Llers
| Llers | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Comarques Gironines | ||||||||||
| Eskualdea | Alt Empordà | ||||||||||
| Alkatea | Carles Fortiana Costa (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Llers | ||||||||||
| Posta kodea | 17730 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 17093 | ||||||||||
| Herriburua | Llers | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°17′50″N 2°54′48″E / 42.297222222222°N 2.9133333333333°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 21,3 km² | ||||||||||
| Altitudea | 142 m | ||||||||||
| Mugakideak | Figueres, Pont de Molins, Cabanes, Vilafant, Avinyonet de Puigventós, Vilanant, Terrades eta Boadella i les Escaules | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 1.269 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 60 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 70 | ||||||||||
| Matrikula | GI | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| llers.cat | |||||||||||
Llers Kataluniako udalerria da, Alt Empordà eskualdean eta Gironako probintzian dagoena. Azken erroldaren arabera 1.269 biztanle zituen 21,3 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Figueres, Pont de Molins, Cabanes, Vilafant, Avinyonet de Puigventós, Vilanant, Terrades eta Boadella i les Escaules.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 640 gizon, 628 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 23,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 30,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 9,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 15,6 —probintzian % 27,3—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 198 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 46)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Frantzia, Maroko, Ekuador dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 550 etxebizitza zeuden: 453 (% 82,4) nagusiak eta 97 (% 17,6) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 37 (% 6,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 86 (% 15,6) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 2 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 14 plazarekin (7 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Gironako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Gironako mapa
Guztira 453 etxegune zeuden, eta horietatik 81 (% 17,9) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 1.111 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 31,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,8; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 31,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,3.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 28,7 zen 2021ean eta % 31,7 2024an; beraz, 3,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,3 izatetik % 13,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 33,5 ziren, eta gizonen artean % 29,8; 3,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 14,5 eta gizonen % 12,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 75,6 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 24,4 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 13 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 59,1 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 40,9. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 0,9 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 352 | % 31,7 | 163 | % 29,8 | 189 | % 33,5 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 264 | % 23,8 | 135 | % 24,7 | 129 | % 22,9 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 347 | % 31,2 | 183 | % 33,5 | 164 | % 29,1 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 148 | % 13,3 | 66 | % 12,1 | 82 | % 14,5 |
| Guztira | 1.111 | % 100,0 | 547 | % 100,0 | 564 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 28,7 | % 23,1 | % 32,9 | % 15,3 | 1.082 |
| 2022 | % 29,2 | % 22,7 | % 33,5 | % 14,6 | 1.103 |
| 2023 | % 30,0 | % 23,0 | % 32,7 | % 14,3 | 1.079 |
| 2024 | % 31,7 | % 23,8 | % 31,2 | % 13,3 | 1.111 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 10,1 ikasten ari zen (112 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 58,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 25,9 batxilergoan eta % 16,1 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 57,6 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 58,7; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,6 eta emakumeen % 13,6. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 80,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 34,9 eta 25–29 urtekoen % 14,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,7 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 43,6 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 27,7.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 83,3 estatuan jaio zen, eta % 16,7 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 30,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 26,9 eta % 17,2, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 34,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 30,4 eta % 10,9, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,3.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 57,7 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 62,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
21,28 km²-ko azalera du.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 17.321 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 47.459 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.986 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 23.450 euro zen. Errenta gordina 21.571 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 56,2[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 18,6), beste diru-sarrerak (% 20,3), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 3,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 30,8 da, probintziakoaren (30,5;
Gironako mapa) parean eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6;
