Massanes (Katalunia)
| Massanes | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kataluniako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Eremu funtzionala | Comarques Gironines | ||||||||||
| Eskualdea | Selva | ||||||||||
| Alkatea | Joan Pou Lucea | ||||||||||
| Izen ofiziala | Massanes | ||||||||||
| Posta kodea | 17452 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 17101 | ||||||||||
| Herriburua | Massanes | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 41°46′04″N 2°39′09″E / 41.767777777778°N 2.6525°E | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 26,1 km² | ||||||||||
| Altitudea | 164 m | ||||||||||
| Mugakideak | Riudarenes, Maçanet de la Selva, Fogars de la Selva, Hostalric eta Sant Feliu de Buixalleu | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 882 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 34 bizt/km² | ||||||||||
| Etxebizitzak | 30 | ||||||||||
| Matrikula | GI | ||||||||||
| Hizkuntza ofiziala | katalan | ||||||||||
| massanes.cat | |||||||||||
Massanes Kataluniako udalerria da, Selva eskualdean eta Gironako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 882 biztanle zituen 26,1 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Riudarenes, Maçanet de la Selva, Fogars de la Selva, Hostalric eta Sant Feliu de Buixalleu.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 459 gizon, 422 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 20,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 30,8) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12,1 —probintzian % 27,3—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 107 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 51,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Ekuador, Honduras dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 532 etxebizitza zeuden: 309 (% 58,1) nagusiak eta 223 (% 41,9) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 7 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 53 plazarekin (7,57 plaza etxebizitzako).[5]
Etxebizitza multzoa
Gironako mapa
Guztira 309 etxegune zeuden, eta horietatik 87 (% 28,2) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 697 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 26,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 26,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,0.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 24,7 zen 2021ean eta % 26,4 2024an; beraz, 1,7 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 14,0 izatetik % 11,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 29,7 ziren, eta gizonen artean % 23,4; 6,4 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,5 eta gizonen % 8,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 58,2 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 41,8 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 4 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 47,5 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 52,5. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,0 ziren.[7]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 184 | % 26,4 | 85 | % 23,4 | 99 | % 29,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 181 | % 26,0 | 105 | % 28,8 | 76 | % 22,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 255 | % 36,6 | 142 | % 39,0 | 113 | % 33,9 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 77 | % 11,0 | 32 | % 8,8 | 45 | % 13,5 |
| Guztira | 697 | % 100,0 | 364 | % 100,0 | 333 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 24,7 | % 23,6 | % 37,8 | % 14,0 | 645 |
| 2022 | % 25,6 | % 24,1 | % 37,4 | % 12,9 | 660 |
| 2023 | % 27,0 | % 24,6 | % 35,8 | % 12,5 | 670 |
| 2024 | % 26,4 | % 26,0 | % 36,6 | % 11,0 | 697 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 8,2 ikasten ari zen (57 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 50,9 batxilergoan zebilen, % 35,1 goi-mailako ikasketetan eta % 10,5 erdi-mailako lanbide-heziketan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 41,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 26,9; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 15,4 eta emakumeen % 6,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 90,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 16,7 eta 25–29 urtekoen % 3,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 22,2 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 11,1.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 89,0 estatuan jaio zen, eta % 11,0 atzerrian.[7] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,3 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 8,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 32,4 eta % 10,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,5 eta % 15,0, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 8,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 6,5.[8] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 30,8 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 80,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
26,1 km²-ko azalera du.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.389 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 35.485 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.986 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 16.181 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 59,6[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,9), beste diru-sarrerak (% 10,6), langabezia-prestazioak (% 1,6), beste prestazioak (% 4,3).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 28 da, probintziakoaren (30,5;
Gironako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,6;
