Edukira joan

Monachil

Monachil
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaGranadako probintzia
AlkateaFélix Rodríguez Salinas
Izen ofizialaMonachil
Posta kodea18193
INEk ezarritako kodea18134
HerriburuaMonachil
Geografia
Koordenatuak37°07′56″N 3°32′23″W / 37.132222222222°N 3.5397222222222°W / 37.132222222222; -3.5397222222222
Mapa
Azalera90,13 km²
Altitudea792 m
MugakideakCájar, Huétor Vega, Cenes de la Vega, Pinos Genil, Güéjar Sierra, Capileira, Dílar eta La Zubia
Demografia
Biztanleria8.664 (2025)
alt_left 4.288 (%49,4) (%50,6) 4.388 alt_right
Dentsitatea96 bizt/km²
MatrikulaGR
monachil.es

Monachil Granadako probintziako (Espainia) udalerria da. Azken erroldaren arabera 8.664 biztanle zituen 90,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cájar, Huétor Vega, Cenes de la Vega, Pinos Genil, Güéjar Sierra, Capileira, Dílar eta La Zubia.

Biztanleriaren tamainaUrtea500055006000650070007500800085009000200020052010201520202025MonachilBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 4.388 gizon, 4.288 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.05
0.00
 
95-99
 
0.40
0.25
 
90-94
 
0.54
0.96
 
85-89
 
1.35
1.69
 
80-84
 
2.01
2.94
 
75-79
 
2.94
3.71
 
70-74
 
4.10
5.22
 
65-69
 
5.15
6.38
 
60-64
 
6.32
8.61
 
55-59
 
7.72
8.52
 
50-54
 
7.91
9.32
 
45-49
 
9.17
8.14
 
40-44
 
8.37
7.20
 
35-39
 
7.23
6.43
 
30-34
 
6.32
5.74
 
25-29
 
5.90
5.56
 
20-24
 
5.27
5.77
 
15-19
 
6.02
4.74
 
10-14
 
4.71
4.85
 
5-9
 
4.45
3.97
 
0-4
 
4.08
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 29,4 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 46) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 9,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,7 —probintzian % 12,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Granadako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 29,4Probintzia berean · % 41,6Erkidegoan · % 7,8Beste erkidegoa · % 9,5Estatutik kanpo · % 11,7
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.017 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 46,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Argentina, Venezuela, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 46,7Europa · % 41Afrika · % 8,1Asia · % 3,9Ozeania · % 0,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 7.905 etxebizitza zeuden: 3.207 (% 40,6) nagusiak eta 4.698 (% 59,4) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 955 (% 12,1) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.289 (% 16,3) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 710 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 3.898 plazarekin (5,49 plaza etxebizitzako).[6]

7.905etxebizitza
3.207etxegune
1.289hutsik (% 16,3)
710etxebizitza turistiko (2026) Granadako mapa

Etxebizitza multzoa Granadako mapa

3.207
4.698
Etxebizitza nagusia (3.207)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (4.698)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Granadako mapa

5.661
955
1.289
Okupatuak (5.661)Noizbehinkakoak (955)Hutsik (1.289)

Guztira 3.207 etxegune zeuden, eta horietatik 926 (% 28,9) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1926
2 pertsona823
3 pertsona640
4 pertsona574
5 edo gehiago244

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 7.415 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 39,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 22,3; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 28,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,6.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 35,5 zen 2021ean eta % 39,6 2024an; beraz, 4,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 11,5 izatetik % 9,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 42,4 ziren, eta gizonen artean % 36,8; 5,6 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 11,4 eta gizonen % 7,9 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

7.415biztanle 15 urte edo +, 2024
% 39,6goi-mailako ikasketak+4,1 puntu 2021etik mapa
% 9,6lehen hezkuntza edo gutxiago−1,8 puntu 2021etik mapa
% 11,8ikasten ari dira, 2024
% 9,6
% 28,5
% 22,3
% 39,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 9,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 28,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 22,3Goi-mailako ikasketak · % 39,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Granadako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 73,7 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 26,3 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 182 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 58,4 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 41,6. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 2,5 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 2,5
DBH eta antzekoak
% 28,5
Erdi-mailako LH
% 9,3
Goi-mailako LH
% 10,4
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 13,0
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 9,6
Masterrak eta espezialitateak
% 4,1
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Monachil, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak2.935% 39,61.379% 36,81.556% 42,4
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa1.650% 22,3876% 23,4774% 21,1
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)2.115% 28,51.194% 31,9921% 25,1
Lehen hezkuntza edo gutxiago715% 9,6297% 7,9418% 11,4
Guztira7.415% 100,03.746% 100,03.669% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Monachil, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 35,5% 22,7% 30,3% 11,56.936
2022% 36,9% 22,4% 30,1% 10,77.020
2023% 38,2% 22,1% 29,7% 10,07.202
2024% 39,6% 22,3% 28,5% 9,67.415

