Edukira joan

Borjabad

Borjabad
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaSoriako probintzia
AlkateaAbel Martínez Sanz
Izen ofizialaBorjabad
Posta kodea42218
INEk ezarritako kodea42038
Geografia
Koordenatuak41°33′11″N 2°21′56″W / 41.5531°N 2.3656°W / 41.5531; -2.3656
Mapa
Azalera23,4 km²
Altitudea1.013 m
MugakideakTejado, Nolay, Nepas, Viana de Duero, Almazán eta Cubo de la Solana
Demografia
Biztanleria29 (2025)
alt_left 13 (%44,8) (%55,2) 16 alt_right
Dentsitatea1 bizt/km²
MatrikulaSO

Borjabad Soriako probintziako udalerria da. Azken erroldaren arabera 29 biztanle zituen 23,4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Tejado, Nolay, Nepas, Viana de Duero, Almazán eta Cubo de la Solana.

Biztanleriaren tamainaUrtea2530354045505560200020052010201520202025BorjabadBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 16 gizon, 13 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
6.25
 
95-99
 
0.00
0.00
 
90-94
 
23.08
12.50
 
85-89
 
7.69
18.75
 
80-84
 
7.69
12.50
 
75-79
 
15.38
0.00
 
70-74
 
7.69
0.00
 
65-69
 
0.00
12.50
 
60-64
 
0.00
6.25
 
55-59
 
7.69
0.00
 
50-54
 
23.08
18.75
 
45-49
 
0.00
12.50
 
40-44
 
0.00
0.00
 
35-39
 
0.00
0.00
 
30-34
 
7.69
0.00
 
25-29
 
0.00
0.00
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
0.00
 
10-14
 
0.00
0.00
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 58,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,5) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 3,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 0 —probintzian % 17,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Soriako mapa
Udal
Prob
Udalerri berean · % 58,6Probintzia berean · % 34,5Erkidegoan · % 3,4Beste erkidegoa · % 3,4
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 49 etxebizitza zeuden: 15 (% 30,6) nagusiak eta 34 (% 69,4) ez-nagusiak.[3]

49etxebizitza
15etxegune

Etxebizitza multzoa Soriako mapa

15
34
Etxebizitza nagusia (15)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (34)

Guztira 15 etxegune zeuden, eta horietatik 5 (% 33,3) pertsona bakarrekoak ziren.[4]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 15
2 pertsona5
3 pertsona3
4 pertsona1
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
INEk ez du ikasketa-mailari buruzko daturik argitaratzen 50 biztanle baino gutxiagoko udalerrientzat.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 20.205 euro-koa zen[5], eta etxegune bakoitzeko 41.120 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.589 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 25.014 euro-koa izan zen pertsonako, probintziako 2. altuena.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[6][oh 1].

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
INEk ez du jarduera ekonomikoari buruzko daturik argitaratzen 50 biztanle baino gutxiagoko udalerrientzat.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 19 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.326 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[7][oh 2]. Udalerriaren azalera 23,4 km² denez, NAE lurraldearen % 56,7 da[8]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,6 lur goldagarria (1.321 ha, 18 ustiategitan) eta % 0,4 larre iraunkorrak (5,2 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
57%
43%
NAE · 1.326 ha (% 56,7)Gainerako azalera · 1.014 ha (% 43,3)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 1.321 ha (% 99,6)Larre iraunkorrak · 5,2 ha (% 0,4)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 9 gidari zeuden erroldatuta: 6 gizon (% 66,7) eta 3 emakume (% 33,3)[9]. Biztanleen % 31 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 37 ibilgailuk osatzen zuten: 29 turismo, 3 motozikleta, 1 kamioi, 1 furgoneta eta 1 ziklomotor[9]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 1.000 turismokoa zen, probintziako (589) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,4 urtekoa zen; turismoen % 6,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 34,5k 25 urte baino gehiago[9]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 65,7 diesel zen eta % 34,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 51,4k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
20%
26%
51%
ECO · 1 (% 2,9)C etiketa · 7 (% 20)B etiketa · 9 (% 25,7)Etiketarik gabe · 18 (% 51,4)
Turismoak, adinaren arabera
10%
14%
34%
34%
< 4 urte · 2 (% 6,9)4–8 urte · 3 (% 10,3)8–15 urte · 4 (% 13,8)15–25 urte · 10 (% 34,5)≥ 25 urte · 10 (% 34,5)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Soria.tab.
  3. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Soria.tab.
  6. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  7. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Soria.tab (Wikimedia Commons).
  8. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q833583.
  9. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Soria.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]