Gironako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,6) parean.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Llers udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 619 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,2; gainerako % 43,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,6, beste inaktiboak % 35,0 eta ikasleak % 13,5).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 7,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,4 zen eta emakumezkoena % 54,0; langabezia-tasa, aldiz, % 5,7 eta % 8,6 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 542 zen 2023ean, 2021eko 529etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 46,5 osatzen dute, eta gizonek % 53,5.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 575 | % 52,2 | 299 | % 55,1 | 276 | % 49,4 |
| Langabeak | 44 | % 4,0 | 18 | % 3,3 | 26 | % 4,7 |
| Inaktiboak | 483 | % 43,8 | 226 | % 41,6 | 257 | % 46,0 |
| Guztira | 1.102 | % 100,0 | 543 | % 100,0 | 559 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 77,3), eraikuntza (% 11,4), industria (% 8,9) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 2,4).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 21,4), ondoren eraikuntza (% 11,4) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 10,1) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 53,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 33,8), eta oinarrizko okupazioak % 7,6.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,4 eta emakumeen % 54,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 183 | % 33,8 | 89 | % 30,7 | 94 | % 37,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 292 | % 53,9 | 155 | % 53,4 | 137 | % 54,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 41 | % 7,6 | 27 | % 9,3 | 14 | % 5,6 |
| Ez dago jasota | 26 | % 4,8 | 19 | % 6,6 | 7 | % 2,8 |
| Guztira | 542 | % 100,0 | 290 | % 100,0 | 252 | % 100,0 |
Okupatuen % 74,9 besteren konturako langileak dira, eta % 25,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 136 | % 25,1 | 89 | % 30,7 | 47 | % 18,7 |
| Besteren kontura | 406 | % 74,9 | 201 | % 69,3 | 205 | % 81,3 |
| Guztira | 542 | % 100,0 | 290 | % 100,0 | 252 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 85,4 estatuan jaio zen, eta % 14,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,1 okupatuak dira, % 29,0 erretiratuak, % 6,0 ikasleak, % 6,0 bestelako inaktiboak eta % 2,9 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 okupatuak dira, % 36,5 bestelako inaktiboak, % 9,5 langabeak eta % 2,7 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,8 okupatuak dira, % 25,7 erretiratuak, % 13,9 bestelako inaktiboak, % 6,8 ikasleak eta % 4,8 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,7 bestelako inaktiboak dira, % 34,6 okupatuak, % 13,6 langabeak, % 7,4 erretiratuak eta % 3,7 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 88,0 estatuan jaio zen, eta % 12,0 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 51,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 8,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 53,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 40,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 4,0 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 64,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 17,9 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 68,0 zerbitzuetan ari dira, % 18,2 eraikuntzan, % 10,3 industrian eta % 3,6 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,1 zerbitzuetan ari dira, % 21,6 eraikuntzan, % 16,2 industrian eta % 8,1 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 90,2 zerbitzuetan ari dira, % 6,3 industrian eta % 3,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 89,3 zerbitzuetan ari dira, % 7,1 industrian eta % 3,6 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 37 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 735 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 21,3 km² denez, NAE lurraldearen % 34,5 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 76,8 lur goldagarria (565 ha, 25 ustiategitan), % 15,9 arbolak (117 ha, 30 ustiategitan), % 7,1 larre iraunkorrak (52,5 ha, 6 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,67 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,21 ha, 6 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.699 ardi eta ahuntz eta 14.155 txerri zeuden[21][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 866 gidari zeuden erroldatuta: 448 gizon (% 51,7) eta 418 emakume (% 48,3)[22]. Biztanleen % 68,3 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 2.012 ibilgailuk osatzen zuten: 1.040 turismo, 275 motozikleta, 204 furgoneta, 183 kamioi eta 68 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 820 turismokoa zen, probintziako (523) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 9,6 urtekoa zen; turismoen % 24,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,6k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 48,5 gasolinazko zen eta % 48,1 diesel; 49 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 2,5; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 11,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 25,7k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Girona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Girona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Girona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q11342.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Girona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Girona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |
| Alt Empordàko udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Agullana • Albanyà • l'Armentera • Avinyonet de Puigventós • Bàscara • Biure • Boadella i les Escaules • Borrassà • Cabanelles • Cabanes • Cadaqués • Cantallops • Capmany • Castelló d'Empúries • Cistella • Colera • Darnius • l'Escala • Espolla • el Far d'Empordà • Figueres • Fortià • Garriguella • Garrigàs • la Jonquera • Lladó • Llançà • Llers • Maçanet de Cabrenys • Masarac • Mollet de Peralada • Navata • Ordis • Palau de Santa Eulàlia • Palau-saverdera • Pau • Pedret i Marzà • Peralada • Pont de Molins • Pontós • el Port de la Selva • Portbou • Rabós • Riumors • Roses • Sant Climent Sescebes • Sant Llorenç de la Muga • Sant Miquel de Fluvià • Sant Mori • Sant Pere Pescador • Santa Llogaia d'Àlguema • Saus, Camallera i Llampaies • la Selva de Mar • Siurana • Terrades • Torroella de Fluvià • la Vajol • Ventalló • Vilabertran • Viladamat • Vilafant • Vilajuïga • Vilamacolum • Vilamalla • Vilamaniscle • Vilanant • Vila-sacra • Vilaür | ||

