Edukira joan

Benalúa

Benalúa
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaGranadako probintzia
AlkateaManuel Martínez Sánchez
Izen ofizialaBenalúa
Posta kodea18510
INEk ezarritako kodea18027
HerriburuaBenalúa
Geografia
Koordenatuak37°20′59″N 3°10′07″W / 37.349722222222°N 3.1686111111111°W / 37.349722222222; -3.1686111111111
Mapa
Azalera8 km²
Altitudea886 m
MugakideakPurullena, Fonelas eta Guadix
Demografia
Biztanleria3.381 (2025)
alt_left 1.731 (%51,2) (%48,8) 1.651 alt_right
Dentsitatea423 bizt/km²
MatrikulaGR
benalua.es

Benalúa Granadako udalerria da, Guadix eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 3.381 biztanle zituen 8 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Purullena, Fonelas eta Guadix.

Biztanleriaren tamainaUrtea315032003250330033503400200020052010201520202025BenalúaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.651 gizon, 1.731 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.24
 
95-99
 
0.35
0.85
 
90-94
 
1.50
1.94
 
85-89
 
3.35
2.42
 
80-84
 
3.00
1.82
 
75-79
 
3.87
3.88
 
70-74
 
4.10
4.91
 
65-69
 
4.33
5.15
 
60-64
 
6.18
7.63
 
55-59
 
5.66
8.42
 
50-54
 
7.39
7.51
 
45-49
 
8.09
7.63
 
40-44
 
6.41
6.84
 
35-39
 
6.41
5.69
 
30-34
 
4.56
6.66
 
25-29
 
5.83
5.21
 
20-24
 
7.34
6.24
 
15-19
 
5.95
5.81
 
10-14
 
5.08
6.12
 
5-9
 
5.49
5.03
 
0-4
 
5.08
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 61,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 46) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 8,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 3,7 —probintzian % 12,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Granadako mapa
Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 61,8Probintzia berean · % 21,3Erkidegoan · % 5Beste erkidegoa · % 8,2Estatutik kanpo · % 3,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 125 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 40,8)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Frantzia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 40,8Europa · % 40,8Afrika · % 16Asia · % 2,4
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.825 etxebizitza zeuden: 1.251 (% 68,5) nagusiak eta 574 (% 31,5) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 211 (% 11,6) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 391 (% 21,4) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 16 plazarekin (4 plaza etxebizitzako).[6]

1.825etxebizitza
1.251etxegune
391hutsik (% 21,4)
4etxebizitza turistiko (2026) Granadako mapa

Etxebizitza multzoa Granadako mapa

1.251
574
Etxebizitza nagusia (1.251)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (574)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Granadako mapa

1.223
211
391
Okupatuak (1.223)Noizbehinkakoak (211)Hutsik (391)

Guztira 1.251 etxegune zeuden, eta horietatik 347 (% 27,7) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1347
2 pertsona315
3 pertsona229
4 pertsona242
5 edo gehiago118

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 2.784 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 16,2 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 14,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 48,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 21,0.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 14,7 zen 2021ean eta % 16,2 2024an; beraz, 1,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 23,7 izatetik % 21,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 18,5 ziren, eta gizonen artean % 13,7; 4,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 22,4 eta gizonen % 19,6 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

2.784biztanle 15 urte edo +, 2024
% 16,2goi-mailako ikasketak+1,5 puntu 2021etik mapa
% 21,0lehen hezkuntza edo gutxiago−2,6 puntu 2021etik mapa
% 9,3ikasten ari dira, 2024
% 21,0
% 48,1
% 14,7
% 16,2
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 21,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 48,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 14,7Goi-mailako ikasketak · % 16,2
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Granadako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 61,3 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 38,7 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 6 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 48,3 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 51,7. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,1 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 9,1
DBH eta antzekoak
% 48,1
Erdi-mailako LH
% 7,6
Goi-mailako LH
% 6,3
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 5,1
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 3,0
Masterrak eta espezialitateak
% 1,5
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Benalúa, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak450% 16,2185% 13,7265% 18,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa410% 14,7201% 14,9209% 14,6
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.338% 48,1702% 51,9636% 44,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago586% 21,0265% 19,6321% 22,4
Guztira2.784% 100,01.353% 100,01.431% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Benalúa, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 14,7% 13,8% 47,9% 23,72.731
2022% 15,1% 14,2% 48,2% 22,42.724
2023% 15,4% 15,0% 47,9% 21,82.765
2024% 16,2% 14,7% 48,1% 21,02.784

