Olivella
| Olivella | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Eskualdea | Garraf | ||||||||||
| Alkatea | Marta Verdejo Sánchez | ||||||||||
| Izen ofiziala | Olivella | ||||||||||
| Posta kodea | 08818 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 08148 | ||||||||||
| Herriburua | Olivella (en) | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°18′37″N 1°48′39″E / 41.310415°N 1.810898°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 38,8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 211 m | ||||||||||
| Mugakideak | Sitges, Sant Pere de Ribes, Avinyonet del Penedès, Begues, Canyelles eta Olèrdola | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 4.435 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 114 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 10 | ||||||||||
| Matrikula | B | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| olivella.cat | |||||||||||
Olivella Kataluniako udalerria da, Garraf eskualdean eta Bartzelonako probintzian kokatua. 2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 3.340 biztanle zituen. 38,75 km²-ko azalera du.
Herri eta auzoak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Olivella
- Olivella-Urbanització
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Sitges, Sant Pere de Ribes, Avinyonet del Penedès, Begues, Canyelles eta Olèrdola.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 2.320 gizon, 2.153 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 11,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 34) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 28,5 —probintzian % 25—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.277 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 52)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Erresuma Batua, Argentina, Frantzia dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.262 etxebizitza zeuden: 1.514 (% 66,9) nagusiak eta 748 (% 33,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 137 (% 6,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 371 (% 16,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 146 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 1.198 plazarekin (8,21 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Bartzelonako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Bartzelonako mapa
Guztira 1.514 etxegune zeuden, eta horietatik 301 (% 19,9) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.740 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 43,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 26,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 22,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,7.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 40,6 zen 2021ean eta % 43,3 2024an; beraz, 2,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 8,4 izatetik % 7,7 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 45,7 ziren, eta gizonen artean % 41,1; 4,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 8,1 eta gizonen % 7,3 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 61 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 55,6 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 44,4. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,1 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.619 | % 43,3 | 801 | % 41,1 | 818 | % 45,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 993 | % 26,6 | 531 | % 27,2 | 462 | % 25,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 840 | % 22,5 | 476 | % 24,4 | 364 | % 20,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 288 | % 7,7 | 143 | % 7,3 | 145 | % 8,1 |
| Guztira | 3.740 | % 100,0 | 1.951 | % 100,0 | 1.789 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 40,6 | % 27,3 | % 23,7 | % 8,4 | 3.355 |
| 2022 | % 42,5 | % 26,5 | % 22,8 | % 8,2 | 3.580 |
| 2023 | % 42,7 | % 27,0 | % 22,3 | % 8,0 | 3.660 |
| 2024 | % 43,3 | % 26,6 | % 22,5 | % 7,7 | 3.740 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,2 ikasten ari zen (343 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 39,7 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 34,1 batxilergoan, % 17,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 4,7 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 44,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 34,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 21,3 eta emakumeen % 14,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 75,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,9 eta 25–29 urtekoen % 8,2; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,5 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 35,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 18,6.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 68,3 estatuan jaio zen, eta % 31,7 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 33,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,8 eta % 5,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,3 eta % 6,6, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,9 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,2.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 40,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 31,6 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.790 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 47.045 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (17.884 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.750 euro zen. Errenta gordina 21.487 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 68,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 11,4), beste diru-sarrerak (% 14), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 4,1).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 32,9 da, probintziakoaren (31,6;
Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,7 da, probintziakoaren (2,6;
Bartzelonako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Olivella udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 2.129 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 58,0; gainerako % 42,0 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 56,9, erretiratuak % 31,2 eta ikasleak % 11,9).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 59,2 zen eta emakumezkoena % 56,6; langabezia-tasa, aldiz, % 7,4 eta % 13,0 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 1.852 zen 2023ean, 2021eko 1.642etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,1 osatzen dute, eta gizonek % 54,9.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 1.916 | % 52,2 | 1.052 | % 54,8 | 864 | % 49,2 |
| Langabeak | 213 | % 5,8 | 84 | % 4,4 | 129 | % 7,4 |
| Inaktiboak | 1.544 | % 42,0 | 782 | % 40,8 | 762 | % 43,4 |
| Guztira | 3.673 | % 100,0 | 1.918 | % 100,0 | 1.755 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 80,0), industria (% 11,7), eraikuntza (% 7,5) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 0,9).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,8), ondoren manufaktura-industria (% 10,3) eta ostalaritza (% 8,6) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 36,1), eta oinarrizko okupazioak % 8,7.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 51,4 eta emakumeen % 45,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 669 | % 36,1 | 332 | % 32,6 | 337 | % 40,4 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 904 | % 48,8 | 523 | % 51,4 | 381 | % 45,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 161 | % 8,7 | 98 | % 9,6 | 63 | % 7,5 |
| Ez dago jasota | 118 | % 6,4 | 64 | % 6,3 | 54 | % 6,5 |
| Guztira | 1.852 | % 100,0 | 1.017 | % 100,0 | 835 | % 100,0 |
Okupatuen % 76,7 besteren konturako langileak dira, eta % 23,3 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 432 | % 23,3 | 265 | % 26,1 | 167 | % 20,0 |
| Besteren kontura | 1.420 | % 76,7 | 752 | % 73,9 | 668 | % 80,0 |
| Guztira | 1.852 | % 100,0 | 1.017 | % 100,0 | 835 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 68,4 estatuan jaio zen, eta % 31,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 58,0 okupatuak dira, % 19,8 erretiratuak, % 10,2 bestelako inaktiboak, % 6,1 ikasleak eta % 5,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,1 okupatuak dira, % 44,4 bestelako inaktiboak, % 5,3 erretiratuak eta % 3,1 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,5 okupatuak dira, % 22,0 bestelako inaktiboak, % 13,1 erretiratuak, % 7,8 langabeak eta % 6,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,8 bestelako inaktiboak dira, % 43,6 okupatuak, % 4,8 langabeak eta % 4,7 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 72,4 estatuan jaio zen, eta % 27,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,2 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 49,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 35,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 36,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 6,2 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 70,1 zerbitzuetan ari dira, % 16,6 industrian eta % 12,6 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 77,2 zerbitzuetan ari dira, % 12,7 eraikuntzan eta % 8,2 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 89,9 zerbitzuetan ari dira, % 8,1 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 89,7 zerbitzuetan ari dira, % 9,1 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 172 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 38,8 km² denez, NAE lurraldearen % 4,4 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 74,6 arbolak (129 ha, 10 ustiategitan), % 14 lur goldagarria (24,2 ha, 6 ustiategitan), % 11,3 larre iraunkorrak (19,5 ha, 4 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 759 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.707 gidari zeuden erroldatuta: 1.494 gizon (% 55,2) eta 1.213 emakume (% 44,8)[22]. Biztanleen % 60,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 4.111 ibilgailuk osatzen zuten: 2.519 turismo, 805 motozikleta, 242 furgoneta, 218 kamioi eta 218 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 563 turismokoa zen, probintziako (402) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 11,8 urtekoa zen; turismoen % 13,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,1k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 60,2 gasolinazko zen eta % 36,2 diesel; 125 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 3,1; probintzian % 1,9). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 8,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 25,4k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Barcelona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Barcelona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15557.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Barcelona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Olivellako udalaren webgunea.
| Garrafeko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Canyelles • Cubelles • Olivella • Sant Pere de Ribes • Sitges • Vilanova i la Geltrú | ||
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

