Lloret de Mar
| Lloret de Mar | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Comarques Gironines | ||||||||||
| Eskualdea | Selva | ||||||||||
| Alkatea | Adrià Lamelas Martínez (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Lloret de Mar | ||||||||||
| Posta kodea | 17310 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 17095 | ||||||||||
| Herriburua | Lloret de Mar | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°42′00″N 2°50′00″E / 41.7°N 2.83333°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 48,7 km² | ||||||||||
| Altitudea | 5 m | ||||||||||
| Mugakideak | Vidreres, Tossa de Mar, Blanes, Tordera eta Maçanet de la Selva | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 43.000 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 883 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 88 | ||||||||||
| Matrikula | GI | ||||||||||
| lloret.cat | |||||||||||
Lloret de Mar Kataluniako udalerria da, Selva eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 43.000 biztanle zituen 48,7 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Vidreres, Tossa de Mar, Blanes, Tordera eta Maçanet de la Selva.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 21.156 gizon, 20.788 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 22,1 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 30,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,3 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 45,4 —probintzian % 27,3—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 19.029 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 50,1)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errusia, Ukraina, Argentina dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 25.496 etxebizitza zeuden: 15.288 (% 60,0) nagusiak eta 10.208 (% 40,0) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 3.240 (% 12,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 3.953 (% 15,5) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1.713 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 10.102 plazarekin (5,9 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Gironako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Gironako mapa
Guztira 15.288 etxegune zeuden, eta horietatik 4.386 (% 28,7) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 35.884 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 19,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 30,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,0; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 14,4.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,5 zen 2021ean eta % 19,3 2024an; beraz, 0,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,6 izatetik % 14,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,6 ziren, eta gizonen artean % 17,0; 4,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 15,3 eta gizonen % 13,6 ziren.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 72,9 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 27,1 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 260 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 70,9 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 29,1. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,1 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 6.915 | % 19,3 | 3.048 | % 17,0 | 3.867 | % 21,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 10.883 | % 30,3 | 5.501 | % 30,6 | 5.382 | % 30,0 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 12.915 | % 36,0 | 6.967 | % 38,8 | 5.948 | % 33,2 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 5.171 | % 14,4 | 2.436 | % 13,6 | 2.735 | % 15,3 |
| Guztira | 35.884 | % 100,0 | 17.952 | % 100,0 | 17.932 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 18,5 | % 29,1 | % 36,8 | % 15,6 | 32.340 |
| 2022 | % 19,2 | % 29,5 | % 36,9 | % 14,4 | 32.790 |
| 2023 | % 19,0 | % 30,3 | % 36,1 | % 14,6 | 34.921 |
| 2024 | % 19,3 | % 30,3 | % 36,0 | % 14,4 | 35.884 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,8 ikasten ari zen (2.785 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 42,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 33,9 batxilergoan, % 15,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 3,3 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 43,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 40,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,3 eta emakumeen % 13,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 70,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 26,4 eta 25–29 urtekoen % 7,3; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,3 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 25,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 20,1.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 51,9 estatuan jaio zen, eta % 48,1 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,2 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 11,2 eta % 19,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 27,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 10,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 15,5 eta % 19,8, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 11,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 3,8.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 44,6 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 34,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
48,7 km²-ko azalera du.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.358 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 34.263 euro-koa, probintziako 3. baxuena. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.986 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.150 euro zen. Errenta gordina 16.150 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 59,9[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17), beste diru-sarrerak (% 15,8), langabezia-prestazioak (% 3,3), beste prestazioak (% 4).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 33 da, probintziakoaren (30,5;
