Edukira joan

Tudelilla

Tudelilla
Errioxako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Errioxa
AlkateaRaúl Lavega Herce
Izen ofizialaTudelilla
Posta kodea26512
INEk ezarritako kodea26158
HerriburuaTudelilla
Geografia
Koordenatuak42°17′58″N 2°06′58″W / 42.299444444444°N 2.1161111111111°W / 42.299444444444; -2.1161111111111
Mapa
Azalera19 km²
Altitudea548 m
MugakideakArnedo, Bergasa, Ocón eta El Villar de Arnedo
Demografia
Biztanleria360 (2025)
alt_left 170 (%46,7) (%53,3) 194 alt_right
Dentsitatea19 bizt/km²
MatrikulaLO
tudelilla.org

Tudelilla Errioxako udalerria da. Azken erroldaren arabera 360 biztanle zituen 19 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arnedo, Bergasa, Ocón eta El Villar de Arnedo.

Biztanleriaren tamainaUrtea320340360380400420440460200020052010201520202025TudelillaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 194 gizon, 170 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.52
 
95-99
 
0.00
0.52
 
90-94
 
4.71
2.06
 
85-89
 
4.12
3.61
 
80-84
 
5.29
4.12
 
75-79
 
4.71
6.19
 
70-74
 
5.29
4.12
 
65-69
 
5.29
8.25
 
60-64
 
2.94
11.34
 
55-59
 
8.24
10.31
 
50-54
 
7.65
10.82
 
45-49
 
7.65
8.25
 
40-44
 
4.71
2.06
 
35-39
 
5.88
3.61
 
30-34
 
4.12
5.15
 
25-29
 
3.53
4.12
 
20-24
 
4.12
5.67
 
15-19
 
5.29
4.64
 
10-14
 
5.29
2.58
 
5-9
 
5.88
2.06
 
0-4
 
5.29
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 37,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 43,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 13,7 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 24,2 —probintzian % 18,8—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Errioxako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 37,6Probintzia berean · % 24,5Beste erkidegoa · % 13,7Estatutik kanpo · % 24,2
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 88 biztanleren artean, gehienak Afrikan jaioak dira (% 38,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Maroko, Errumania, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 26,1Europa · % 35,2Afrika · % 38,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
20
13
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 400 etxebizitza zeuden: 145 (% 36,2) nagusiak eta 255 (% 63,7) ez-nagusiak.[4]

400etxebizitza
145etxegune

Etxebizitza multzoa Errioxako mapa

145
255
Etxebizitza nagusia (145)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (255)

Guztira 145 etxegune zeuden, eta horietatik 56 (% 38,6) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 156
2 pertsona32
3 pertsona31
4 pertsona18
5 edo gehiago8

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 330 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,1 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 19,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 34,2; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,9.[6] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,2 zen 2021ean eta % 22,1 2024an; beraz, 3,9 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 27,0 izatetik % 23,9 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 18,8 ziren, eta gizonen artean % 24,9; 6,1 puntuko aldea, gizonen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 30,2 eta gizonen % 18,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

330biztanle 15 urte edo +, 2024
% 22,1goi-mailako ikasketak+3,9 puntu 2021etik mapa
% 23,9lehen hezkuntza edo gutxiago−3,1 puntu 2021etik mapa
% 23,9
% 34,2
% 19,7
% 22,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 23,9Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 34,2Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 19,7Goi-mailako ikasketak · % 22,1
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Errioxako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Tudelilla, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak73% 22,145% 24,928% 18,8
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa65% 19,742% 23,223% 15,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)113% 34,260% 33,153% 35,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago79% 23,934% 18,845% 30,2
Guztira330% 100,0181% 100,0149% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Tudelilla, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 18,2% 19,3% 35,5% 27,0296
2022% 18,9% 19,9% 35,5% 25,7296
2023% 19,7% 20,0% 35,1% 25,2305
2024% 22,1% 19,7% 34,2% 23,9330
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.089 euro-koa zen[7], eta etxegune bakoitzeko 26.968 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (15.830 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 14.350 euro zen. Errenta gordina 14.372 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 49,2[8]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 22,7), beste diru-sarrerak (% 21,2), langabezia-prestazioak (% 2,8), beste prestazioak (% 4,1).

49%
23%
21%
Soldata · % 49,2Pentsioak · % 22,7Langabezia · % 2,8Beste prestazioak · % 4,1Beste sarrerak · % 21,2
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1]. Udalerrian indizea 37,8 da, probintziakoaren (29,6; Errioxako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (31,9) gainetik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 3,4 da, probintziakoaren (2,5; Errioxako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Tudelilla udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 166 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 51,2; gainerako % 48,8 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa