Edukira joan

Villalonso

Villalonso
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaZamorako probintzia
AlkateaAraceli Alonso Bragado
Izen ofizialaVillalonso
Posta kodea49860
INEk ezarritako kodea49249
HerriburuaVillalonso
Geografia
Koordenatuak41°35′50″N 5°17′52″W / 41.597222222222°N 5.2977777777778°W / 41.597222222222; -5.2977777777778
Mapa
Azalera14,9 km²
Altitudea722 m
MugakideakVillavendimio, Pinilla de Toro, Benafarces, Casasola de Arión eta Morales de Toro
Demografia
Biztanleria80 (2025)
alt_left 43 (%53,1) (%46,9) 38 alt_right
Dentsitatea5 bizt/km²
MatrikulaZA

Villalonso Zamorako probintziako udalerria da, Alfoz de Toro eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 80 biztanle zituen 14,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Villavendimio, Pinilla de Toro, Benafarces, Casasola de Arión eta Morales de Toro.

Biztanleriaren tamainaUrtea60708090100110120130200020052010201520202025VillalonsoBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 38 gizon, 43 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
2.33
0.00
 
90-94
 
4.65
7.89
 
85-89
 
2.33
2.63
 
80-84
 
9.30
5.26
 
75-79
 
4.65
7.89
 
70-74
 
11.63
2.63
 
65-69
 
9.30
10.53
 
60-64
 
9.30
13.16
 
55-59
 
4.65
13.16
 
50-54
 
6.98
15.79
 
45-49
 
0.00
0.00
 
40-44
 
4.65
2.63
 
35-39
 
0.00
2.63
 
30-34
 
2.33
2.63
 
25-29
 
2.33
2.63
 
20-24
 
2.33
2.63
 
15-19
 
0.00
2.63
 
10-14
 
18.60
2.63
 
5-9
 
0.00
2.63
 
0-4
 
4.65
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 45,7 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 7,4 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 12,3 —probintzian % 8,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zamorako mapa
Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 45,7Probintzia berean · % 19,8Erkidegoan · % 14,8Beste erkidegoa · % 7,4Estatutik kanpo · % 12,3
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 10 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 80)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Portugal, Errumania, Maroko dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 10Europa · % 80Afrika · % 10
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
◄ gizonezkoakjaioterriaemakumezkoak ►
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 113 etxebizitza zeuden: 33 (% 29,2) nagusiak eta 80 (% 70,8) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 1 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 14 plazarekin (14 plaza etxebizitzako).[5]

113etxebizitza
33etxegune
1etxebizitza turistiko (2026) Zamorako mapa

Etxebizitza multzoa Zamorako mapa

33
80
Etxebizitza nagusia (33)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (80)

Guztira 33 etxegune zeuden, eta horietatik 15 (% 45,5) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 115
2 pertsona8
3 pertsona4
4 pertsona3
5 edo gehiago3

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 67 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 22,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 9,0; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 37,3; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 31,3.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 21,5 zen 2021ean eta % 22,4 2024an; beraz, 0,8 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 40,0 izatetik % 31,3 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 24,2 ziren, eta gizonen artean % 20,6; 3,7 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 33,3 eta gizonen % 29,4 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

67biztanle 15 urte edo +, 2024
% 22,4goi-mailako ikasketak+0,8 puntu 2021etik mapa
% 31,3lehen hezkuntza edo gutxiago−8,7 puntu 2021etik mapa
% 31,3
% 37,3
% 9,0
% 22,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 31,3Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 37,3Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 9,0Goi-mailako ikasketak · % 22,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zamorako mapa
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Villalonso, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak15% 22,47% 20,68% 24,2
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa6% 9,02% 5,94% 12,1
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)25% 37,315% 44,110% 30,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago21% 31,310% 29,411% 33,3
Guztira67% 100,034% 100,033% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Villalonso, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 21,5% 6,2% 32,3% 40,065
2022% 21,2% 10,6% 33,3% 34,866
2023% 21,9% 10,9% 35,9% 31,364
2024% 22,4% 9,0% 37,3% 31,367
500 biztanletik beherako udalerrietan, INEk ikasketa-maila lau multzo nagusitan baino ez du argitaratzen, eta ez du jaiolekuaren araberako daturik ez ikasten ari direnei buruzkorik ematen.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 15.577 euro-koa zen[8], eta etxegune bakoitzeko 30.495 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) — zen. Errenta gordina 18.458 euro-koa izan zen pertsonako.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[9][oh 1].