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 11,8 ikasten ari zen (878 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 50,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 26,4 batxilergoan, % 16,5 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,1 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 53,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 47,1; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 17,1 eta emakumeen % 16,0. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 87,0 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 44,2 eta 25–29 urtekoen % 13,9; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 2,9 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 46,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 31,1.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 87,0
20–24 urte
% 44,2
25–29 urte
% 13,9
30–34 urte
% 5,7
35–39 urte
% 6,1
40–44 urte
% 4,5
45–49 urte
% 3,4
50–54 urte
% 2,9
55 urte edo +
% 0,8
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,9
Goi-mailako ikasketak
% 50,5
Erdi-mailako LH
% 16,5
Batxilergoa
% 26,4
DBH eta antzekoak
% 5,1
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,6
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 88,1 estatuan jaio zen, eta % 11,9 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 35,6 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 7,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,4 eta % 11,5, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 41,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 11,5; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,3 eta % 10,6, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 35,6
Goi-mailakoak
% 47,4
% 22,8
Batx. / erdi LH
% 28,7
% 34,1
DBH
% 12,3
% 7,5
Lehen H. edo gutx.
% 11,5
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 41,0
Goi-mailakoak
% 51,3
% 20,5
Batx. / erdi LH
% 24,8
% 26,9
DBH
% 13,2
% 11,5
Lehen H. edo gutx.
% 10,6
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 12,4 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 7,5.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 49,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 57,6 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.388 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 35.149 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.509 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 17.427 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 60[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 17,4), beste diru-sarrerak (% 14,7), langabezia-prestazioak (% 2,4), beste prestazioak (% 5,5).

60%
17%
15%
Soldata · % 60Pentsioak · % 17,4Langabezia · % 2,4Beste prestazioak · % 5,5Beste sarrerak · % 14,7
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 31,1 da, probintziakoaren (32; Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,7 da, probintziakoaren (2,7; Granadako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,6) gainetik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Monachil udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 4.512 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 61,7; gainerako % 38,3 inaktibo zeuden (erretiratuak % 42,6, beste inaktiboak % 39,1 eta ikasleak % 18,3).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 16,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 63,6 zen eta emakumezkoena % 59,7; langabezia-tasa, aldiz, % 13,2 eta % 20,3 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 3.644 zen 2023ean, 2021eko 3.237etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 45,1 osatzen dute, eta gizonek % 54,9.

3.644okupatu, 2023+% 12,6 2021etik
% 45,1emakumeak okupatuen artean
% 61,7jarduera-tasa, 2024
% 16,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 51,4
% 10,2
% 16,3
% 15,0
Okupatuak · % 51,4Langabeak · % 10,2Ikasleak · % 7,0Erretiratuak · % 16,3Beste inaktiboak · % 15,0
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Monachil, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak3.762% 51,42.039% 55,21.723% 47,6
Langabeak750% 10,2310% 8,4440% 12,1
Inaktiboak2.806% 38,31.347% 36,41.459% 40,3
Guztira7.318% 100,03.696% 100,03.622% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 85,6), eraikuntza (% 7,5), industria (% 5,6) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 1,3).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 16,8), ondoren ostalaritza (% 11,1) eta hezkuntza (% 10,5) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Granadako mapa
% 85,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 1,3Industria · % 5,6Eraikuntza · % 7,5Zerbitzuak · % 85,6
Jarduera-adar zehatzak
Merkataritza
% 16,8
Ostalaritza
% 11,1
Hezkuntza
% 10,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,5
Administrazio publikoa
% 8,3
Eraikuntza
% 7,5
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 5,5
Manufaktura-industria
% 4,8
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Jarduera profesionalak
% 4,7
Garraioa eta biltegiratzea
% 4,4
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 4,4
Beste zerbitzu batzuk
% 3,5
Informazioa eta komunikazioak
% 2,7
Etxeetako jarduerak
% 2,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 1,3
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 1,1
Higiezinen jarduerak
% 1,0
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,1
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,5; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 34,6), eta oinarrizko okupazioak % 10,5.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 54,4 eta emakumeen % 45,7).

% 34,6
% 50,5
% 10,5
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 34,6Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 50,5Oinarrizko okupazioak · % 10,5Ez dago jasota · % 4,4
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Monachil, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak1.261% 34,6662% 33,1599% 36,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak1.840% 50,51.088% 54,4752% 45,7
Oinarrizko okupazioak384% 10,5162% 8,1222% 13,5
Ez dago jasota159% 4,487% 4,472% 4,4
Guztira3.644% 100,01.999% 100,01.645% 100,0

Okupatuen % 79,5 besteren konturako langileak dira, eta % 20,5 norberaren konturakoak.[17]

