Hacinas
| Hacinas | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | |||||||||||
| Alkatea | Jose Manuel Rey del Hoyo | ||||||||||
| Izen ofiziala | Hacinas | ||||||||||
| Posta kodea | 09611 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 09154 | ||||||||||
| Herriburua | Hacinas | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°59′06″N 3°17′13″W / 41.985°N 3.2869444444444°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 8 km² | ||||||||||
| Altitudea | 996 m | ||||||||||
| Mugakideak | Castrillo de la Reina, Cabezón de la Sierra, Pinilla de los Barruecos, Villanueva de Carazo, Barbadillo del Mercado eta Salas de los Infantes | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 145 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 18 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | BU | ||||||||||
| hacinas.es | |||||||||||
Hacinas Burgosko udalerria da, Sierra de la Demanda eskualdean dagoena.
2008ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 180 biztanle zituen.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Castrillo de la Reina, Cabezón de la Sierra, Pinilla de los Barruecos, Villanueva de Carazo, Barbadillo del Mercado eta Salas de los Infantes.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 89 gizon, 55 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 52,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 46,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 2,8 —probintzian % 14,4—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 4 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 75)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Peru, Errumania dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 260 etxebizitza zeuden: 69 (% 26,5) nagusiak eta 191 (% 73,5) ez-nagusiak.[4]
Etxebizitza multzoa
Burgosko mapa
Guztira 69 etxegune zeuden, eta horietatik 26 (% 37,7) pertsona bakarrekoak ziren.[5]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 140 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,9 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,1; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 22,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 17,1.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 35,0 zen 2021ean eta % 37,9 2024an; beraz, 2,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 25,7 izatetik % 17,1 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 28,1 ziren, eta gizonen artean % 44,6; 16,5 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 21,1 eta gizonen % 14,5 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 53 | % 37,9 | 37 | % 44,6 | 16 | % 28,1 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 31 | % 22,1 | 18 | % 21,7 | 13 | % 22,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 32 | % 22,9 | 16 | % 19,3 | 16 | % 28,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 24 | % 17,1 | 12 | % 14,5 | 12 | % 21,1 |
| Guztira | 140 | % 100,0 | 83 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 35,0 | % 16,4 | % 22,9 | % 25,7 | 140 |
| 2022 | % 36,4 | % 16,8 | % 23,8 | % 23,1 | 143 |
| 2023 | % 36,4 | % 18,2 | % 24,5 | % 21,0 | 143 |
| 2024 | % 37,9 | % 22,1 | % 22,9 | % 17,1 | 140 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 18.002 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 36.776 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.879 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 21.470 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 49,2[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 34,2), beste diru-sarrerak (% 12), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 2,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]. Udalerrian indizea 28 da, probintziakoaren (28,3;
Burgosko mapa) parean eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,4;
Burgosko mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Hacinas udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 63 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 45,0; gainerako % 55,0 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 48,2 zen eta emakumezkoena % 40,4; langabezia-tasa, aldiz, % 10,0 eta % 4,3 zen, hurrenez hurren.[10]
Okupatuen kopurua 59 zen 2023ean, 2021eko 55etik gora.[11] Emakumeek okupatuen % 33,9 osatzen dute, eta gizonek % 66,1.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 58 | % 41,4 | 36 | % 43,4 | 22 | % 38,6 |
| Langabeak | 5 | % 3,6 | 4 | % 4,8 | 1 | % 1,8 |
| Inaktiboak | 77 | % 55,0 | 43 | % 51,8 | 34 | % 59,6 |
| Guztira | 140 | % 100,0 | 83 | % 100,0 | 57 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 55,9), eraikuntza (% 20,3), industria (% 16,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 6,8).[11]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 69,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 25,4), eta oinarrizko okupazioak % 1,7.[12] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 76,9 eta emakumeen % 55,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 15 | % 25,4 | 7 | % 17,9 | 8 | % 40,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 41 | % 69,5 | 30 | % 76,9 | 11 | % 55,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 1 | % 1,7 | 0 | % 0,0 | 1 | % 5,0 |
| Ez dago jasota | 2 | % 3,4 | 2 | % 5,1 | 0 | % 0,0 |
| Guztira | 59 | % 100,0 | 39 | % 100,0 | 20 | % 100,0 |
Okupatuen % 72,9 besteren konturako langileak dira, eta % 27,1 norberaren konturakoak.[13]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 16 | % 27,1 | 14 | % 35,9 | 2 | % 10,0 |
| Besteren kontura | 43 | % 72,9 | 25 | % 64,1 | 18 | % 90,0 |
| Guztira | 59 | % 100,0 | 39 | % 100,0 | 20 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 494 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[14][oh 2]. Udalerriaren azalera 8 km² denez, NAE lurraldearen % 61,8 da[15]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 85,6 larre iraunkorrak (423 ha, 2 ustiategitan), % 14,4 lur goldagarria (71 ha, 4 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,06 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 87 gidari zeuden erroldatuta: 60 gizon (% 69) eta 27 emakume (% 31)[16]. Biztanleen % 60,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 186 ibilgailuk osatzen zuten: 113 turismo, 26 furgoneta, 15 kamioi, 13 motozikleta eta 9 ziklomotor[16]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 785 turismokoa zen, probintziako (555) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,6 urtekoa zen; turismoen % 1,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19,5k 25 urte baino gehiago[16]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 62,7 diesel zen eta % 37,3 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 0,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,5k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Burgos.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Burgos.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Burgos.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Burgos.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Burgos.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1643548.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Burgos.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Hacinasko udalaren webgunea.
- (Gaztelaniaz) Herri txikiei buruzko informazioa Gaztela Leongo juntaren webgunean.[Betiko hautsitako esteka]
| Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

