Caspueñas
| Caspueñas | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Guadalajarako probintzia | ||||||||||
| Alkatea | José Antonio Alonso Rodríguez | ||||||||||
| Izen ofiziala | Caspueñas | ||||||||||
| Posta kodea | 19412 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 19074 | ||||||||||
| Herriburua | Caspueñas | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 40°41′35″N 2°58′43″W / 40.693055555556°N 2.9786111111111°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 14 km² | ||||||||||
| Altitudea | 855 m | ||||||||||
| Mugakideak | Atanzón, Valdegrudas, Brihuega eta Valdeavellano | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 120 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 9 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | GU | ||||||||||
Caspueñas Guadalajarako udalerria da, La Alcarria eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 120 biztanle zituen 14 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Atanzón, Valdegrudas, Brihuega eta Valdeavellano.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 76 gizon, 47 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 15,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 27,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 52 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 17,9 —probintzian % 21,9—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 22 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 86,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Txile, Ekuador dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 209 etxebizitza zeuden: 62 (% 29,7) nagusiak eta 147 (% 70,3) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 15 plazarekin (7,5 plaza etxebizitzako).[5]
Etxebizitza multzoa
Guadalajarako mapa
Guztira 62 etxegune zeuden, eta horietatik 27 (% 43,5) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 129 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 51,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,5; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 13,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,2.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 41,7 zen 2021ean eta % 51,2 2024an; beraz, 9,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,6 izatetik % 13,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 44,9 ziren, eta gizonen artean % 55,0; 10,1 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,4 eta gizonen % 10,0 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 66 | % 51,2 | 44 | % 55,0 | 22 | % 44,9 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 29 | % 22,5 | 18 | % 22,5 | 11 | % 22,4 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 17 | % 13,2 | 10 | % 12,5 | 7 | % 14,3 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 17 | % 13,2 | 8 | % 10,0 | 9 | % 18,4 |
| Guztira | 129 | % 100,0 | 80 | % 100,0 | 49 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 41,7 | % 21,3 | % 19,4 | % 17,6 | 108 |
| 2022 | % 49,1 | % 22,4 | % 15,5 | % 12,9 | 116 |
| 2023 | % 52,6 | % 21,5 | % 13,3 | % 12,6 | 135 |
| 2024 | % 51,2 | % 22,5 | % 13,2 | % 13,2 | 129 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 23.838 euro-koa zen[8], probintziako altuena, eta etxegune bakoitzeko 43.643 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.467 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 28.350 euro zen. Errenta gordina 29.653 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako altuena.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 56,2[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 25,6), beste diru-sarrerak (% 15,4), langabezia-prestazioak (% 1), beste prestazioak (% 1,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 33,5 da, probintziakoaren (28,8;
Guadalajarako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,7 da, probintziakoaren (2,4;
Guadalajarako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Caspueñas udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 63 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 48,8; gainerako % 51,2 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 11,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 48,8 zen eta emakumezkoena % 49,0; langabezia-tasa, aldiz, % 15,4 eta % 4,2 zen, hurrenez hurren.[11]
Okupatuen kopurua 62 zen 2023ean, 2021eko 45etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 38,7 osatzen dute, eta gizonek % 61,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 56 | % 43,4 | 33 | % 41,3 | 23 | % 46,9 |
| Langabeak | 7 | % 5,4 | 6 | % 7,5 | 1 | % 2,0 |
| Inaktiboak | 66 | % 51,2 | 41 | % 51,3 | 25 | % 51,0 |
| Guztira | 129 | % 100,0 | 80 | % 100,0 | 49 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 85,5), eraikuntza (% 9,7) eta industria (% 4,8).[12]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 41,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 40,3), eta oinarrizko okupazioak % 11,3.[13] Sexuaren arabera, gizonen artean goi eta erdi maila dira nagusi (% 39,5), eta emakumeen artean langile kualifikatuak (% 45,8).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 25 | % 40,3 | 15 | % 39,5 | 10 | % 41,7 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 26 | % 41,9 | 15 | % 39,5 | 11 | % 45,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 7 | % 11,3 | 4 | % 10,5 | 3 | % 12,5 |
| Ez dago jasota | 4 | % 6,5 | 4 | % 10,5 | 0 | % 0,0 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 38 | % 100,0 | 24 | % 100,0 |
Okupatuen % 79,0 besteren konturako langileak dira, eta % 21,0 norberaren konturakoak.[14]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 13 | % 21,0 | 11 | % 28,9 | 2 | % 8,3 |
| Besteren kontura | 49 | % 79,0 | 27 | % 71,1 | 22 | % 91,7 |
| Guztira | 62 | % 100,0 | 38 | % 100,0 | 24 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 148 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 14 km² denez, NAE lurraldearen % 10,6 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 95,5 lur goldagarria (142 ha, 7 ustiategitan), % 4,4 arbolak (6,6 ha, 4 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,03 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 59 gidari zeuden erroldatuta: 45 gizon (% 76,3) eta 14 emakume (% 23,7)[17]. Biztanleen % 48 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 153 ibilgailuk osatzen zuten: 76 turismo, 33 motozikleta, 24 furgoneta, 7 kamioi eta 3 ziklomotor[17]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 618 turismokoa zen, probintziako (582) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 12,7 urtekoa zen; turismoen % 13,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,2k 25 urte baino gehiago[17]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 57,6 diesel zen eta % 41,1 gasolinazko; 1 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,7; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 35,1k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Guadalajara.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Guadalajara.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Guadalajara.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Guadalajara.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Guadalajara.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q939792.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Guadalajara.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

