Viḷḷablinu
| Viḷḷablinu | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Leóngo probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Ana Luisa Durán Fraguas | ||||||||||
| Izen ofiziala | Villablino | ||||||||||
| Posta kodea | 24100, 24110, 24111 eta 24140 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 24202 | ||||||||||
| Herriburua | Villablino | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°56′23″N 6°19′01″W / 42.9397°N 6.3169°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 228,24 km² | ||||||||||
| Altitudea | 1.015 m | ||||||||||
| Mugakideak | Cabrichanes, Murias de Paredes, Palacios del Sil, Degaña, Cangas del Narcea eta Somiedo | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 7.585 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 33 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | LE | ||||||||||
| aytovillablino.com | |||||||||||
Viḷḷablinu (leonesez) edo Villablino (gaztelaniaz) Leongo Herriko udalerri bat da, Leongo probintzian kokatuta. eskualdean dago, itsas mailatik 1.015 m metrora, eta 228.24 km²-ko azalera hartzen du.
Azken erroldaren arabera 7.585 biztanle zituen.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cabrichanes, Murias de Paredes, Palacios del Sil, Degaña, Cangas del Narcea eta Somiedo.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 3.688 gizon, 3.899 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 61,8 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 42,7) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 15,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 6,9 —probintzian % 10,1—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 524 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 60,5)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Kolonbia, Dominikar Errepublika dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 5.869 etxebizitza zeuden: 3.651 (% 62,2) nagusiak eta 2.218 (% 37,8) ez-nagusiak.[4] Kontsumo elektrikoaren arabera, 667 (% 11,4) noizbehinkako erabilerakoak ziren eta 1.209 (% 20,6) hutsik zeuden.[5] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 35 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 196 plazarekin (5,6 plaza etxebizitzako).[6]
Etxebizitza multzoa
Leóngo mapa
Erabilera-intentsitatea (kontsumo elektrikoa)
Leóngo mapa
Guztira 3.651 etxegune zeuden, eta horietatik 1.187 (% 32,5) pertsona bakarrekoak ziren.[7]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 7.257 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 18,3 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 20,7; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,5; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 23,5.[8] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 17,2 zen 2021ean eta % 18,3 2024an; beraz, 1,2 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 26,2 izatetik % 23,5 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,7 ziren, eta gizonen artean % 14,8; 6,8 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 26,0 eta gizonen % 20,8 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 62,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 37,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 28 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 64,4 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 35,6. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,7 ziren.[8]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 1.331 | % 18,3 | 524 | % 14,8 | 807 | % 21,7 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 1.501 | % 20,7 | 749 | % 21,2 | 752 | % 20,2 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 2.723 | % 37,5 | 1.525 | % 43,2 | 1.198 | % 32,2 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 1.702 | % 23,5 | 734 | % 20,8 | 968 | % 26,0 |
| Guztira | 7.257 | % 100,0 | 3.532 | % 100,0 | 3.725 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 17,2 | % 19,7 | % 36,9 | % 26,2 | 7.680 |
| 2022 | % 17,5 | % 20,0 | % 37,4 | % 25,2 | 7.563 |
| 2023 | % 17,9 | % 20,1 | % 37,5 | % 24,5 | 7.367 |
| 2024 | % 18,3 | % 20,7 | % 37,5 | % 23,5 | 7.257 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 7,3 ikasten ari zen (530 pertsona).[9] Ikasten ari zirenetatik, % 51,5 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 27,5 batxilergoan, % 16,4 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,1 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 54,8 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 47,2; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 20,3 eta emakumeen % 13,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 89,2 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 49,3 eta 25–29 urtekoen % 12,6; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 1,1 baino ez.[10] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 52,3 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 35,6.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 93,4 estatuan jaio zen, eta % 6,6 atzerrian.[8] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 15,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 19,6; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 6,9 eta % 37,3, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,9 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 17,7 eta % 37,1, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 7,6 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 2,9.[9] Ikasten ari zirenen artean, goi-mailako ikasketetan zebiltzanak % 51,9 ziren estatuan jaiotakoetan eta % 35,7 atzerrian jaiotakoetan. Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 16.074 euro-koa zen[11], eta etxegune bakoitzeko 34.596 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (16.041 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) parean. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 22.050 euro zen. Errenta gordina 19.202 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 34,4[12]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 52,6), beste diru-sarrerak (% 5,9), langabezia-prestazioak (% 1,5), beste prestazioak (% 5,6).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[13][oh 1]. Udalerrian indizea 23,5 da, probintziakoaren (28,5;
Leóngo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,4;