% 15,7
% 65,7
% 13,8
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,7Norberaren kontura, langilerik gabe · % 15,7Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 65,7Besteren kontura, aldi baterakoa · % 13,8
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Monachil, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura746% 20,5455% 22,8291% 17,7
Besteren kontura2.898% 79,51.544% 77,21.354% 82,3
Guztira3.644% 100,01.999% 100,01.645% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 89,1 estatuan jaio zen, eta % 10,9 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 56,5 okupatuak dira, % 20,5 erretiratuak, % 8,3 bestelako inaktiboak, % 8,3 langabeak eta % 6,4 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,3 okupatuak dira, % 32,6 bestelako inaktiboak, % 9,1 langabeak, % 8,5 erretiratuak eta % 3,5 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 47,3 okupatuak dira, % 18,0 bestelako inaktiboak, % 14,3 erretiratuak, % 12,1 langabeak eta % 8,3 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 44,5 okupatuak dira, % 31,1 bestelako inaktiboak, % 15,2 langabeak, % 5,5 erretiratuak eta % 3,7 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 56,5
Okupatuak
% 46,3
% 8,3
Langabeak
% 9,1
% 6,4
Ikasleak
% 3,5
% 20,5
Erretiratuak
% 8,5
% 8,3
Beste inakt.
% 32,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 47,3
Okupatuak
% 44,5
% 12,1
Langabeak
% 15,2
% 8,3
Ikasleak
% 3,7
% 14,3
Erretiratuak
% 5,5
% 18,0
Beste inakt.
% 31,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 90,4 estatuan jaio zen, eta % 9,6 atzerrian.[16] Okupazio-egitura antzekoa da jatorri bien artean. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 54,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 45,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 36,9 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 12,9 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,6 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 32,6 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 17,6 oinarrizko okupazioetakoak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 32,8
Goi eta erdi maila
% 36,7
% 54,8
Langile kualifikatuak
% 50,0
% 7,9
Oinarrizko okup.
% 10,1
% 4,5
Ez dago jasota
% 3,2
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 36,9
Goi eta erdi maila
% 32,6
% 45,7
Langile kualifikatuak
% 45,6
% 12,9
Oinarrizko okup.
% 17,6
% 4,4
Ez dago jasota
% 4,1
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egituran badira aldeak jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 77,2 zerbitzuetan ari dira, % 13,1 eraikuntzan eta % 7,9 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 84,8 zerbitzuetan ari dira, % 7,6 eraikuntzan eta % 5,7 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 95,2 zerbitzuetan ari dira, % 2,9 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 94,3 zerbitzuetan ari dira, % 3,6 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 1,8
Nekazaritza
% 1,9
% 7,9
Industria
% 5,7
% 13,1
Eraikuntza
% 7,6
% 77,2
Zerbitzuak
% 84,8
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 0,6
Nekazaritza
% 0,5
% 2,9
Industria
% 3,6
% 1,3
Eraikuntza
% 1,6
% 95,2
Zerbitzuak
% 94,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 64 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.182 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 90,1 km² denez, NAE lurraldearen % 13,1 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 81,3 larre iraunkorrak (961 ha, 20 ustiategitan), % 15 arbolak (178 ha, 44 ustiategitan), % 3,6 lur goldagarria (42,9 ha, 13 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,42 ha, 11 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
13%
87%
NAE · 1.182 ha (% 13,1)Gainerako azalera · 7.831 ha (% 86,9)
NAE, lur-erabileraren arabera
81%
15%
Lur goldagarria · 42,9 ha (% 3,6)Larre iraunkorrak · 961 ha (% 81,3)Arbolak · 178 ha (% 15)Baratzeak · 0,42 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 404 behi eta 3.470 ardi eta ahuntz zeuden[21].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.517 gidari zeuden erroldatuta: 3.064 gizon (% 55,5) eta 2.453 emakume (% 44,5)[22]. Biztanleen % 63,6 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 8.711 ibilgailuk osatzen zuten: 4.911 turismo, 1.745 motozikleta, 675 ziklomotor, 622 furgoneta eta 543 kamioi[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 566 turismokoa zen, probintziako (536) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 13,1 urtekoa zen; turismoen % 8,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 12,6k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 53,3 gasolinazko zen eta % 45,2 diesel; 83 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 1; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 5,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 28,5k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
37%
30%
28%
0 etiketa · 119 (% 1,4)ECO · 328 (% 3,8)C etiketa · 3.188 (% 36,8)B etiketa · 2.565 (% 29,6)Etiketarik gabe · 2.470 (% 28,5)
Turismoak, adinaren arabera
9%
15%
25%
39%
13%
< 4 urte · 421 (% 8,6)4–8 urte · 727 (% 14,8)8–15 urte · 1.235 (% 25,1)15–25 urte · 1.909 (% 38,9)≥ 25 urte · 619 (% 12,6)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).

Hiri senidetuak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Granada.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Granada.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Granada.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Granada.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Granada.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q593620.
  21. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Granada.tab (Wikimedia Commons).
  22. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Granada.tab (Wikimedia Commons).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Sierra Nevadako Eski Estazioa, Monachilen
Geografia
Andaluzia
Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.