Ávila
| Ávila Ávila | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Ávilako probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Jesús Manuel Sánchez Cabrera (en) | ||||||||||
| Izen ofiziala | Ávila | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Ávila | ||||||||||
| Posta kodea | 05001–05006 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 05019 | ||||||||||
| Herriburua | Ávila | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 40°39′16″N 4°41′46″W / 40.654347°N 4.696222°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 231,9 km² | ||||||||||
| Altitudea | 1.132 m | ||||||||||
| Mugakideak | Herradón de Pinares, Tornadizos de Ávila, Riofrío, Gemuño, El Fresno, La Colilla, Martiherrero, Bularros, Marlín, Monsalupe, Cardeñosa, Mingorría, San Esteban de los Patos, Tolbaños, Berrocalejo de Aragona, Mediana de Voltoya, Ojos-Albos, Santa María del Cubillo eta Navalperal de Pinares | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 59.107 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 255 bizt/km² | ||||||||||
| Informazio gehigarria | |||||||||||
| Telefono aurrizkia | 920 | ||||||||||
| Hiri senidetuak | Villeneuve-sur-Lot, Rueil-Malmaison, Teramo eta Rodas | ||||||||||
| avila.es | |||||||||||
Ávila[1] Espainiako Gaztela eta Leongo autonomia erkidegoko izen bereko probintziako hiriburua da. 2009an, 56.855 biztanle zituen.
«Ávila de los Caballeros» ohorezko titulua du. Halaber, «Ávila del Rey», eta «Ávila de los leales» tituluak ere baditu, hiriko armarrian eta banderan erakusgai daudenak.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Hiria 1.131 metroko garaieran dago, Adaja ibaiaren ertzean. Espainiako garaiera handienean dagoen probintzia-hiriburua da. Udalerriak 231,9 km²-ko eremua du eta herritarrei abulense o avilés esaten zaie gaztelaniaz,[2] eta avilar euskaraz.
Udalerriok mugakide ditu: iparraldean, Cardeñosa, Mingorría, San Esteban de los Patos, Tolbaños, Berrocalejo de Aragona, Mediana de Voltoya eta Ojos-Albos; ekialdean, Santa María del Cubillo; hego-ekialdean, Navalperal de Pinares eta Herradón de Pinares; hegoaldean, Tornadizos de Ávila; hego-mendebaldean, Gemuño; mendebaldean, El Fresno, La Colilla, Martiherrero eta Marlín; eta ipar-mendebaldean; Bularros eta Monsalupe.
Klima
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| | |||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hila | Urt | Ots | Mar | Api | Mai | Eka | Uzt | Abu | Ira | Urr | Aza | Abe | Urtekoa |
| Batez besteko tenperatura maximoa (°C) | 7.0 | 8.7 | 11.4 | 12.8 | 16.9 | 22.6 | 27.2 | 26.8 | 22.6 | 16.0 | 10.8 | 8.0 | 15.9 |
| Batez besteko tenperatura (ºC) | 2.8 | 4.1 | 5.9 | 7.5 | 11.4 | 16.0 | 19.7 | 19.5 | 16.1 | 10.8 | 6.2 | 4.0 | 10.4 |
| Batez besteko tenperatura minimoa (°C) | -1.5 | -0.5 | 0.5 | 2.3 | 5.8 | 9.4 | 12.2 | 12.1 | 9.5 | 5.6 | 1.6 | -0.1 | 4.8 |
| Pilatutako prezipitazioa (mm) | 32 | 22 | 23 | 42 | 50 | 37 | 16 | 19 | 29 | 40 | 43 | 44 | 400 |
| Prezipitazio egunak (≥ 1 mm) | 6 | 5 | 4 | 8 | 9 | 5 | 2 | 2 | 4 | 6 | 6 | 7 | 64 |
| Elur egunak (≥ 1 mm) | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 3 | 20 |
| Eguzki orduak | 142 | 154 | 207 | 209 | 249 | 297 | 350 | 324 | 247 | 187 | 143 | 118 | 2644 |
| Iturria: [3] | |||||||||||||
Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Herradón de Pinares, Tornadizos de Ávila, Riofrío, Gemuño, El Fresno, La Colilla, Martiherrero, Bularros, Marlín, Monsalupe, Cardeñosa, Mingorría, San Esteban de los Patos, Tolbaños, Berrocalejo de Aragona, Mediana de Voltoya, Ojos-Albos, Santa María del Cubillo eta Navalperal de Pinares.
