Edukira joan

Cariñena

Cariñena
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Aragoi
Probintzia Zaragozako probintzia
AlkateaSergio Ortiz Gutiérrez
Izen ofizialaCariñena
Posta kodea50400
INEk ezarritako kodea50073
HerriburuaCariñena
Geografia
Koordenatuak41°20′15″N 1°13′30″W / 41.3374°N 1.2249°W / 41.3374; -1.2249
Mapa
Azalera82,509136 km²
Altitudea591 m
MugakideakAguarón, Alfamén, Longares, Tosos, Paniza, Encinacorba eta Cosuenda
Demografia
Biztanleria3.530 (2025)
alt_left 1.756 (%48,8) (%51,2) 1.845 alt_right
Dentsitatea43 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakSaint-Pierre-d'Oléron
MatrikulaZ
carinena.net

Cariñena Zaragozako probintziako udalerria da, Aragoin, Espainia. Azken erroldaren arabera 3.530 biztanle zituen 82,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Aguarón, Alfamén, Longares, Tosos, Paniza, Encinacorba eta Cosuenda.

Biztanleriaren tamainaUrtea280030003200340036003800200020052010201520202025CariñenaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 1.845 gizon, 1.756 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.16
 
100+
 
0.11
0.11
 
95-99
 
0.40
0.60
 
90-94
 
1.48
1.14
 
85-89
 
2.56
2.38
 
80-84
 
3.42
3.47
 
75-79
 
3.25
4.50
 
70-74
 
4.95
5.09
 
65-69
 
5.58
5.91
 
60-64
 
6.55
9.05
 
55-59
 
6.32
9.38
 
50-54
 
8.26
9.54
 
45-49
 
7.57
7.80
 
40-44
 
6.83
6.40
 
35-39
 
6.49
5.75
 
30-34
 
5.24
5.96
 
25-29
 
5.01
4.99
 
20-24
 
6.04
4.07
 
15-19
 
5.35
5.15
 
10-14
 
6.26
4.72
 
5-9
 
4.56
3.85
 
0-4
 
3.76
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 33 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,6) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 5,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 31,9 —probintzian % 19—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zaragozako mapa
Udal
Prob
Esta
Udalerri berean · % 33Probintzia berean · % 27,5Erkidegoan · % 1,7Beste erkidegoa · % 5,9Estatutik kanpo · % 31,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 1.147 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 51,7)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Errumania, Maroko, Kolonbia dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 14,4Europa · % 51,7Afrika · % 33Asia · % 0,9
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 2.069 etxebizitza zeuden: 1.301 (% 62,9) nagusiak eta 768 (% 37,1) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 203 (% 9,8) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 389 (% 18,8) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 5 plazarekin (5 plaza etxebizitzako).[6]

2.069etxebizitza
1.301etxegune
389hutsik (% 18,8)
1etxebizitza turistiko (2026) Zaragozako mapa

Etxebizitza multzoa Zaragozako mapa

1.301
768
Etxebizitza nagusia (1.301)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (768)

Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa) Zaragozako mapa

1.477
203
389
Okupatuak (1.477)Noizbehinkakoak (203)Hutsik (389)

Guztira 1.301 etxegune zeuden, eta horietatik 320 (% 24,6) pertsona bakarrekoak ziren.[7]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1320
2 pertsona355
3 pertsona300
4 pertsona242
5 edo gehiago84

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 3.010 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 39,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 15,2.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 22,6 zen 2021ean eta % 23,6 2024an; beraz, 1,0 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 17,9 izatetik % 15,2 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 25,5 ziren, eta gizonen artean % 21,7; 3,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 18,3 eta gizonen % 12,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

3.010biztanle 15 urte edo +, 2024
% 23,6goi-mailako ikasketak+1,0 puntu 2021etik mapa
% 15,2lehen hezkuntza edo gutxiago−2,6 puntu 2021etik mapa
% 7,8ikasten ari dira, 2024
% 15,2
% 39,5
% 21,7
% 23,6
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 15,2Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 39,5Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 21,7Goi-mailako ikasketak · % 23,6
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zaragozako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 64,4 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 35,6 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 15 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 46,8 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 53,2. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 3,0 ziren.[8]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 3,0
DBH eta antzekoak
% 39,5
Erdi-mailako LH
% 11,6
Goi-mailako LH
% 8,4
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 8,0
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,5
Masterrak eta espezialitateak
% 2,2
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Cariñena, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak710% 23,6337% 21,7373% 25,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa654% 21,7385% 24,8269% 18,4
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)1.188% 39,5637% 41,1551% 37,7
Lehen hezkuntza edo gutxiago458% 15,2191% 12,3267% 18,3
Guztira3.010% 100,01.550% 100,01.460% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Cariñena, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 22,6% 20,7% 38,9% 17,92.901
2022% 23,5% 20,5% 39,1% 17,02.889
2023% 23,7% 20,7% 39,5% 16,22.963
2024% 23,6% 21,7% 39,5% 15,23.010