Gironako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,8 da, probintziakoaren (2,6;
Gironako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Lloret de Mar udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 14.049 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 39,7; gainerako % 60,3 inaktibo zeuden (beste inaktiboak % 66,6, erretiratuak % 25,8 eta ikasleak % 7,7).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 10,1 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 43,9 zen eta emakumezkoena % 35,5; langabezia-tasa, aldiz, % 8,2 eta % 12,5 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 12.311 zen 2023ean, 2021eko 10.889etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 43,7 osatzen dute, eta gizonek % 56,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 12.626 | % 35,7 | 7.130 | % 40,3 | 5.496 | % 31,0 |
| Langabeak | 1.423 | % 4,0 | 639 | % 3,6 | 784 | % 4,4 |
| Inaktiboak | 21.339 | % 60,3 | 9.918 | % 56,1 | 11.421 | % 64,5 |
| Guztira | 35.388 | % 100,0 | 17.687 | % 100,0 | 17.701 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 81,1), eraikuntza (% 9,1), industria (% 8,8) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,0).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 18,9), ondoren ostalaritza (% 16,7) eta eraikuntza (% 9,1) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 56,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 26,3), eta oinarrizko okupazioak % 12,0.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 58,9 eta emakumeen % 53,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 3.238 | % 26,3 | 1.565 | % 22,6 | 1.673 | % 31,1 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 6.961 | % 56,5 | 4.086 | % 58,9 | 2.875 | % 53,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 1.473 | % 12,0 | 881 | % 12,7 | 592 | % 11,0 |
| Ez dago jasota | 639 | % 5,2 | 400 | % 5,8 | 239 | % 4,4 |
| Guztira | 12.311 | % 100,0 | 6.932 | % 100,0 | 5.379 | % 100,0 |
Okupatuen % 77,3 besteren konturako langileak dira, eta % 22,7 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 2.800 | % 22,7 | 1.747 | % 25,2 | 1.053 | % 19,6 |
| Besteren kontura | 9.511 | % 77,3 | 5.185 | % 74,8 | 4.326 | % 80,4 |
| Guztira | 12.311 | % 100,0 | 6.932 | % 100,0 | 5.379 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 52,9 estatuan jaio zen, eta % 47,1 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 45,3 okupatuak dira, % 25,8 erretiratuak, % 18,1 bestelako inaktiboak, % 6,8 ikasleak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 53,9 bestelako inaktiboak dira, % 34,4 okupatuak, % 5,8 erretiratuak eta % 4,0 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 38,9 okupatuak dira, % 26,4 bestelako inaktiboak, % 22,9 erretiratuak, % 6,6 ikasleak eta % 5,1 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 63,8 bestelako inaktiboak dira, % 22,8 okupatuak, % 5,7 erretiratuak, % 5,3 langabeak eta % 2,4 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 62,4 estatuan jaio zen, eta % 37,6 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 28,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 14,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 9,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 59,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 21,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,4 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egitura antzekoa da jatorri bien artean.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 74,9 zerbitzuetan ari dira, % 12,5 eraikuntzan eta % 11,8 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 69,3 zerbitzuetan ari dira, % 17,2 eraikuntzan, % 10,7 industrian eta % 2,7 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,2 zerbitzuetan ari dira, % 5,4 industrian eta % 2,1 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 91,5 zerbitzuetan ari dira, % 5,8 industrian eta % 2,5 eraikuntzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 7 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 84,5 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 48,7 km² denez, NAE lurraldearen % 1,7 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 89,2 larre iraunkorrak (75,4 ha, 2 ustiategitan), % 7,5 lur goldagarria (6,3 ha, 5 ustiategitan), % 3,2 arbolak (2,7 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 20.295 gidari zeuden erroldatuta: 11.831 gizon (% 58,3) eta 8.464 emakume (% 41,7)[21]. Biztanleen % 48,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 34.390 ibilgailuk osatzen zuten: 18.423 turismo, 9.047 motozikleta, 2.154 furgoneta, 2.138 ziklomotor eta 1.640 kamioi[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 439 turismokoa zen, probintziako (523) eta Espainiako (525) batez bestekoen azpitik.
Turismoen batez besteko adina 12,4 urtekoa zen; turismoen % 11,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 13,8k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,7 gasolinazko zen eta % 33,7 diesel; 372 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1,1; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 6,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 23,8k ez zuen etiketarik[oh 4].
Hiri senidetuak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Girona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Girona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Girona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q12977.
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Girona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |
| Selvako udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Amer • Anglès • Arbúcies • Blanes • Breda • Brunyola • Caldes de Malavella • la Cellera de Ter • Fogars de la Selva • Hostalric • Lloret de Mar • Massanes • Maçanet de la Selva • Osor • Riells i Viabrea • Riudarenes • Riudellots de la Selva • Sant Feliu de Buixalleu • Sant Hilari Sacalm • Sant Julià del Llor i Bonmatí • Santa Coloma de Farners • Sils • Susqueda • Tossa de Mar • Vidreres • Vilobí d'Onyar | ||

