Edukira joan

Galende

Galende
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Gaztela eta Leon
ProbintziaZamorako probintzia
AlkateaJesús Villasante Carnero
Izen ofizialaGalende
Posta kodea49360
INEk ezarritako kodea49085
HerriburuaGalende
Geografia
Koordenatuak42°06′19″N 6°39′44″W / 42.10517°N 6.66222°W / 42.10517; -6.66222
Mapa
Azalera90,26 km²
Altitudea944 m
MugakideakTrefacio eta Cobreros
Demografia
Biztanleria1.019 (2025)
alt_left 500 (%49) (%51) 521 alt_right
Dentsitatea11 bizt/km²
MatrikulaZA
aytogalende.com

Galende Zamorako probintziako udalerria da, Sanabria eskualdean dagoena.

Azken erroldaren arabera 1.019 biztanle zituen 90,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Trefacio eta Cobreros.

Biztanleriaren tamainaUrtea90010001100120013001400200020052010201520202025GalendeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 521 gizon, 500 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.58
 
95-99
 
0.60
2.11
 
90-94
 
4.20
2.88
 
85-89
 
5.40
3.84
 
80-84
 
6.80
5.18
 
75-79
 
6.40
6.72
 
70-74
 
5.60
10.36
 
65-69
 
9.40
9.02
 
60-64
 
9.60
8.25
 
55-59
 
11.00
7.49
 
50-54
 
7.00
7.49
 
45-49
 
4.60
6.72
 
40-44
 
5.00
4.03
 
35-39
 
3.60
5.37
 
30-34
 
4.60
5.37
 
25-29
 
4.40
3.84
 
20-24
 
3.00
2.88
 
15-19
 
2.00
2.88
 
10-14
 
2.00
3.07
 
5-9
 
3.20
1.92
 
0-4
 
1.60
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2025. urtean biztanleen % 45,3 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 48,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak % 14,6 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 11,9 —probintzian % 8,2—.

Biztanleria jaiolekuaren arabera Zamorako mapa
Udal
Prob
Best
Esta
Udalerri berean · % 45,3Probintzia berean · % 23,9Erkidegoan · % 4,2Beste erkidegoa · % 14,6Estatutik kanpo · % 11,9
Jaiolekua bizilekuarekin alderatuta (2025). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 122 biztanleren artean, gehienak Amerikan jaioak dira (% 51,6)[3]. Jaiotza herrialde nagusiak Kolonbia, Maroko, Portugal dira.

Atzerrian jaiotakoak, eskualdeka
Amer
Euro
Afri
Amerika · % 51,6Europa · % 31,1Afrika · % 15,6Asia · % 1,6
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera
Jaiolekuko herrialde nagusiak, sexuaren arabera (2025). Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 1.906 etxebizitza zeuden: 477 (% 25,0) nagusiak eta 1.429 (% 75,0) ez-nagusiak.[4] INEren estatistika esperimentalaren arabera, 2026ko maiatzean 35 etxebizitza turistiko zeuden udalerrian, guztira 142 plazarekin (4,06 plaza etxebizitzako).[5]

1.906etxebizitza
477etxegune
35etxebizitza turistiko (2026) Zamorako mapa

Etxebizitza multzoa Zamorako mapa

477
1.429
Etxebizitza nagusia (477)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (1.429)

Guztira 477 etxegune zeuden, eta horietatik 201 (% 42,1) pertsona bakarrekoak ziren.[6]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 1201
2 pertsona139
3 pertsona78
4 pertsona43
5 edo gehiago16

Hezkuntza-maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 15 urte edo gehiagoko 953 biztanle zeuden. Lortutako ikasketa-mailarik altuenari dagokionez, goi-mailako ikasketak zituztenak % 21,4 ziren; bigarren hezkuntzako bigarren etapa (batxilergoa edo erdi-mailako lanbide-heziketa) zutenak % 21,2; bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH edo antzekoa) zutenak % 36,8; eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 20,6.[7] Goi-mailako ikasketak zituztenen proportzioa % 18,9 zen 2021ean eta % 21,4 2024an; beraz, 2,5 puntu igo zen 3 urtean. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenena, berriz, % 23,8 izatetik % 20,6 izatera pasatu zen. Sexuaren arabera, goi-mailako ikasketak zituztenak emakumeen artean % 23,5 ziren, eta gizonen artean % 19,4; 4,1 puntuko aldea, emakumeen alde. Lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak, berriz, emakumeen % 26,1 eta gizonen % 15,3 ziren. Azken alde hori, neurri handi batean, adin-egituraren isla izan ohi da: adineko biztanleen artean emakumeak gehiago dira, eta belaunaldi horietan ohikoagoa zen ikasketak goiz uztea.