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 9,3 ikasten ari zen (260 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 38,1 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 28,1 batxilergoan, % 17,3 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 15,0 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 40,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 34,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 19,8 eta emakumeen % 15,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 72,6 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 29,3 eta 25–29 urtekoen % 9,5; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,6 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 27,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 11,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 72,6
20–24 urte
% 29,3
25–29 urte
% 9,5
30–34 urte
% 8,4
35–39 urte
% 3,8
40–44 urte
% 1,6
45–49 urte
% 1,9
50–54 urte
% 0,4
55 urte edo +
% 0,1
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 1,2
Goi-mailako ikasketak
% 38,1
Erdi-mailako LH
% 17,3
Batxilergoa
% 28,1
DBH eta antzekoak
% 15,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,4
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 96,3 estatuan jaio zen, eta % 3,7 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 13,1 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,0; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 33,3 eta % 38,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 17,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,4; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 32,3 eta % 23,1, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 13,1
Goi-mailakoak
% 33,3
% 14,9
Batx. / erdi LH
% 12,8
% 53,0
DBH
% 15,4
% 19,0
Lehen H. edo gutx.
% 38,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 17,9
Goi-mailakoak
% 32,3
% 14,0
Batx. / erdi LH
% 27,7
% 45,8
DBH
% 16,9
% 22,4
Lehen H. edo gutx.
% 23,1
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,7.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 37,3 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 62,5 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 10.703 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 27.390 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.509 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 14.350 euro zen. Errenta gordina 12.232 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 55[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 23,7), beste diru-sarrerak (% 7,7), langabezia-prestazioak (% 5,6), beste prestazioak (% 8).

55%
24%
8%
Soldata · % 55Pentsioak · % 23,7Langabezia · % 5,6Beste prestazioak · % 8Beste sarrerak · % 7,7
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 28,3 da, probintziakoaren (32; Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,5 da, probintziakoaren (2,7; Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Benalúa udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.498 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 54,4; gainerako % 45,6 inaktibo zeuden (erretiratuak % 44,0, beste inaktiboak % 42,4 eta ikasleak % 13,6).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 29,3 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 58,1 zen eta emakumezkoena % 50,8; langabezia-tasa, aldiz, % 23,1 eta % 36,0 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.093 zen 2023ean, 2021eko 1.000etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 43,0 osatzen dute, eta gizonek % 57,0.

1.093okupatu, 2023+% 9,3 2021etik
% 43,0emakumeak okupatuen artean
% 54,4jarduera-tasa, 2024
% 29,3langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 38,4
% 15,9
% 20,1
% 19,3
Okupatuak · % 38,4Langabeak · % 15,9Ikasleak · % 6,2Erretiratuak · % 20,1Beste inaktiboak · % 19,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Benalúa, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.059% 38,4598% 44,7461% 32,6
Langabeak439% 15,9180% 13,4259% 18,3
Inaktiboak1.257% 45,6561% 41,9696% 49,2
Guztira2.755% 100,01.339% 100,01.416% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 57,7), industria (% 25,7), eraikuntza (% 10,7) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 5,8).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena manufaktura-industria da (% 24,3), ondoren merkataritza (% 17,0) eta eraikuntza (% 10,7) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Granadako mapa
% 25,7
% 10,7
% 57,7
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 5,8Industria · % 25,7Eraikuntza · % 10,7Zerbitzuak · % 57,7
Jarduera-adar zehatzak
Manufaktura-industria
% 24,3
Merkataritza
% 17,0
Eraikuntza
% 10,7
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,1
Ostalaritza
% 6,7
Administrazio publikoa
% 6,4
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 5,8
Hezkuntza
% 5,0
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 3,8
Garraioa eta biltegiratzea
% 3,5
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 2,1
Beste zerbitzu batzuk
% 1,2
Jarduera profesionalak
% 1,2
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,8
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,7
Informazioa eta komunikazioak
% 0,5
Erauzketa-industriak
% 0,4
Etxeetako jarduerak
% 0,3
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,3
Higiezinen jarduerak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 64,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 18,6), eta oinarrizko okupazioak % 13,7.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 64,8 eta emakumeen % 62,8).

% 18,6
% 64,0
% 13,7
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 18,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 64,0Oinarrizko okupazioak · % 13,7Ez dago jasota · % 3,8
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Benalúa, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak203% 18,6100% 16,1103% 21,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak699% 64,0404% 64,8295% 62,8
Oinarrizko okupazioak150% 13,791% 14,659% 12,6
Ez dago jasota41% 3,828% 4,513% 2,8
Guztira1.093% 100,0623% 100,0470% 100,0

Okupatuen % 81,2 besteren konturako langileak dira, eta % 18,8 norberaren konturakoak.[17]

