Cobreros
| Cobreros Cobreros | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Espainiako udalerria | |||||||||||
| Administrazioa | |||||||||||
| Estatu burujabe | |||||||||||
| Autonomia | |||||||||||
| Probintzia | Zamorako probintzia | ||||||||||
| Alkatea | Ángel López Amigo | ||||||||||
| Izen ofiziala | Cobreros | ||||||||||
| Jatorrizko izena | Cobreros | ||||||||||
| Posta kodea | 49396 | ||||||||||
| INEk ezarritako kodea | 49050 | ||||||||||
| Herriburua | Cobreros | ||||||||||
| Geografia | |||||||||||
| Koordenatuak | 42°04′32″N 6°42′05″W / 42.075555555556°N 6.7013888888889°W | ||||||||||
![]() | |||||||||||
| Azalera | 77,7 km² | ||||||||||
| Altitudea | 1.010 m | ||||||||||
| Mugakideak | Requejo, Porto, Galende, Robleda-Cervantes, Puebla de Sanabria eta Pedralba de la Pradería | ||||||||||
| Demografia | |||||||||||
| Biztanleria | 543 (2025) | ||||||||||
| |||||||||||
| Dentsitatea | 7 bizt/km² | ||||||||||
| Matrikula | ZA | ||||||||||
Cobreros Zamorako probintziako udalerria da, Sanabria eskualdean dagoena.
Azken erroldaren arabera 543 biztanle zituen 77,7 km²-ko azaleran.
Geografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Udalerri mugakideak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Honako udalerri hauek ditu mugakide: Requejo, Porto, Galende, Robleda-Cervantes, Puebla de Sanabria eta Pedralba de la Pradería.
Demografia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]| Biztanleria-piramidea 2025 Guztira: 300 gizon, 243 emakume | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1] | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Jatorria
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 44 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 21,9 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 7,6 —probintzian % 8,2—.
Biztanleria atzerritarra
Espainiar estatutik kanpo jaiotako 41 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 51,2)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Errumania, Maroko dira.
Etxebizitza
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.342 etxebizitza zeuden: 294 (% 21,9) nagusiak eta 1.048 (% 78,1) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 8 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 66 plazarekin (8,25 plaza etxebizitzako).[5]
Etxebizitza multzoa
Zamorako mapa
Guztira 294 etxegune zeuden, eta horietatik 156 (% 53,1) pertsona bakarrekoak ziren.[6]
Etxeguneak tamainaren arabera
Hezkuntza-maila
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 501 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,6 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 18,4; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 38,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 22,8.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 17,3 zen 2021ean eta % 20,6 2024an; beraz, 3,3 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 28,7 izatetik % 22,8 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 21,6 ziren, eta gizonen artean % 19,7; 1,9 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 26,1 eta gizonen % 20,1 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.
Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 73,8 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 26,2 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 62,0 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 38,0. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 1,4 ziren.[7]
| Ikasketa-maila | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Goi-mailako ikasketak | 103 | % 20,6 | 55 | % 19,7 | 48 | % 21,6 |
| Bigarren hezkuntzako bigarren etapa | 92 | % 18,4 | 48 | % 17,2 | 44 | % 19,8 |
| Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) | 192 | % 38,3 | 120 | % 43,0 | 72 | % 32,4 |
| Lehen hezkuntza edo gutxiago | 114 | % 22,8 | 56 | % 20,1 | 58 | % 26,1 |
| Guztira | 501 | % 100,0 | 279 | % 100,0 | 222 | % 100,0 |
| Urtea | Goi-mailakoak | Batx. / erdi LH | DBH | Lehen H. edo gutx. | 15 urte edo + |
|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | % 17,3 | % 16,1 | % 37,9 | % 28,7 | 515 |
| 2022 | % 18,2 | % 18,2 | % 38,6 | % 25,0 | 505 |
| 2023 | % 20,1 | % 17,9 | % 38,8 | % 23,2 | 492 |
| 2024 | % 20,6 | % 18,4 | % 38,3 | % 22,8 | 501 |
Ikasten ari direnak
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,8 ikasten ari zen (24 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 50,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 20,8 batxilergoan, % 16,7 erdi-mailako lanbide-heziketan, % 4,2 DBHn edo antzekoetan eta % 4,2 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 46,2 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 54,5; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 18,2 eta emakumeen % 15,4. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 73,3 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 47,1 eta 25–29 urtekoen % 15,4; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 50,0 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 33,3.
Jaiolekuaren arabera
2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 94,0 estatuan jaio zen, eta % 6,0 atzerrian.[7] Ikasketa-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 20,7 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 18,8; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 5,6 eta % 38,9, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,4 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 26,2; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 25,0 eta % 25,0, hurrenez hurren.
Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 5,1 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 0,0.[8] Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.
Ekonomia
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Diru-sarrerak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.802 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 27.387 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 17.850 euro zen. Errenta gordina 17.385 euro-koa izan zen pertsonako.
Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 49,6[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 31,2), beste diru-sarrerak (% 13,8), langabezia-prestazioak (% 1,4), beste prestazioak (% 3,9).
Desberdintasuna
Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 27,2 da, probintziakoaren (29;
Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,1 da, probintziakoaren (2,5;
Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.