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,8 ikasten ari zen (234 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 48,3 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 34,2 batxilergoan, % 11,1 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 5,6 DBHn edo antzekoetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 51,9 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 43,8; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 14,3 eta emakumeen % 8,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 77,1 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 36,7 eta 25–29 urtekoen % 6,7; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,9 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 41,9 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 25,3.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 77,1
20–24 urte
% 36,7
25–29 urte
% 6,7
30–34 urte
% 2,9
35–39 urte
% 2,9
40–44 urte
% 1,5
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 1,2
55 urte edo +
% 0,2
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,9
Goi-mailako ikasketak
% 48,3
Erdi-mailako LH
% 11,1
Batxilergoa
% 34,2
DBH eta antzekoak
% 5,6
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 0,0
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 68,5 estatuan jaio zen, eta % 31,5 atzerrian.[8] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 28,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 9,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 7,5 eta % 17,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 32,0 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 16,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 9,8 eta % 22,0, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 28,9
Goi-mailakoak
% 7,5
% 23,4
Batx. / erdi LH
% 27,7
% 37,9
DBH
% 47,5
% 9,8
Lehen H. edo gutx.
% 17,3
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 32,0
Goi-mailakoak
% 9,8
% 16,2
Batx. / erdi LH
% 23,9
% 35,0
DBH
% 44,3
% 16,7
Lehen H. edo gutx.
% 22,0
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 9,3 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 4,4.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 52,1 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 31,0 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Campo de Cariñenako herribuua da, eta Cariñenako ardoaren ekoizpen zentroa.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 13.717 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 36.505 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.551 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 19.250 euro zen. Errenta gordina 16.426 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 61,8[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,4), beste diru-sarrerak (% 11,5), langabezia-prestazioak (% 2), beste prestazioak (% 3,3).

62%
21%
12%
Soldata · % 61,8Pentsioak · % 21,4Langabezia · % 2Beste prestazioak · % 3,3Beste sarrerak · % 11,5
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 27,6 da, probintziakoaren (28,9; Zaragozako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,4 da, probintziakoaren (2,4; Zaragozako mapa) parean eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cariñena udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 1.735 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 58,4; gainerako % 41,6 inaktibo zeuden (erretiratuak % 44,7, beste inaktiboak % 43,9 eta ikasleak % 11,4).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 6,9 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 61,5 zen eta emakumezkoena % 55,1; langabezia-tasa, aldiz, % 4,2 eta % 10,0 zen, hurrenez hurren.[14]

Okupatuen kopurua 1.607 zen 2023ean, 2021eko 1.539etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 43,7 osatzen dute, eta gizonek % 56,3.

1.607okupatu, 2023+% 4,4 2021etik
% 43,7emakumeak okupatuen artean
% 58,4jarduera-tasa, 2024
% 6,9langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 54,4
% 18,6
% 18,3
Okupatuak · % 54,4Langabeak · % 4,0Ikasleak · % 4,7Erretiratuak · % 18,6Beste inaktiboak · % 18,3
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Cariñena, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak1.616% 54,4904% 58,9712% 49,6
Langabeak119% 4,040% 2,679% 5,5
Inaktiboak1.236% 41,6591% 38,5645% 44,9
Guztira2.971% 100,01.535% 100,01.436% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 51,3), industria (% 21,7), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 21,2) eta eraikuntza (% 5,7).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza da (% 21,2), ondoren manufaktura-industria (% 21,1) eta merkataritza (% 11,1) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zaragozako mapa
% 21,2
% 21,7
% 51,3
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 21,2Industria · % 21,7Eraikuntza · % 5,7Zerbitzuak · % 51,3
Jarduera-adar zehatzak
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 21,2
Manufaktura-industria
% 21,1
Merkataritza
% 11,1
Administrazio publikoa
% 6,5
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 6,0
Ostalaritza
% 6,0
Eraikuntza
% 5,7
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 4,5
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Garraioa eta biltegiratzea
% 4,2
Hezkuntza
% 3,2
Jarduera profesionalak
% 2,6
Beste zerbitzu batzuk
% 2,2
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,9
Etxeetako jarduerak
% 1,4
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,9
Informazioa eta komunikazioak
% 0,7
Ur-hornidura eta hondakinak
% 0,4
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,1
Higiezinen jarduerak
% 0,1
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 50,5; ondoren, oinarrizko okupazioak daude (% 23,1), eta zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak % 20,2.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 49,1 eta emakumeen % 52,2).

