Becedillas
| Becedillas | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Ávilako probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Ricarda Sánchez González | ||||||||||
| Izen ofiziala | Becedillas | ||||||||||
| Posta kodea | 05153 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 05025 | ||||||||||
| Herriburua | Becedillas | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 40°32′14″N 5°19′30″W / 40.537222222222°N 5.325°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 19 km² | ||||||||||
| Altitudea | 1.063 m | ||||||||||
| Mugakideak | Arevalillo, Zapardiel de la Cañada, Mesegar de Corneja, Tórtoles, Bonilla de la Sierra, Malpartida de Corneja eta Collado del Mirón | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 70 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 4 bizt/km² | ||||||||||
| becedillas.es | |||||||||||
Becedillas Ávilako udalerria da, Piedrahita eskualdean dagoena.
2009ko urtarrilaren 1eko erroldaren arabera 133 biztanle zituen.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Arevalillo, Zapardiel de la Cañada, Mesegar de Corneja, Tórtoles, Bonilla de la Sierra, Malpartida de Corneja eta Collado del Mirón.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 37 gizon, 33 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 48,6 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 45,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 10 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 0 —probintzian % 12,7—.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 186 etxebizitza zeuden: 33 (% 17,7) nagusiak eta 153 (% 82,3) ez-nagusiak.[3]
Etxebizitza multzoa
Ávilako mapa
Guztira 33 etxegune zeuden, eta horietatik 15 (% 45,5) pertsona bakarrekoak ziren.[4]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 66 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 16,7 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 13,6; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 56,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,6.[5] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 20,0 zen 2021ean eta % 16,7 2024an; beraz, 3,3 puntu jaitsi zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 18,7 izatetik % 13,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 22,6 ziren, eta gizonen artean % 11,4; 11,2 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 12,9 eta gizonen % 14,3 ziren.
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 11 | % 16,7 | 4 | % 11,4 | 7 | % 22,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 9 | % 13,6 | 4 | % 11,4 | 5 | % 16,1 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 37 | % 56,1 | 22 | % 62,9 | 15 | % 48,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 9 | % 13,6 | 5 | % 14,3 | 4 | % 12,9 |
| Guztira | 66 | % 100,0 | 35 | % 100,0 | 31 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 20,0 | % 13,3 | % 48,0 | % 18,7 | 75 |
| 2022 | % 20,0 | % 12,0 | % 49,3 | % 18,7 | 75 |
| 2023 | % 16,2 | % 13,2 | % 55,9 | % 14,7 | 68 |
| 2024 | % 16,7 | % 13,6 | % 56,1 | % 13,6 | 66 |
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.814 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 25.753 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.402 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 16.898 euro-koa izan zen pertsonako.
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[7][oh 1].
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Becedillas udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 30 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 45,5; gainerako % 54,5 inaktibo zeuden.[8] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 51,4 zen eta emakumezkoena % 38,7; langabezia-tasa, aldiz, % 5,6 eta % 8,3 zen, hurrenez hurren.[8]
Okupatuen kopurua 28 zen 2023ean, 2021eko 31etik behera.[9] Emakumeek okupatuen % 39,3 osatzen dute, eta gizonek % 60,7.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 28 | % 42,4 | 17 | % 48,6 | 11 | % 35,5 |
| Langabeak | 2 | % 3,0 | 1 | % 2,9 | 1 | % 3,2 |
| Inaktiboak | 36 | % 54,5 | 17 | % 48,6 | 19 | % 61,3 |
| Guztira | 66 | % 100,0 | 35 | % 100,0 | 31 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 50,0), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 32,1), industria (% 10,7) eta eraikuntza (% 7,1).[9]
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 57,1; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 21,4), eta oinarrizko okupazioak % 14,3.[10] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 52,9 eta emakumeen % 63,6).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 6 | % 21,4 | 4 | % 23,5 | 2 | % 18,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 16 | % 57,1 | 9 | % 52,9 | 7 | % 63,6 |
| Oinarrizko okupazioak | 4 | % 14,3 | 3 | % 17,6 | 1 | % 9,1 |
| Ez dago jasota | 2 | % 7,1 | 1 | % 5,9 | 1 | % 9,1 |
| Guztira | 28 | % 100,0 | 17 | % 100,0 | 11 | % 100,0 |
Okupatuen % 60,7 besteren konturako langileak dira, eta % 39,3 norberaren konturakoak.[11]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 11 | % 39,3 | 8 | % 47,1 | 3 | % 27,3 |
| Besteren kontura | 17 | % 60,7 | 9 | % 52,9 | 8 | % 72,7 |
| Guztira | 28 | % 100,0 | 17 | % 100,0 | 11 | % 100,0 |
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 8 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 735 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[12][oh 2]. Udalerriaren azalera 19 km² denez, NAE lurraldearen % 38,7 da[13]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 89,2 larre iraunkorrak (656 ha, 7 ustiategitan), % 10,8 lur goldagarria (79,7 ha, 4 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,01 ha, ustiategi batean)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 683 behi zeuden[14][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 43 gidari zeuden erroldatuta: 29 gizon (% 67,4) eta 14 emakume (% 32,6)[15]. Biztanleen % 61,4 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 77 ibilgailuk osatzen zuten: 54 turismo, 9 furgoneta, 5 motozikleta eta 5 kamioi[15]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 771 turismokoa zen, probintziako (592) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,9 urtekoa zen; turismoen % 3,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,8k 25 urte baino gehiago[15]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 71,6 diesel zen eta % 28,4 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,7k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 40,5k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Ávila.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Ávila.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Ávila.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1606676.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Ávila.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Ávila.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

