Edukira joan

Tejadillos

Tejadillos
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela-Mantxa
ProbintziaCuencako probintzia
AlkateaMiguel Castelblanque Sánchez
Izen ofizialaTejadillos
Posta kodea16317
INEk ezarritako kodea16205
HerriburuaTejadillos
Geografia
Koordenatuak40°08′24″N 1°38′05″W / 40.1401°N 1.6347°W / 40.1401; -1.6347
Mapa
Azalera63,28 km²
Altitudea1.220 m
MugakideakZafrilla, Salvacañete, Salinas del Manzano, Cañete, Campillos-Sierra, Huerta del Marquesado eta Laguna del Marquesado
Demografia
Biztanleria102 (2025)
alt_left 51 (%48,6) (%51,4) 54 alt_right
Dentsitatea2 bizt/km²
MatrikulaCU

Tejadillos Cuencako udalerria da, Serranía de Cuenca eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 102 biztanle zituen 63,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Zafrilla, Salvacañete, Salinas del Manzano, Cañete, Campillos-Sierra, Huerta del Marquesado eta Laguna del Marquesado.

Biztanleriaren tamainaUrtea100120140160180200200020052010201520202025TejadillosBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 54 gizon, 51 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
1.85
 
90-94
 
1.96
1.85
 
85-89
 
3.92
9.26
 
80-84
 
3.92
11.11
 
75-79
 
5.88
5.56
 
70-74
 
7.84
9.26
 
65-69
 
7.84
11.11
 
60-64
 
9.80
5.56
 
55-59
 
7.84
9.26
 
50-54
 
11.76
5.56
 
45-49
 
3.92
5.56
 
40-44
 
3.92
5.56
 
35-39
 
1.96
0.00
 
30-34
 
9.80
1.85
 
25-29
 
0.00
7.41
 
20-24
 
5.88
3.70
 
15-19
 
5.88
3.70
 
10-14
 
7.84
0.00
 
5-9
 
0.00
1.85
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 48,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 50,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 28,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 1 —probintzian % 16,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Cuencako mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 48,6Probintzia berean · % 21,9Beste erkidegoa · % 28,6Estatutik kanpo · % 1
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 100)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Amerika · % 100
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 246 etxebizitza zeuden: 55 (% 22,4) nagusiak eta 191 (% 77,6) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 3 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 12 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[5]

246etxebizitza
55etxegune
3etxebizitza turistiko (2026) Cuencako mapa

Etxebizitza multzoa Cuencako mapa

55
191
Etxebizitza nagusia (55)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (191)

Guztira 55 etxegune zeuden, eta horietatik 24 (% 43,6) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 124
2 pertsona13
3 pertsona8
4 pertsona9
5 edo gehiago1

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 98 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 16,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 43,9; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 21,4.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 12,3 zen 2021ean eta % 16,3 2024an; beraz, 4,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 26,4 izatetik % 21,4 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 16,7 ziren, eta gizonen artean % 16,0; aldea, beraz, txikia da. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 16,7 eta gizonen % 26,0 ziren.

98biztanle 15 urte edo +, 2024
% 16,3goi-mailako ikasketak+4,1 puntu 2021etik mapa
% 21,4lehen hezkuntza edo gutxiago−5,0 puntu 2021etik mapa
% 21,4
% 43,9
% 18,4
% 16,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 21,4Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 43,9Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 18,4Goi-mailako ikasketak · % 16,3
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Cuencako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Tejadillos, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak16% 16,38% 16,08% 16,7
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa18% 18,411% 22,07% 14,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)43% 43,918% 36,025% 52,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago21% 21,413% 26,08% 16,7
Guztira98% 100,050% 100,048% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Tejadillos, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 12,3% 15,1% 46,2% 26,4106
2022% 15,9% 16,8% 43,9% 23,4107
2023% 15,3% 18,4% 44,9% 21,498
2024% 16,3% 18,4% 43,9% 21,498
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.670 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 29.334 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.624 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 15.746 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 50,2[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 34), beste diru-sarrerak (% 8,6), langabezia-prestazioak (% 2,7), beste prestazioak (% 4,6).

50%
34%
9%
Soldata · % 50,2Pentsioak · % 34Langabezia · % 2,7Beste prestazioak · % 4,6Beste sarrerak · % 8,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 30,6 da, probintziakoaren (29,5; Cuencako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,5; Cuencako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) parean.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Tejadillos udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 42 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 43,3; gainerako % 56,7 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 16,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 46,0 zen eta emakumezkoena % 40,4; langabezia-tasa, aldiz, % 8,7 eta % 26,3 zen, hurrenez hurren.[11]

Okupatuen kopurua 31 zen 2023ean, 2021eko 34etik behera.[12] Emakumeek okupatuen % 41,9 osatzen dute, eta gizonek % 58,1.

31okupatu, 2023−% 8,8 2021etik
% 41,9emakumeak okupatuen artean
% 43,3jarduera-tasa, 2024
% 16,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 36,1
% 56,7
Okupatuak · % 36,1Langabeak · % 7,2Inaktiboak · % 56,7
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Tejadillos, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak35% 36,121% 42,014% 29,8
Langabeak7% 7,22% 4,05% 10,6
Inaktiboak55% 56,727% 54,028% 59,6
Guztira97% 100,050% 100,047% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 45,2), industria (% 22,6), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 22,6) eta eraikuntza (% 9,7).[12]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Cuencako mapa
% 22,6
% 22,6
% 9,7
% 45,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 22,6Industria · % 22,6Eraikuntza · % 9,7Zerbitzuak · % 45,2

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 71,0; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 12,9), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 12,9.[13] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 72,2 eta emakumeen % 69,2).

% 12,9
% 71,0
% 12,9
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 12,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 71,0Oinarrizko okupazioak · % 12,9Ez dago jasota · % 3,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Tejadillos, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak4% 12,92% 11,12% 15,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak22% 71,013% 72,29% 69,2
Oinarrizko okupazioak4% 12,92% 11,12% 15,4
Ez dago jasota1% 3,21% 5,60% 0,0
Guztira31% 100,018% 100,013% 100,0

Okupatuen % 77,4 besteren konturako langileak dira, eta % 22,6 norberaren konturakoak.[14]

% 22,6
% 77,4
Norberaren kontura · % 22,6Besteren kontura eta beste egoera bat · % 77,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Tejadillos, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura7% 22,63% 16,74% 30,8
Besteren kontura24% 77,415% 83,39% 69,2
Guztira31% 100,018% 100,013% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 979 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 63,3 km² denez, NAE lurraldearen % 15,5 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 89 larre iraunkorrak (871 ha, 8 ustiategitan) eta % 11 lur goldagarria (108 ha, 6 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
15%
85%
NAE · 979 ha (% 15,5)Gainerako azalera · 5.349 ha (% 84,5)
NAE, lur-erabileraren arabera
11%
89%
Lur goldagarria · 108 ha (% 11)Larre iraunkorrak · 871 ha (% 89)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.646 ardi eta ahuntz zeuden[17].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 78 gidari zeuden erroldatuta: 47 gizon (% 60,3) eta 31 emakume (% 39,7)[18]. Biztanleen % 74,3 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 159 ibilgailuk osatzen zuten: 80 turismo, 33 furgoneta, 19 kamioi, 18 motozikleta eta 1 ziklomotor[18]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 762 turismokoa zen, probintziako (605) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 17 urtekoa zen; turismoen % 1,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 32,5k 25 urte baino gehiago[18]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,6 diesel zen eta % 35,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 0k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 63,3k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
16%
21%
63%
C etiketa · 25 (% 15,8)B etiketa · 33 (% 20,9)Etiketarik gabe · 100 (% 63,3)
Turismoak, adinaren arabera
9%
9%
49%
33%
< 4 urte · 1 (% 1,3)4–8 urte · 7 (% 8,8)8–15 urte · 7 (% 8,8)15–25 urte · 39 (% 48,8)≥ 25 urte · 26 (% 32,5)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Cuenca.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Cuenca.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Cuenca.tab.
  9. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Cuenca.tab.
  10. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Cuenca.tab (Wikimedia Commons).
  16. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q611281.
  17. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Cuenca.tab (Wikimedia Commons).
  18. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Cuenca.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela-Mantxa
Artikulu hau Gaztela-Mantxako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.