Ondasun nabariak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Ávilako harresiak
- San Salvador katedrala
- San Vicente basilika erromanikoa.
- Horrez gain, bertako Aste Santua deklaratu dute nazioarteko interes turistikodun jaia.


Komunikabideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Errepideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Autobia eta autopistak:
- AP-51 Conexión Ávila: Villacastín - Ávila
- A-51 Circunvalación de Ávila
- A-50 Autovía de la Cultura Ávila-Salamanca
Bestelako errepideak:
- N-110 errepidea: Soria - San Esteban de Gormaz - Segovia - Ávila - Plasencia
- N-501 Ávila - Peñaranda de Bracamonte - Salamanca
Trenbidea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ávilako geltokia garrantzi handiko tren geltokia izan da Madril eta Iparraldeko Espainia lotu izan dituelako. Egun, AVEaren ondorioz, garrantzia galdu du, Segoviatik igarotzen baita, Ávila alde batera utziz.
Aireportuak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Probintziak ez du aireporturik: gertuenea Madril-Barajas nazioartekoa da, hiritik 130 km-ra. Halaber, bi hurbilago ditu: Salamancakoa, 89 km-ra, eta Valladolidekoa, 148 km-ra.
Hiri autobusak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Ávila hirian dabiltzan autobusak AVILABUS enpresakoak dira. Honako linean eskaintzen dituzte:
1. Linea Plaza San Nicolás – Escuela de Policía
2. Linea Plaza Descubrimiento – Centro Universitario
3. Linea Zirkularra
4. Linea El Pinar – Escuela de Policía
5. Linea Zirkularra
6. Linea Escuela Policía – Carretera Sonsoles (Maceros)
7. Linea Cuatro Postes – Santa Ana
P Linea industrialdeetara joateko
V Linea Plaza San Nicolas – Vicolozano
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 28.370 gizon, 31.110 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[4] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 52,2 udalerri berean jaioak ziren[5], probintziako batez bestekoaren (% 45,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 12,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,6 —probintzian % 12,7—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 8.666 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 63,9)[6]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Peru dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 34.843 etxebizitza zeuden: 24.433 (% 70,1) nagusiak eta 10.410 (% 29,9) ez-nagusiak.[7] Kontsumo elektrikoaren arabera, 4.433 (% 12,7) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 3.201 (% 9,2) hutsik zeuden.[8] Etxebizitza nagusien % 78,2 jabetzan zegoen eta % 14,3 alokairuan.[9] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 205 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 1.031 plazarekin (5,03 plaza etxebizitzako).[10]
Etxebizitza multzoa
Ávilako mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Ávilako mapa
Jabetza egoera (etxebizitza nagusiak)
Guztira 24.433 etxegune zeuden, eta horietatik 7.904 (% 32,3) pertsona bakarrekoak ziren.[11] Etxeguneen % 65,2 familia batek osatzen zuen eta % 2,1 familiarik gabeko etxegune anitzak ziren.[12]
Etxeguneak tamainaren arabera
Etxeguneak motaren arabera
Etxebizitzen % 37,2 1980 baino lehen eraiki ziren, eta % 33,8 2001etik aurrera.[13] Etxebizitzen % 19,0 60 m²-tik beherako azalera zuten eta % 9,9 120 m²-tik gorakoa.[14]
Eraikuntza garaia
Azalera erabilgarria
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 50.868 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 36,5 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 23,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 26,6; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,5.[15] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 35,1 zen 2021ean eta % 36,5 2024an; beraz, 1,4 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,7 izatetik % 13,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 38,2 ziren, eta gizonen artean % 34,6; 3,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 15,3 eta gizonen % 11,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 79,3 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 20,7 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 659 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 60,8 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 39,2. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,3 ziren.[15]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 18.577 | % 36,5 | 8.230 | % 34,6 | 10.347 | % 38,2 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 11.881 | % 23,4 | 5.910 | % 24,8 | 5.971 | % 22,1 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 13.540 | % 26,6 | 6.937 | % 29,1 | 6.603 | % 24,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 6.870 | % 13,5 | 2.721 | % 11,4 | 4.149 | % 15,3 |
| Guztira | 50.868 | % 100,0 | 23.798 | % 100,0 | 27.070 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 35,1 | % 22,8 | % 26,4 | % 15,7 | 49.526 |