Gironako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,6) parean.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Massanes udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 382 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 56,2; gainerako % 43,8 inaktibo zeuden (erretiratuak % 51,3, beste inaktiboak % 38,6 eta ikasleak % 10,1).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 14,4 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 55,6 zen eta emakumezkoena % 56,8; langabezia-tasa, aldiz, % 11,1 eta % 17,9 zen, hurrenez hurren.[13]
Okupatuen kopurua 302 zen 2023ean, 2021eko 268etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 43,0 osatzen dute, eta gizonek % 57,0.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 327 | % 48,1 | 176 | % 49,4 | 151 | % 46,6 |
| Langabeak | 55 | % 8,1 | 22 | % 6,2 | 33 | % 10,2 |
| Inaktiboak | 298 | % 43,8 | 158 | % 44,4 | 140 | % 43,2 |
| Guztira | 680 | % 100,0 | 356 | % 100,0 | 324 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 66,2), industria (% 24,8), eraikuntza (% 7,6) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,3).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 22,8), ondoren merkataritza (% 17,2) eta administrazio-jarduera lagungarriak (% 9,6) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 51,3; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 26,2), eta oinarrizko okupazioak % 15,2.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 53,5 eta emakumeen % 48,5).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 79 | % 26,2 | 40 | % 23,3 | 39 | % 30,0 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 155 | % 51,3 | 92 | % 53,5 | 63 | % 48,5 |
| Oinarrizko okupazioak | 46 | % 15,2 | 26 | % 15,1 | 20 | % 15,4 |
| Ez dago jasota | 22 | % 7,3 | 14 | % 8,1 | 8 | % 6,2 |
| Guztira | 302 | % 100,0 | 172 | % 100,0 | 130 | % 100,0 |
Okupatuen % 85,4 besteren konturako langileak dira, eta % 14,6 norberaren konturakoak.[16]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 44 | % 14,6 | 36 | % 20,9 | 8 | % 6,2 |
| Besteren kontura | 258 | % 85,4 | 136 | % 79,1 | 122 | % 93,8 |
| Guztira | 302 | % 100,0 | 172 | % 100,0 | 130 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 89,0 estatuan jaio zen, eta % 11,0 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,2 okupatuak dira, % 28,1 erretiratuak, % 11,8 bestelako inaktiboak, % 6,4 langabeak eta % 3,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 48,6 bestelako inaktiboak dira, % 40,5 okupatuak, % 5,4 erretiratuak, % 2,7 langabeak eta % 2,7 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 43,6 okupatuak dira, % 20,7 erretiratuak, % 18,2 bestelako inaktiboak, % 12,4 langabeak eta % 5,1 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 58,3 bestelako inaktiboak dira, % 27,8 okupatuak, % 8,3 erretiratuak eta % 5,6 langabeak.
Okupazioa
Okupatuen % 91,7 estatuan jaio zen, eta % 8,3 atzerrian.[15] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 15,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 33,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,7 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 30,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,3 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,0 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 30,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 30,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,3 zerbitzuetan ari dira, % 28,0 industrian eta % 12,7 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 60,0 zerbitzuetan ari dira, % 26,7 industrian, % 6,7 eraikuntzan eta % 6,7 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 77,5 zerbitzuetan ari dira, % 20,8 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 80,0 zerbitzuetan ari dira, % 20,0 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 12 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 182 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 26,1 km² denez, NAE lurraldearen % 7 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,5 lur goldagarria (181 ha, 10 ustiategitan), % 0,3 larre iraunkorrak (0,57 ha, 3 ustiategitan), arbolak (0,18 ha, ustiategi batean) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,07 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 154 behi eta 750 ardi eta ahuntz zeuden[20][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 503 gidari zeuden erroldatuta: 277 gizon (% 55,1) eta 226 emakume (% 44,9)[21]. Biztanleen % 57,1 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 1.102 ibilgailuk osatzen zuten: 523 turismo, 115 motozikleta, 100 furgoneta, 74 kamioi eta 70 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 594 turismokoa zen, probintziako (523) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,8 urtekoa zen; turismoen % 7,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 15,3k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 56,4 diesel zen eta % 42,9 gasolinazko; 4 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,4; probintzian % 1,1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 32,5k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Girona.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Girona.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Girona.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Girona.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Girona.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q13637.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Girona.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Girona.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Katalanez) Massanesko udalaren webgunea.
| Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |
| Selvako udalerriak | ||
|---|---|---|
|
Amer • Anglès • Arbúcies • Blanes • Breda • Brunyola • Caldes de Malavella • la Cellera de Ter • Fogars de la Selva • Hostalric • Lloret de Mar • Massanes • Maçanet de la Selva • Osor • Riells i Viabrea • Riudarenes • Riudellots de la Selva • Sant Feliu de Buixalleu • Sant Hilari Sacalm • Sant Julià del Llor i Bonmatí • Santa Coloma de Farners • Sils • Susqueda • Tossa de Mar • Vidreres • Vilobí d'Onyar | ||