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Villalonso udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 31 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 46,3; gainerako % 53,7 inaktibo zeuden.[10] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 9,7 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 55,9 zen eta emakumezkoena % 36,4; langabezia-tasa, aldiz, % 5,3 eta % 16,7 zen, hurrenez hurren.[10]

Okupatuen kopurua 25 zen 2023ean, 2021eko 26etik behera.[11] Emakumeek okupatuen % 36,0 osatzen dute, eta gizonek % 64,0.

25okupatu, 2023−% 3,8 2021etik
% 36,0emakumeak okupatuen artean
% 46,3jarduera-tasa, 2024
% 9,7langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 41,8
% 53,7
Okupatuak · % 41,8Langabeak · % 4,5Inaktiboak · % 53,7
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Villalonso, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak28% 41,818% 52,910% 30,3
Langabeak3% 4,51% 2,92% 6,1
Inaktiboak36% 53,715% 44,121% 63,6
Guztira67% 100,034% 100,033% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 44,0), nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 36,0), eraikuntza (% 12,0) eta industria (% 8,0).[11]

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zamorako mapa
% 36,0
% 8,0
% 12,0
% 44,0
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 36,0Industria · % 8,0Eraikuntza · % 12,0Zerbitzuak · % 44,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 48,0; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,0), eta oinarrizko okupazioak % 0,0.[12] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 43,8 eta emakumeen % 55,6).

% 24,0
% 48,0
% 28,0
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,0Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 48,0Oinarrizko okupazioak · % 0,0Ez dago jasota · % 28,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Villalonso, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak6% 24,02% 12,54% 44,4
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak12% 48,07% 43,85% 55,6
Oinarrizko okupazioak0% 0,00% 0,00% 0,0
Ez dago jasota7% 28,07% 43,80% 0,0
Guztira25% 100,016% 100,09% 100,0

Okupatuen % 48,0 besteren konturako langileak dira, eta % 52,0 norberaren konturakoak.[13]

% 52,0
% 48,0
Norberaren kontura · % 52,0Besteren kontura eta beste egoera bat · % 48,0
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Villalonso, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura13% 52,011% 68,82% 22,2
Besteren kontura12% 48,05% 31,37% 77,8
Guztira25% 100,016% 100,09% 100,0

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 33 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.174 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[14][oh 2]. Udalerriaren azalera 14,9 km² denez, NAE lurraldearen % 78,8 da[15]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,8 lur goldagarria (1.172 ha, 32 ustiategitan), % 0,2 larre iraunkorrak (2,1 ha, 6 ustiategitan), arbolak (0,56 ha, 3 ustiategitan) eta berotegiak edo babes garai irisgarriak (0,11 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
79%
21%
NAE · 1.174 ha (% 78,8)Gainerako azalera · 316 ha (% 21,2)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 1.172 ha (% 99,8)Larre iraunkorrak · 2,1 ha (% 0,2)Arbolak · 0,56 ha (< % 0,1)Berotegiak · 0,11 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 29 gidari zeuden erroldatuta: 25 gizon (% 86,2) eta 4 emakume (% 13,8)[16]. Biztanleen % 35,8 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 132 ibilgailuk osatzen zuten: 76 turismo, 19 furgoneta, 15 kamioi, 13 motozikleta eta 2 ziklomotor[16]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 938 turismokoa zen, probintziako (637) eta Espainiako (525) batez bestekoen gainetik.

Turismoen batez besteko adina 16 urtekoa zen; turismoen % 2,6k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 30,3k 25 urte baino gehiago[16]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 64,4 diesel zen eta % 35,6 gasolinazko. Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 3,8k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 54,5k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
20%
22%
55%
0 etiketa · 1 (% 0,8)ECO · 4 (% 3)C etiketa · 26 (% 19,7)B etiketa · 29 (% 22)Etiketarik gabe · 72 (% 54,5)
Turismoak, adinaren arabera
11%
16%
41%
30%
< 4 urte · 2 (% 2,6)4–8 urte · 8 (% 10,5)8–15 urte · 12 (% 15,8)15–25 urte · 31 (% 40,8)≥ 25 urte · 23 (% 30,3)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zamora.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zamora.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo y nivel de estudios (agregado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zamora.tab.
  9. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo y relación con la actividad (agrupado) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y rama de actividad (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  12. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y ocupación (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  13. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (agregada) (Municipios entre 50 y 500 habitantes)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zamora.tab (Wikimedia Commons).
  15. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1646319.
  16. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zamora.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.