| 2022 | % 35,8 | % 22,9 | % 26,7 | % 14,5 | 49.795 |
| 2023 | % 36,1 | % 23,1 | % 26,6 | % 14,1 | 50.222 |
| 2024 | % 36,5 | % 23,4 | % 26,6 | % 13,5 | 50.868 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,9 ikasten ari zen (6.073 pertsona).[16] Ikasten ari zirenetatik, % 50,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 26,5 batxilergoan, % 15,8 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,4 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 50,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 50,1; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 16,6 eta emakumeen % 15,1. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 89,9 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 48,8 eta 25–29 urtekoen % 14,8; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,8 baino ez.[17] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 44,8 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 38,6.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 85,5 estatuan jaio zen, eta % 14,5 atzerrian.[15] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 37,5 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,2 eta % 23,8, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 41,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,3; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 20,2 eta % 27,3, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,2 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 10,1.[16] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 52,2 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 35,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.059 euro-koa zen[18], eta etxegune bakoitzeko 37.346 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.402 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 19.540 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 59,3[19]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,9), beste diru-sarrerak (% 11,2), langabezia-prestazioak (% 1,3), beste prestazioak (% 4,3).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[20][oh 1]. Udalerrian indizea 30,2 da, probintziakoaren (30,5;
Ávilako mapa) parean eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,7 da, probintziakoaren (2,6;
Ávilako mapa) gainetik eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Ávila udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 27.662 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 55,1; gainerako % 44,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 47,7, beste inaktiboak % 36,3 eta ikasleak % 16,0).[21] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 57,3 zen eta emakumezkoena % 53,3; langabezia-tasa, aldiz, % 7,6 eta % 10,9 zen, hurrenez hurren.[21]
Okupatuen kopurua 24.701 zen 2023ean, 2021eko 23.913etik gora.[22] Emakumeek okupatuen % 50,2 osatzen dute, eta gizonek % 49,8.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 25.095 | % 50,0 | 12.395 | % 52,9 | 12.700 | % 47,5 |
| Langabeak | 2.567 | % 5,1 | 1.015 | % 4,3 | 1.552 | % 5,8 |
| Inaktiboak | 22.523 | % 44,9 | 10.013 | % 42,7 | 12.510 | % 46,7 |
| Guztira | 50.185 | % 100,0 | 23.423 | % 100,0 | 26.762 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 84,4), industria (% 8,6), eraikuntza (% 5,5) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,5).[22] Xeheago, jarduera-adarrik handiena osasuna eta gizarte-zerbitzuak da (% 13,5), ondoren merkataritza (% 12,5) eta administrazio publikoa (% 12,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 49,3; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 36,0), eta oinarrizko okupazioak % 10,7.[23] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 54,6 eta emakumeen % 44,0).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 8.897 | % 36,0 | 4.034 | % 32,8 | 4.863 | % 39,2 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 12.172 | % 49,3 | 6.716 | % 54,6 | 5.456 | % 44,0 |
| Oinarrizko okupazioak | 2.641 | % 10,7 | 1.003 | % 8,2 | 1.638 | % 13,2 |
| Ez dago jasota | 991 | % 4,0 | 537 | % 4,4 | 454 | % 3,7 |
| Guztira | 24.701 | % 100,0 | 12.290 | % 100,0 | 12.411 | % 100,0 |
Okupatuen % 86,7 besteren konturako langileak dira, eta % 13,3 norberaren konturakoak.[24]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 3.278 | % 13,3 | 2.023 | % 16,5 | 1.255 | % 10,1 |
| Besteren kontura | 21.423 | % 86,7 | 10.267 | % 83,5 | 11.156 | % 89,9 |
