Edukira joan

Aliud

Aliud
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaSoriako probintzia
AlkateaLeocadio Álvarez Gómez
Izen ofizialaAliud
Posta kodea42132
INEk ezarritako kodea42016
Geografia
Koordenatuak41°39′16″N 2°15′11″W / 41.654444444444°N 2.2530555555556°W / 41.654444444444; -2.2530555555556
Mapa
Azalera17,65 km²
Altitudea1.016 m
MugakideakAldealafuente, Cabrejas del Campo, Almenar de Soria, Buberos eta Gómara
Demografia
Biztanleria20 (2025)
alt_left 8 (%40) (%60) 12 alt_right
Dentsitatea1 bizt/km²
MatrikulaSO
aliud.es

Aliud Gaztela eta Leongo udalerria da, Soriako probintzian kokatuta dagoena. Azken erroldaren arabera 20 biztanle zituen 17,6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aldealafuente, Cabrejas del Campo, Almenar de Soria, Buberos eta Gómara.

Biztanleriaren tamainaUrtea152025303540200020052010201520202025AliudBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 12 gizon, 8 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
8.33
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
0.00
8.33
 
80-84
 
12.50
0.00
 
75-79
 
0.00
0.00
 
70-74
 
12.50
0.00
 
65-69
 
0.00
8.33
 
60-64
 
12.50
16.67
 
55-59
 
12.50
8.33
 
50-54
 
12.50
8.33
 
45-49
 
12.50
16.67
 
40-44
 
0.00
8.33
 
35-39
 
0.00
8.33
 
30-34
 
12.50
0.00
 
25-29
 
0.00
8.33
 
20-24
 
12.50
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 25 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 20 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15 —probintzian % 17,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Soriako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 25Probintzia berean · % 40Beste erkidegoa · % 20Estatutik kanpo · % 15
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 66,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Ekuador, Polonia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 66,7Europa · % 33,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 40 etxebizitza zeuden: 13 (% 32,5) nagusiak eta 27 (% 67,5) ez-nagusiak.[4]

40etxebizitza
13etxegune

Etxebizitza multzoa Soriako mapa

13
27
Etxebizitza nagusia (13)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (27)

Guztira 13 etxegune zeuden, eta horietatik 10 (% 76,9) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 110
2 pertsona0
3 pertsona0
4 pertsona3
5 edo gehiago0

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
INEk ez du ikasketa-mailari buruzko daturik argitaratzen 50 biztanle baino gutxiagoko udalerrientzat.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.580 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 39.369 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.589 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 24.056 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[7][oh 1].

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
INEk ez du jarduera ekonomikoari buruzko daturik argitaratzen 50 biztanle baino gutxiagoko udalerrientzat.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 18 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.709 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[8][oh 2]. Udalerriaren azalera 17,7 km² denez, NAE lurraldearen % 96,8 da[9]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 100 lur goldagarria (1.709 ha, 18 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,01 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
97%
NAE · 1.709 ha (% 96,8)Gainerako azalera · 55,9 ha (% 3,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 1.709 ha (% 100)Baratzeak · 0,01 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 6 gidari zeuden erroldatuta: 6 gizon (% 100) eta 0 emakume (% 0)[10]. Biztanleen % 30 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 23 ibilgailuk osatzen zuten: 18 turismo, 3 motozikleta, 1 furgoneta eta 1 kamioi[10]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 900 turismokoa zen, probintziako (589) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,4 urtekoa zen; turismoen % 0k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 11,1k 25 urte baino gehiago[10]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 73,9 diesel zen eta % 26,1 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,3k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 30,4k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
26%
39%
30%
ECO · 1 (% 4,3)C etiketa · 6 (% 26,1)B etiketa · 9 (% 39,1)Etiketarik gabe · 7 (% 30,4)
Turismoak, adinaren arabera
17%
22%
50%
11%
4–8 urte · 3 (% 16,7)8–15 urte · 4 (% 22,2)15–25 urte · 9 (% 50)≥ 25 urte · 2 (% 11,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Soria.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Soria.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Soria.tab.
  7. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  8. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Soria.tab (Wikimedia Commons).
  9. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q483532.
  10. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Soria.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.