Begues
| Begues | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Bartzelonako metropoli eremua | ||||||||||
| Eskualdea | Baix Llobregat | ||||||||||
| Alkatea | Maria Mercè Esteve Pi (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Begues | ||||||||||
| Posta kodea | 08859 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08020 | ||||||||||
| Herriburua | Begues (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°19′55″N 1°55′22″E / 41.331907°N 1.922779°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 50,4 km² | ||||||||||
| Altitudea | 399 m | ||||||||||
| Mugakideak | Sitges, Gavà, Torrelles de Llobregat, Vallirana, Sant Climent de Llobregat, Olivella eta Olesa de Bonesvalls | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 7.561 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 150 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 20 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| begues.cat | |||||||||||
Begues Kataluniako udalerria da, Baix Llobregat eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 6.271 biztanle zituen. 50,45 km²-ko azalera du.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sitges, Gavà, Torrelles de Llobregat, Vallirana, Sant Climent de Llobregat, Olivella eta Olesa de Bonesvalls.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 3.741 gizon, 3.804 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,2 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 11,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,7 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 885 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 57,3)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Brasil, Kolonbia, Argentina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.935 etxebizitza zeuden: 2.486 (% 84,7) nagusiak eta 449 (% 15,3) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 136 (% 4,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 153 (% 5,2) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 8 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 55 plazarekin (6,88 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 2.486 etxegune zeuden, eta horietatik 403 (% 16,2) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 6.262 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 51,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 24,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 18,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 48,1 zen 2021ean eta % 51,0 2024an; beraz, 2,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 7,1 izatetik % 6,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 52,0 ziren, eta gizonen artean % 49,9; 2,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 7,2 eta gizonen % 5,4 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 74,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 25,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 97 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 60,2 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 39,8. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,7 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 3.191 | % 51,0 | 1.542 | % 49,9 | 1.649 | % 52,0 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.536 | % 24,5 | 785 | % 25,4 | 751 | % 23,7 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 1.141 | % 18,2 | 599 | % 19,4 | 542 | % 17,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 394 | % 6,3 | 166 | % 5,4 | 228 | % 7,2 |
| Guztira | 6.262 | % 100,0 | 3.092 | % 100,0 | 3.170 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 48,1 | % 25,9 | % 18,9 | % 7,1 | 6.036 |
| 2022 | % 49,3 | % 25,3 | % 18,5 | % 6,9 | 6.159 |
| 2023 | % 50,0 | % 25,0 | % 18,3 | % 6,7 | 6.188 |
| 2024 | % 51,0 | % 24,5 | % 18,2 | % 6,3 | 6.262 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 13,5 ikasten ari zen (848 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 56,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 29,6 batxilergoan, % 10,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 57,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 55,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 9,2 eta emakumeen % 11,2. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 91,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 44,8 eta 25–29 urtekoen % 14,3; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,4 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 48,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 37,2.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 87,5 estatuan jaio zen, eta % 12,5 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 50,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 4,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,8 eta % 11,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 52,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 6,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,7 eta % 9,5, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 14,7 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 5,5.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 57,0 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 48,8 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 22.970 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 66.155 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.884 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 30.450 euro zen. Errenta gordina 30.735 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 66,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 12), beste diru-sarrerak (% 18,1), langabezia-prestazioak (% 0,9), beste prestazioak (% 2,7).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 30,4 da, probintziakoaren (31,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Begues udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 3.881 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 63,2; gainerako % 36,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 45,0, beste inaktiboak % 36,3 eta ikasleak % 18,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 5,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 65,5 zen eta emakumezkoena % 60,9; langabezia-tasa, aldiz, % 4,5 eta % 5,8 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 3.653 zen 2023ean, 2021eko 3.466etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 48,5 osatzen dute, eta gizonek % 51,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 3.682 | % 59,9 | 1.890 | % 62,6 | 1.792 | % 57,4 |