% 20,2
% 50,5
% 23,1
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 20,2Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 50,5Oinarrizko okupazioak · % 23,1Ez dago jasota · % 6,2
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Cariñena, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak324% 20,2170% 18,8154% 21,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak811% 50,5444% 49,1367% 52,2
Oinarrizko okupazioak372% 23,1226% 25,0146% 20,8
Ez dago jasota100% 6,264% 7,136% 5,1
Guztira1.607% 100,0904% 100,0703% 100,0

Okupatuen % 78,7 besteren konturako langileak dira, eta % 21,3 norberaren konturakoak.[17]

% 16,6
% 66,1
% 12,5
Norberaren kontura, langileak dituena · % 4,8Norberaren kontura, langilerik gabe · % 16,6Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 66,1Besteren kontura, aldi baterakoa · % 12,5
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Cariñena, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura343% 21,3199% 22,0144% 20,5
Besteren kontura1.264% 78,7705% 78,0559% 79,5
Guztira1.607% 100,0904% 100,0703% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 69,7 estatuan jaio zen, eta % 30,3 atzerrian.[14] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 57,3 okupatuak dira, % 31,7 erretiratuak, % 5,1 ikasleak eta % 4,0 bestelako inaktiboak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,8 okupatuak dira, % 23,4 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak, % 2,7 erretiratuak eta % 2,1 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 48,8 okupatuak dira, % 19,9 erretiratuak, % 19,7 bestelako inaktiboak, % 7,2 ikasleak eta % 4,4 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,2 okupatuak dira, % 33,5 bestelako inaktiboak, % 10,8 langabeak eta % 2,5 ikasleak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 57,3
Okupatuak
% 65,8
% 1,9
Langabeak
% 6,0
% 5,1
Ikasleak
% 2,1
% 31,7
Erretiratuak
% 2,7
% 4,0
Beste inakt.
% 23,4
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 48,8
Okupatuak
% 51,2
% 4,4
Langabeak
% 10,8
% 7,2
Ikasleak
% 2,5
% 19,9
Erretiratuak
% 2,0
% 19,7
Beste inakt.
% 33,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 67,3 estatuan jaio zen, eta % 32,7 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 52,0 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 26,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,4 oinarrizko okupazioetakoak dira, % 43,8 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial eta % 5,0 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 54,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,5 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 42,8 oinarrizko okupazioetakoak eta % 4,8 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 26,2
Goi eta erdi maila
% 5,0
% 52,0
Langile kualifikatuak
% 43,8
% 13,5
Oinarrizko okup.
% 46,4
% 8,3
Ez dago jasota
% 4,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 29,1
Goi eta erdi maila
% 4,8
% 54,7
Langile kualifikatuak
% 46,2
% 11,5
Oinarrizko okup.
% 42,8
% 4,6
Ez dago jasota
% 6,3
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 43,8 zerbitzuetan ari dira, % 29,1 industrian, % 18,7 nekazaritzan eta % 8,3 eraikuntzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 47,9 nekazaritzan ari dira, % 23,7 zerbitzuetan, % 18,6 industrian eta % 9,8 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 73,3 zerbitzuetan ari dira, % 18,6 industrian eta % 6,1 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 62,5 zerbitzuetan ari dira, % 23,1 nekazaritzan eta % 12,5 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 18,7
Nekazaritza
% 47,9
% 29,1
Industria
% 18,6
% 8,3
Eraikuntza
% 9,8
% 43,8
Zerbitzuak
% 23,7
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 6,1
Nekazaritza
% 23,1
% 18,6
Industria
% 12,5
% 1,6
Eraikuntza
% 1,9
% 73,3
Zerbitzuak
% 62,5
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 379 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 7.306 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 82,5 km² denez, NAE lurraldearen % 88,6 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 71,8 arbolak (5.249 ha, 362 ustiategitan), % 27,5 lur goldagarria (2.013 ha, 171 ustiategitan), % 0,6 larre iraunkorrak (44,3 ha, 15 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,05 ha, 5 ustiategitan)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
89%
11%
NAE · 7.306 ha (% 88,6)Gainerako azalera · 945 ha (% 11,4)
NAE, lur-erabileraren arabera
28%
72%
Lur goldagarria · 2.013 ha (% 27,5)Larre iraunkorrak · 44,3 ha (% 0,6)Arbolak · 5.249 ha (% 71,8)Baratzeak · 0,05 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 2.019 gidari zeuden erroldatuta: 1.255 gizon (% 62,2) eta 764 emakume (% 37,8)[21]. Biztanleen % 56,1 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 2.899 ibilgailuk osatzen zuten: 1.960 turismo, 244 furgoneta, 235 kamioi, 168 motozikleta eta 159 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 544 turismokoa zen, probintziako (443) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,3 urtekoa zen; turismoen % 7,2k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 19k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 58,9 diesel zen eta % 39,7 gasolinazko; 25 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,9; probintzian % 1). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,5k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,2k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
25%
30%
41%
0 etiketa · 23 (% 0,8)ECO · 77 (% 2,7)C etiketa · 714 (% 25,1)B etiketa · 857 (% 30,2)Etiketarik gabe · 1.171 (% 41,2)
Turismoak, adinaren arabera
11%
20%
42%
19%
< 4 urte · 141 (% 7,2)4–8 urte · 221 (% 11,3)8–15 urte · 400 (% 20,4)15–25 urte · 825 (% 42,1)≥ 25 urte · 373 (% 19)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zaragoza.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zaragoza.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  8. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zaragoza.tab.
  12. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Zaragoza.tab.
  13. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  14. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  19. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).
  20. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q984529.
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zaragoza.tab (Wikimedia Commons).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Aragoi
Artikulu hau Aragoiko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.