Edukira joan

Pórtugos

Pórtugos
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Andaluzia
ProbintziaGranadako probintzia
AlkateaAgustín Salaverri Robles
Izen ofizialaPórtugos
Posta kodea18415
INEk ezarritako kodea18163
HerriburuaPórtugos
Geografia
Koordenatuak36°56′32″N 3°18′37″W / 36.942222222222°N 3.3102777777778°W / 36.942222222222; -3.3102777777778
Mapa
Azalera21 km²
Altitudea1.303 m
MugakideakTrevélez, Busquístar, La Taha eta Capileira
Demografia
Biztanleria372 (2025)
alt_left 192 (%50,8) (%49,2) 186 alt_right
Dentsitatea18 bizt/km²
MatrikulaGR
portugos.es

Pórtugos Granadako udalerria da, Alpujarra Granadina eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 372 biztanle zituen 21 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Trevélez, Busquístar, La Taha eta Capileira.

Biztanleriaren tamainaUrtea360380400420440460200020052010201520202025PórtugosBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 186 gizon, 192 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.52
1.08
 
90-94
 
0.00
2.15
 
85-89
 
4.17
3.23
 
80-84
 
3.65
4.84
 
75-79
 
4.17
3.76
 
70-74
 
5.21
11.29
 
65-69
 
7.29
9.68
 
60-64
 
7.29
10.75
 
55-59
 
8.85
4.84
 
50-54
 
6.77
4.84
 
45-49
 
9.38
5.91
 
40-44
 
9.38
10.22
 
35-39
 
2.60
2.69
 
30-34
 
5.21
6.45
 
25-29
 
4.17
3.76
 
20-24
 
6.77
7.53
 
15-19
 
5.21
3.76
 
10-14
 
3.12
2.69
 
5-9
 
2.08
0.54
 
0-4
 
4.17
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 42,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 46) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 6,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,4 —probintzian % 12,3—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Granadako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 42,9Probintzia berean · % 35,7Erkidegoan · % 3,4Beste erkidegoa · % 6,6Estatutik kanpo · % 11,4
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 43 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 74,4)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Alemania, Frantzia, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Amerika · % 23,3Europa · % 74,4Afrika · % 2,3
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 310 etxebizitza zeuden: 172 (% 55,5) nagusiak eta 138 (% 44,5) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 4 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 28 plazarekin (7 plaza etxebizitzako).[5]

310etxebizitza
172etxegune
4etxebizitza turistiko (2026) Granadako mapa

Etxebizitza multzoa Granadako mapa

172
138
Etxebizitza nagusia (172)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (138)

Guztira 172 etxegune zeuden, eta horietatik 66 (% 38,4) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 166
2 pertsona45
3 pertsona22
4 pertsona27
5 edo gehiago12

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 354 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,0 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,9; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 38,1; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,0.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 26,9 zen 2021ean eta % 28,0 2024an; beraz, 1,1 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 15,1 izatetik % 13,0 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 29,5 ziren, eta gizonen artean % 26,5; 3,0 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 13,9 eta gizonen % 12,2 ziren.

354biztanle 15 urte edo +, 2024
% 28,0goi-mailako ikasketak+1,1 puntu 2021etik mapa
% 13,0lehen hezkuntza edo gutxiago−2,1 puntu 2021etik mapa
% 13,0
% 38,1
% 20,9
% 28,0
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 13,0Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 38,1Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 20,9Goi-mailako ikasketak · % 28,0
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Granadako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Pórtugos, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak99% 28,048% 26,551% 29,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa74% 20,938% 21,036% 20,8
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)135% 38,173% 40,362% 35,8
Lehen hezkuntza edo gutxiago46% 13,022% 12,224% 13,9
Guztira354% 100,0181% 100,0173% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Pórtugos, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 26,9% 19,4% 38,6% 15,1350
2022% 27,2% 19,3% 37,8% 15,7357
2023% 28,5% 20,2% 37,9% 13,4351
2024% 28,0% 20,9% 38,1% 13,0354
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.344 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 28.650 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (13.509 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 15.750 euro zen. Errenta gordina 15.498 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 49,1[9]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 27,8), beste diru-sarrerak (% 14), langabezia-prestazioak (% 2,4), beste prestazioak (% 6,7).