Jarduera ekonomikoa
[aldatu | aldatu iturburu kodea]INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Cobreros udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 233 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 46,8; gainerako % 53,2 inaktibo zeuden (erretiratuak % 59,6, beste inaktiboak % 33,6 eta ikasleak % 6,8).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 13,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,0 zen eta emakumezkoena % 38,8; langabezia-tasa, aldiz, % 12,8 eta % 15,3 zen, hurrenez hurren.[13]
Okupatuen kopurua 196 zen 2023ean, 2021eko 197etik behera.[14] Emakumeek okupatuen % 35,7 osatzen dute, eta gizonek % 64,3.
| Egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okupatuak | 201 | % 40,4 | 129 | % 46,2 | 72 | % 32,9 |
| Langabeak | 32 | % 6,4 | 19 | % 6,8 | 13 | % 5,9 |
| Inaktiboak | 265 | % 53,2 | 131 | % 47,0 | 134 | % 61,2 |
| Guztira | 498 | % 100,0 | 279 | % 100,0 | 219 | % 100,0 |
Jarduera-sektoreak
Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 73,0), eraikuntza (% 12,2), industria (% 8,2) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 6,6).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena merkataritza da (% 20,4), ondoren ostalaritza (% 13,3) eta eraikuntza (% 12,2) datoz.
Okupazioa eta lan-egoera
Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 65,8; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 21,4), eta oinarrizko okupazioak % 8,2.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 68,3 eta emakumeen % 61,4).
| Okupazioa | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak | 42 | % 21,4 | 25 | % 19,8 | 17 | % 24,3 |
| Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak | 129 | % 65,8 | 86 | % 68,3 | 43 | % 61,4 |
| Oinarrizko okupazioak | 16 | % 8,2 | 9 | % 7,1 | 7 | % 10,0 |
| Ez dago jasota | 9 | % 4,6 | 6 | % 4,8 | 3 | % 4,3 |
| Guztira | 196 | % 100,0 | 126 | % 100,0 | 70 | % 100,0 |
Okupatuen % 73,0 besteren konturako langileak dira, eta % 27,0 norberaren konturakoak.[16]
| Lan-egoera | Guztira | % | Gizonak | % | Emakumeak | % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norberaren kontura | 53 | % 27,0 | 43 | % 34,1 | 10 | % 14,3 |
| Besteren kontura | 143 | % 73,0 | 83 | % 65,9 | 60 | % 85,7 |
| Guztira | 196 | % 100,0 | 126 | % 100,0 | 70 | % 100,0 |
Jaiolekuaren arabera
Jarduera
16 urte edo gehiagokoen % 92,9 estatuan jaio zen, eta % 7,1 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 46,5 okupatuak dira, % 37,1 erretiratuak, % 7,0 langabeak, % 6,6 bestelako inaktiboak eta % 2,7 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 41,2 okupatuak dira, % 29,4 bestelako inaktiboak, % 23,5 erretiratuak eta % 5,9 langabeak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 33,5 okupatuak dira, % 30,5 bestelako inaktiboak, % 26,0 erretiratuak, % 5,5 langabeak eta % 4,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 55,6 bestelako inaktiboak dira, % 22,2 langabeak, % 16,7 okupatuak eta % 5,6 erretiratuak.
Okupazioa
Okupatuen % 94,9 estatuan jaio zen, eta % 5,1 atzerrian.[15] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 67,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 20,2 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 14,3 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 59,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 25,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 10,4 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, guztiak langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira.
Jarduera-sektoreak
Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 61,3 zerbitzuetan ari dira, % 17,6 eraikuntzan, % 11,8 industrian eta % 9,2 nekazaritzan; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 71,4 zerbitzuetan ari dira, % 28,6 eraikuntzan. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 94,0 zerbitzuetan ari dira, % 3,0 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 66,7 zerbitzuetan ari dira, % 33,3 nekazaritzan.
Lehen sektorea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Nekazaritza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 17 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.340 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 77,7 km² denez, NAE lurraldearen % 17,2 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,3 larre iraunkorrak (1.331 ha, 16 ustiategitan), % 0,6 lur goldagarria (7,8 ha, 2 ustiategitan), arbolak (1,2 ha, ustiategi batean) eta norberaren kontsumorako baratzeak (0,03 ha, 2 ustiategitan)[oh 3].
Abeltzaintza
2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 701 behi eta 1.824 ardi eta ahuntz zeuden[20][oh 4].
Ibilgailu-parkea
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 307 gidari zeuden erroldatuta: 190 gizon (% 61,9) eta 117 emakume (% 38,1)[21]. Biztanleen % 56,5 gidatzeko gai zen.
Ibilgailu-parkea 958 ibilgailuk osatzen zuten: 419 turismo, 145 furgoneta, 91 kamioi, 55 motozikleta eta 27 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 772 turismokoa zen, probintziako (637) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.
Turismoen batez besteko adina 14,8 urtekoa zen; turismoen % 5,7k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 26,5k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 69,4 diesel zen eta % 30,1 gasolinazko; 4 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,4; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,4k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 51,6k ez zuen etiketarik[oh 5].
Oharrak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
- ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
- ↑ Beste abere mota batzuen datuak ez dira argitaratu, sekretu estatistikoa dela eta (ustiategi gutxi dagoenean, INEk ez ditu datuak zabaltzen, ustiategiak identifika ez daitezen).
- ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.
Erreferentziak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
- ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zamora.tab.
- ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zamora.tab.
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zamora.tab.
- ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Zamora.tab.
- ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
- 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
- ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zamora.tab (Wikimedia Commons).
- ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1768959.
- ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Zamora.tab (Wikimedia Commons).
- 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zamora.tab (Wikimedia Commons).
Ikus, gainera
[aldatu | aldatu iturburu kodea]Kanpo estekak
[aldatu | aldatu iturburu kodea]- (Gaztelaniaz) Herri txikiei buruzko informazioa Gaztela Leongo juntaren webgunean.[Betiko hautsitako esteka]
| Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz. |