Leóngo mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Villablino udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 2.529 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 35,1; gainerako % 64,9 inaktibo zeuden (erretiratuak % 48,5, beste inaktiboak % 43,4 eta ikasleak % 8,1).[14] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 14,8 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 32,8 zen eta emakumezkoena % 37,3; langabezia-tasa, aldiz, % 11,9 eta % 17,2 zen, hurrenez hurren.[14]
Okupatuen kopurua 2.127 zen 2023ean, 2021eko 2.107etik gora.[15] Emakumeek okupatuen % 52,8 osatzen dute, eta gizonek % 47,2.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 2.155 | % 29,9 | 1.012 | % 28,8 | 1.143 | % 30,9 |
| Langabeak | 374 | % 5,2 | 137 | % 3,9 | 237 | % 6,4 |
| Inaktiboak | 4.678 | % 64,9 | 2.359 | % 67,2 | 2.319 | % 62,7 |
| Guztira | 7.207 | % 100,0 | 3.508 | % 100,0 | 3.699 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 79,8), industria (% 9,2), eraikuntza (% 8,5) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 2,6).[15] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 19,9), ondoren ostalaritza (% 12,6) eta osasuna eta gizarte-zerbitzuak (% 11,0) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 61,9; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,6), eta oinarrizko okupazioak % 10,0.[16] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 65,3 eta emakumeen % 58,8).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 524 | % 24,6 | 222 | % 22,1 | 302 | % 26,9 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 1.316 | % 61,9 | 656 | % 65,3 | 660 | % 58,8 |
| Oinarrizko okupazioak | 213 | % 10,0 | 97 | % 9,7 | 116 | % 10,3 |
| Ez dago jasota | 74 | % 3,5 | 29 | % 2,9 | 45 | % 4,0 |
| Guztira | 2.127 | % 100,0 | 1.004 | % 100,0 | 1.123 | % 100,0 |
Okupatuen % 74,9 besteren konturako langileak dira, eta % 25,1 norberaren konturakoak.[17]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 533 | % 25,1 | 258 | % 25,7 | 275 | % 24,5 |
| Besteren kontura | 1.594 | % 74,9 | 746 | % 74,3 | 848 | % 75,5 |
| Guztira | 2.127 | % 100,0 | 1.004 | % 100,0 | 1.123 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 93,4 estatuan jaio zen, eta % 6,6 atzerrian.[14] Jarduera-egoeran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 50,9 erretiratuak dira, % 28,3 okupatuak, % 11,5 bestelako inaktiboak, % 5,3 ikasleak eta % 4,0 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 51,5 erretiratuak dira, % 28,1 okupatuak, % 16,0 bestelako inaktiboak eta % 2,6 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 45,3 bestelako inaktiboak dira, % 30,0 okupatuak, % 12,1 erretiratuak, % 6,7 langabeak eta % 5,9 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 57,4 bestelako inaktiboak dira, % 26,9 okupatuak, % 7,6 langabeak, % 5,6 erretiratuak eta % 2,4 ikasleak.
Okupazioa
Okupatuen % 93,8 estatuan jaio zen, eta % 6,2 atzerrian.[16] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,9 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 23,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 86,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 7,7 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 3,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 58,3 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 27,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,1 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 65,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 19,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 13,4 oinarrizko okupazioetakoak.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[18] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 65,9 zerbitzuetan ari dira, % 16,4 industrian, % 14,4 eraikuntzan eta % 3,3 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 46,2 eraikuntzan ari dira, % 38,5 zerbitzuetan eta % 15,4 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 93,7 zerbitzuetan ari dira, % 2,8 industrian eta % 2,1 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 95,5 zerbitzuetan ari dira, % 3,0 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 176 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 7.729 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[19][oh 2]. Udalerriaren azalera 228,2 km² denez, NAE lurraldearen % 33,9 da[20]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 98,8 larre iraunkorrak (7.636 ha, 163 ustiategitan), % 1,1 lur goldagarria (86,8 ha, 22 ustiategitan), arbolak (3,2 ha, 2 ustiategitan), berotegiak edo babes garai irisgarriak (2,5 ha, 3 ustiategitan) eta norberaren kontsumorako baratzeak (1,1 ha, 38 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 3.334 behi, 559 ardi eta ahuntz, 95 txerri eta 96 hegazti zeuden[21].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 5.254 gidari zeuden erroldatuta: 3.138 gizon (% 59,7) eta 2.116 emakume (% 40,3)[22]. Biztanleen % 69,3 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 7.615 ibilgailuk osatzen zuten: 4.908 turismo, 1.108 furgoneta, 606 motozikleta, 490 kamioi eta 153 ziklomotor[22]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 647 turismokoa zen, probintziako (606) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,6 urtekoa zen; turismoen % 5,8k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 21,4k 25 urte baino gehiago[22]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 52,9 diesel zen eta % 46,8 gasolinazko; 8 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,1; probintzian % 0,5). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,2k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 41,5k ez zuen etiketarik[oh 4].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria León.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria León.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak erabilera-intentsitatearen arabera (kontsumo elektrikoa)» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta León.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente León.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera León.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1605938.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza León.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak León.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Udalaren webgunea.
| Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