49%
28%
14%
Soldata · % 49,1Pentsioak · % 27,8Langabezia · % 2,4Beste prestazioak · % 6,7Beste sarrerak · % 14
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[10][oh 1]. Udalerrian indizea 30,5 da, probintziakoaren (32; Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,6 da, probintziakoaren (2,7; Granadako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) parean.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Pórtugos udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 169 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 48,7; gainerako % 51,3 inaktibo zeuden.[11] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 16,6 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 50,0 zen eta emakumezkoena % 47,4; langabezia-tasa, aldiz, % 14,8 eta % 18,5 zen, hurrenez hurren.[11]

Okupatuen kopurua 145 zen 2023ean, 2021eko 137etik gora.[12] Emakumeek okupatuen % 42,1 osatzen dute, eta gizonek % 57,9.

145okupatu, 2023+% 5,8 2021etik
% 42,1emakumeak okupatuen artean
% 48,7jarduera-tasa, 2024
% 16,6langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 40,6
% 8,1
% 51,3
Okupatuak · % 40,6Langabeak · % 8,1Inaktiboak · % 51,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Pórtugos, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak141% 40,675% 42,666% 38,6
Langabeak28% 8,113% 7,415% 8,8
Inaktiboak178% 51,388% 50,090% 52,6
Guztira347% 100,0176% 100,0171% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 68,3), industria (% 14,5), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 11,0) eta eraikuntza (% 6,2).[12]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Granadako mapa
% 11,0
% 14,5
% 68,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 11,0Industria · % 14,5Eraikuntza · % 6,2Zerbitzuak · % 68,3

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 61,4; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 23,4), eta oinarrizko okupazioak % 10,3.[13] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 70,2 eta emakumeen % 49,2).

% 23,4
% 61,4
% 10,3
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 23,4Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 61,4Oinarrizko okupazioak · % 10,3Ez dago jasota · % 4,8
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Pórtugos, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak34% 23,414% 16,720% 32,8
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak89% 61,459% 70,230% 49,2
Oinarrizko okupazioak15% 10,37% 8,38% 13,1
Ez dago jasota7% 4,84% 4,83% 4,9
Guztira145% 100,084% 100,061% 100,0

Okupatuen % 75,2 besteren konturako langileak dira, eta % 24,8 norberaren konturakoak.[14]

% 24,8
% 75,2
Norberaren kontura · % 24,8Besteren kontura eta beste egoera bat · % 75,2
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Pórtugos, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura36% 24,825% 29,811% 18,0
Besteren kontura109% 75,259% 70,250% 82,0
Guztira145% 100,084% 100,061% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 740 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[15][oh 2]. Udalerriaren azalera 21 km² denez, NAE lurraldearen % 35,2 da[16]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 98,4 larre iraunkorrak (728 ha, 10 ustiategitan), % 0,8 arbolak (6,3 ha, 8 ustiategitan), % 0,7 lur goldagarria (5,2 ha, 6 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,21 ha, 7 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,02 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
35%
65%
NAE · 740 ha (% 35,2)Gainerako azalera · 1.360 ha (% 64,8)
NAE, lur-erabileraren arabera
98%
Lur goldagarria · 5,2 ha (% 0,7)Larre iraunkorrak · 728 ha (% 98,4)Arbolak · 6,3 ha (% 0,8)Baratzeak · 0,21 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,02 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 245 ardi eta ahuntz eta 31 hegazti zeuden[17][oh 4].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 175 gidari zeuden erroldatuta: 107 gizon (% 61,1) eta 68 emakume (% 38,9)[18]. Biztanleen % 46,3 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 341 ibilgailuk osatzen zuten: 182 turismo, 44 motozikleta, 41 furgoneta, 37 kamioi eta 26 ziklomotor[18]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 481 turismokoa zen, probintziako (536) eta Espainiako (525) batez bestekoen azpitik.

Turismoen batez besteko adina 14,4 urtekoa zen; turismoen % 6,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 20,3k 25 urte baino gehiago[18]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 55 diesel zen eta % 43,8 gasolinazko; 3 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 0,7). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 4,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,5k ez zuen etiketarik[oh 5].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
25%
29%
41%
0 etiketa · 3 (% 0,9)ECO · 12 (% 3,5)C etiketa · 85 (% 25)B etiketa · 99 (% 29,1)Etiketarik gabe · 141 (% 41,5)
Turismoak, adinaren arabera
10%
21%
42%
20%
< 4 urte · 12 (% 6,6)4–8 urte · 18 (% 9,9)8–15 urte · 39 (% 21,4)15–25 urte · 76 (% 41,8)≥ 25 urte · 37 (% 20,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
  5. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Granada.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Granada.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Granada.tab.
  9. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Granada.tab.
  10. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Granada.tab (Wikimedia Commons).
  16. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q609921.
  17. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Granada.tab (Wikimedia Commons).
  18. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Granada.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Andaluzia
Artikulu hau Andaluziako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.