% 14,6
% 62,4
% 18,8
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,1Norberaren kontura, langilerik gabe · % 14,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 62,4Besteren kontura, aldi baterakoa · % 18,8
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Benalúa, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura205% 18,8126% 20,279% 16,8
Besteren kontura888% 81,2497% 79,8391% 83,2
Guztira1.093% 100,0623% 100,0470% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 96,7 estatuan jaio zen, eta % 3,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,1 okupatuak dira, % 24,6 erretiratuak, % 12,6 langabeak, % 10,8 bestelako inaktiboak eta % 4,9 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,6 okupatuak dira, % 29,0 bestelako inaktiboak, % 16,1 langabeak eta % 3,2 erretiratuak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 33,6 okupatuak dira, % 25,0 bestelako inaktiboak, % 18,5 langabeak, % 16,3 erretiratuak eta % 6,6 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 40,0 bestelako inaktiboak dira, % 31,7 okupatuak, % 18,3 langabeak eta % 10,0 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 47,1
Okupatuak
% 51,6
% 12,6
Langabeak
% 16,1
% 4,9
Ikasleak
% 0,0
% 24,6
Erretiratuak
% 3,2
% 10,8
Beste inakt.
% 29,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 33,6
Okupatuak
% 31,7
% 18,5
Langabeak
% 18,3
% 6,6
Ikasleak
% 10,0
% 16,3
Erretiratuak
% 0,0
% 25,0
Beste inakt.
% 40,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 96,8 estatuan jaio zen, eta % 3,2 atzerrian.[16] Okupazio-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 64,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 16,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 14,2 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 31,3 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 62,5 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 68,4 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 15,8 oinarrizko okupazioetakoak eta % 10,5 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 16,5
Goi eta erdi maila
% 0,0
% 64,9
Langile kualifikatuak
% 62,5
% 14,2
Oinarrizko okup.
% 31,3
% 4,4
Ez dago jasota
% 6,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 22,4
Goi eta erdi maila
% 10,5
% 62,5
Langile kualifikatuak
% 68,4
% 12,4
Oinarrizko okup.
% 15,8
% 2,7
Ez dago jasota
% 5,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 45,0 zerbitzuetan ari dira, % 31,5 industrian, % 16,6 eraikuntzan eta % 6,9 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 31,3 industrian ari dira, % 31,3 eraikuntzan, % 25,0 zerbitzuetan eta % 12,5 nekazaritzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 76,1 zerbitzuetan ari dira, % 17,7 industrian, % 3,8 nekazaritzan eta % 2,2 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,9 zerbitzuetan ari dira, % 26,3 industrian, % 10,5 nekazaritzan eta % 5,3 eraikuntzan.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 6,9
Nekazaritza
% 12,5
% 31,5
Industria
% 31,3
% 16,6
Eraikuntza
% 31,3
% 45,0
Zerbitzuak
% 25,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 3,8
Nekazaritza
% 10,5
% 17,7
Industria
% 26,3
% 2,2
Eraikuntza
% 5,3
% 76,1
Zerbitzuak
% 57,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 82 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 174 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 8 km² denez, NAE lurraldearen % 21,8 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 73,3 arbolak (128 ha, 58 ustiategitan), % 17 lur goldagarria (29,7 ha, 28 ustiategitan), % 7,1 berotegiak edo babes garai irisgarriak (12,4 ha, 23 ustiategitan), % 2,5 larre iraunkorrak (4,3 ha, 10 ustiategitan) eta % 0,1 norberaren kontsumorako baratzeak (0,25 ha, 6 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
22%
78%
NAE · 174 ha (% 21,8)Gainerako azalera · 626 ha (% 78,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
17%
73%
Lur goldagarria · 29,7 ha (% 17)Larre iraunkorrak · 4,3 ha (% 2,5)Arbolak · 128 ha (% 73,3)Baratzeak · 0,25 ha (% 0,1)Berotegiak · 12,4 ha (% 7,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 496 ardi eta ahuntz zeuden[21][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 1.924 gidari zeuden erroldatuta: 1.085 gizon (% 56,4) eta 839 emakume (% 43,6)[22]. Biztanleen % 56,9 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.808 ibilgailuk osatzen zuten: 1.857 turismo, 266 ziklomotor, 212 motozikleta, 203 kamioi eta 199 furgoneta[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 549 turismokoa zen, probintziako (536) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,3 urtekoa zen; turismoen % 7,3k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 16,8k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 63 diesel zen eta % 36,7 gasolinazko; 6 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,2; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
26%
31%
41%
0 etiketa · 15 (% 0,5)ECO · 47 (% 1,7)C etiketa · 725 (% 26)B etiketa · 861 (% 30,8)Etiketarik gabe · 1.143 (% 41)
Turismoak, adinaren arabera
12%
20%
44%
17%
< 4 urte · 135 (% 7,3)4–8 urte · 222 (% 12)8–15 urte · 377 (% 20,3)15–25 urte · 811 (% 43,7)≥ 25 urte · 312 (% 16,8)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Granada.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Granada.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Granada.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Granada.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Granada.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q553885.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Granada.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Granada.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Andaluzia
Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.