuetan ari dira, % 7,1 eraikuntzan eta % 7,1 nekazaritzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 29,9
Nekazaritza
% 33,3
% 11,7
Industria
% 0,0
% 11,7
Eraikuntza
% 33,3
% 46,5
Zerbitzuak
% 33,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 10,3
Nekazaritza
% 7,1
% 3,2
Industria
% 0,0
% 2,9
Eraikuntza
% 7,1
% 83,5
Zerbitzuak
% 85,7
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 329 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 8.218 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 202 km² denez, NAE lurraldearen % 40,7 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 77,2 larre iraunkorrak (6.344 ha, 93 ustiategitan), % 16,1 lur goldagarria (1.325 ha, 74 ustiategitan), % 6,7 arbolak (549 ha, 304 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,28 ha, 11 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
41%
59%
NAE · 8.218 ha (% 40,7)Gainerako azalera · 11.982 ha (% 59,3)
NAE, lur-erabileraren arabera
16%
77%
Lur goldagarria · 1.325 ha (% 16,1)Larre iraunkorrak · 6.344 ha (% 77,2)Arbolak · 549 ha (% 6,7)Baratzeak · 0,28 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 277 behi eta 55.483 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.070 gidari zeuden erroldatuta: 697 gizon (% 65,1) eta 373 emakume (% 34,9)[22]. Biztanleen % 60,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.131 ibilgailuk osatzen zuten: 1.262 turismo, 283 furgoneta, 231 kamioi, 112 ziklomotor eta 93 motozikleta[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 715 turismokoa zen, probintziako (611) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,8 urtekoa zen; turismoen % 4,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 18,2k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 70,8 diesel zen eta % 28,8 gasolinazko; 5 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,2; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 44,6k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
22%
31%
45%
0 etiketa · 6 (% 0,3)ECO · 40 (% 1,9)C etiketa · 457 (% 22,1)B etiketa · 645 (% 31,1)Etiketarik gabe · 924 (% 44,6)
Turismoak, adinaren arabera
12%
22%
44%
18%
< 4 urte · 53 (% 4,2)4–8 urte · 153 (% 12,1)8–15 urte · 275 (% 21,8)15–25 urte · 551 (% 43,7)≥ 25 urte · 230 (% 18,2)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Badajoz.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Badajoz.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Badajoz.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Badajoz.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Badajoz.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1372816.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Badajoz.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Badajoz.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Extremadura
Artikulu hau Extremadurako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.