| Langabeak | 199 | % 3,2 | 89 | % 2,9 | 110 | % 3,5 |
| Inaktiboak | 2.261 | % 36,8 | 1.041 | % 34,5 | 1.220 | % 39,1 |
| Guztira | 6.142 | % 100,0 | 3.020 | % 100,0 | 3.122 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 83,5), industria (% 11,2), eraikuntza (% 4,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,5).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,1), ondoren manufaktura-industria (% 10,3) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 8,7) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak dira talderik ugariena, okupatuen % 47,9; ondoren, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak daude (% 42,5), eta oinarrizko okupazioak % 5,0.[16] Bi sexuetan goi eta erdi maila dira nagusi (gizonen % 45,9 eta emakumeen % 49,9).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 1.748 | % 47,9 | 865 | % 45,9 | 883 | % 49,9 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.551 | % 42,5 | 827 | % 43,9 | 724 | % 40,9 |
| Oinarrizko okupazioak | 181 | % 5,0 | 95 | % 5,0 | 86 | % 4,9 |
| Ez dago jasota | 173 | % 4,7 | 96 | % 5,1 | 77 | % 4,4 |
| Guztira | 3.653 | % 100,0 | 1.883 | % 100,0 | 1.770 | % 100,0 |
Okupatuen % 79,2 besteren konturako langileak dira, eta % 20,8 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 761 | % 20,8 | 487 | % 25,9 | 274 | % 15,5 |
| Besteren kontura | 2.892 | % 79,2 | 1.396 | % 74,1 | 1.496 | % 84,5 |
| Guztira | 3.653 | % 100,0 | 1.883 | % 100,0 | 1.770 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 87,6 estatuan jaio zen, eta % 12,4 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,5 okupatuak dira, % 20,2 erretiratuak, % 7,2 ikasleak, % 6,5 bestelako inaktiboak eta % 2,7 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 56,3 okupatuak dira, % 30,7 bestelako inaktiboak, % 4,8 ikasleak, % 4,5 erretiratuak eta % 3,7 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 58,8 okupatuak dira, % 15,6 erretiratuak, % 14,4 bestelako inaktiboak, % 7,6 ikasleak eta % 3,6 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 49,4 okupatuak dira, % 37,1 bestelako inaktiboak, % 5,8 langabeak, % 4,8 erretiratuak eta % 3,0 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 89,1 estatuan jaio zen, eta % 10,9 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 43,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 4,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 38,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,5 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 51,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 40,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 3,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 40,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 15,7 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 76,2 zerbitzuetan ari dira, % 15,7 industrian eta % 7,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 74,0 zerbitzuetan ari dira, % 14,5 industrian, % 9,5 eraikuntzan eta % 2,0 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 91,0 zerbitzuetan ari dira, % 6,7 industrian eta % 2,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,4 zerbitzuetan ari dira, % 4,6 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 333 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 50,4 km² denez, NAE lurraldearen % 6,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 52,2 lur goldagarria (174 ha, 7 ustiategitan), % 32,5 arbolak (108 ha, 11 ustiategitan), % 14,3 larre iraunkorrak (47,6 ha, ustiategi batean), % 1 berotegiak edo babes garai irisgarriak (3,3 ha, 2 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.021 gidari zeuden erroldatuta: 2.701 gizon (% 53,8) eta 2.320 emakume (% 46,2)[21]. Biztanleen % 66,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 6.126 ibilgailuk osatzen zuten: 3.834 turismo, 1.199 motozikleta, 424 furgoneta, 266 kamioi eta 98 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 508 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (402) gainetik eta Espainiakoaren (525) azpitik.
Turismoen batez besteko adina 10,3 urtekoa zen; turismoen % 18,1k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 7,1k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 61 gasolinazko zen eta % 34,8 diesel; 198 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 3,3; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 13,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 17,4k ez zuen etiketarik[oh 4].
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Begues (Herriburua)
- Begues Parc
- Mas Ferrer
Iruditegia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Udaletxea.
- Liburutegia.
- San Kristobal eliza.
- Herrigunearen ikuspegia.
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15596.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Beguesko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