| Guztira | 24.701 | % 100,0 | 12.290 | % 100,0 | 12.411 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 86,8 estatuan jaio zen, eta % 13,2 atzerrian.[21] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,0 okupatuak dira, % 29,3 erretiratuak, % 7,8 ikasleak, % 5,5 bestelako inaktiboak eta % 4,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 54,2 okupatuak dira, % 29,3 bestelako inaktiboak, % 6,7 langabeak, % 5,3 ikasleak eta % 4,5 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,6 okupatuak dira, % 20,9 bestelako inaktiboak, % 18,5 erretiratuak, % 7,0 ikasleak eta % 6,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,7 okupatuak dira, % 34,1 bestelako inaktiboak, % 11,9 langabeak, % 7,2 ikasleak eta % 4,1 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 87,3 estatuan jaio zen, eta % 12,7 atzerrian.[23] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 53,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 6,7 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 18,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 11,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 42,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari dira, % 42,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 10,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 52,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,0 oinarrizko okupazioetakoak eta % 12,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[25] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 77,7 zerbitzuetan ari dira, % 12,2 industrian eta % 8,4 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,8 zerbitzuetan ari dira, % 19,6 industrian, % 19,3 eraikuntzan eta % 5,3 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 94,7 zerbitzuetan ari dira, % 3,3 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 87,9 zerbitzuetan ari dira, % 9,6 industrian.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 111 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 16.912 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[26][oh 2]. Udalerriaren azalera 231,9 km² denez, NAE lurraldearen % 72,9 da[27]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 83,1 larre iraunkorrak (14.051 ha, 93 ustiategitan), % 16,8 lur goldagarria (2.849 ha, 55 ustiategitan), arbolak (7,5 ha, 5 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (4 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,39 ha, 16 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 11.153 behi (probintziako kopururik handiena), 5.903 ardi eta ahuntz (probintziako 3. kopururik handiena) eta 48.023 hegazti zeuden[28][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 38.800 gidari zeuden erroldatuta: 21.223 gizon (% 54,7) eta 17.577 emakume (% 45,3)[29]. Biztanleen % 65,2 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 43.570 ibilgailuk osatzen zuten: 32.074 turismo, 3.795 motozikleta, 3.086 furgoneta, 2.175 kamioi eta 1.061 ziklomotor[29]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 539 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (592) azpitik eta Espainiakoaren (525) gainetik.
Turismoen batez besteko adina 13,4 urtekoa zen; turismoen % 9,5k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 14,9k 25 urte baino gehiago[29]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52 diesel zen eta % 46,6 gasolinazko; 358 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,8; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 7,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 29,5k ez zuen etiketarik[oh 5].
Politika
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2007ko hauteskundeak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Alderdia | Botoak | Zinegotziak |
| Alderdi Popularra | 16.996 | 16 |
| Espainiako Alderdi Sozialista | 7.566 | 7 |
| Izquierda Unida-Los Verdes | 2.656 | 2 |
Pertsonaia ospetsuak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- Elisabet I.a Gaztelakoa (1451-1505), Gaztelako erregina.
- Teresa Avilakoa (1515-1582), erlijioso eta idazlea.
- Adolfo Suárez (1932-2014), Espainiako presidente ohia.
- Carlos Soria Fontán (1939), alpinista.
- Ricardo Blázquez (1942), Bilboko apezpikua.
Hiri senidetuak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ Euskaltzaindia. 32. araua: Espainiako erresumako autonomia-erkidegoen, probintzien eta probintzia-hiriburuen izenak. (kontsulta data: 2012-5-26).
- ↑ Real Academia Española de la Lengua
- ↑ http://www.aemet.es/es/serviciosclimaticos/datosclimatologicos/valoresclimatologicos?l=2444&k=cle/ AEMET
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Ávila.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Ávila.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza nagusiak jabetza-erregimenaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak eraikuntza-urtearen arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak azaleraren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Ávila.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Ávila.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Ávila.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q15688.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Ávila.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Ávila.tab (Wikimedia Commons).
Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Ávilako Udalaren webgunea
- (Gaztelaniaz)(Frantsesez)(Ingelesez) Udalaren webgunea turismoaz