953biztanle 15 urte edo +, 2024
% 21,4goi-mailako ikasketak+2,5 puntu 2021etik mapa
% 20,6lehen hezkuntza edo gutxiago−3,2 puntu 2021etik mapa
% 4,1ikasten ari dira, 2024
% 20,6
% 36,8
% 21,2
% 21,4
Lehen hezkuntza edo gutxiago · % 20,6Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH) · % 36,8Bigarren hezkuntzako bigarren etapa · % 21,2Goi-mailako ikasketak · % 21,4
Lortutako ikasketa-mailarik altuena, 15 urte edo gehiagoko biztanleen artean (2024). Zamorako mapa

Xeheago, goi-mailako ikasketak zituztenen % 69,1 unibertsitate-tituludunak ziren (gradua, diplomatura, lizentziatura, masterra edo doktoretza), eta % 30,9 goi-mailako lanbide-heziketakoak. Guztira, 2 pertsonak zuten doktore-titulua. Bigarren etapakoen artean, batxilergoa zutenak % 60,4 ziren, eta erdi-mailako lanbide-heziketa zutenak % 39,6. Ikasketarik gabekoak, azkenik, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 5,2 ziren.[7]

Ikasketa-maila xehatua
Ikasketarik gabe
% 5,2
DBH eta antzekoak
% 36,8
Erdi-mailako LH
% 8,4
Goi-mailako LH
% 6,6
Graduak (≤240 ECTS), diplomaturak
% 8,6
Graduak (>240 ECTS), lizentziaturak
% 4,3
Masterrak eta espezialitateak
% 1,7
Ehunekoak 15 urte edo gehiagoko biztanle guztien gainekoak dira; koloreak goiko barrako lau maila nagusiei dagozkie.
Sexuaren araberako banaketa
15 urte edo gehiagoko biztanleria ikasketa-mailaren eta sexuaren arabera, Galende, 2024
Ikasketa-mailaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Goi-mailako ikasketak204% 21,494% 19,4110% 23,5
Bigarren hezkuntzako bigarren etapa202% 21,2117% 24,185% 18,2
Bigarren hezkuntzako lehen etapa (DBH)351% 36,8200% 41,2151% 32,3
Lehen hezkuntza edo gutxiago196% 20,674% 15,3122% 26,1
Guztira953% 100,0485% 100,0468% 100,0
Urtez urteko bilakaera
Ikasketa-mailaren bilakaera (%), Galende, 2021–2024
UrteaGoi-mailakoakBatx. / erdi LHDBHLehen H. edo gutx.15 urte edo +
2021% 18,9% 20,1% 37,3% 23,8917
2022% 20,4% 19,9% 37,0% 22,6934
2023% 21,6% 19,3% 38,1% 20,9947
2024% 21,4% 21,2% 36,8% 20,6953

Ikasten ari direnak

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 4,1 ikasten ari zen (39 pertsona).[8] Ikasten ari zirenetatik, % 59,0 goi-mailako ikasketetan zebilen, % 23,1 batxilergoan, % 15,4 erdi-mailako lanbide-heziketan eta % 2,6 lehen hezkuntzan edo beheragoko mailetan. Sexuaren arabera, ikasten ari ziren emakumeen % 68,4 goi-mailako ikasketetan zebilen, eta gizonen % 50,0; erdi-mailako lanbide-heziketan, aldiz, gizonen % 20,0 eta emakumeen % 10,5. Adinaren arabera, 15–19 urtekoen % 77,8 ikasten ari zen, 20–24 urtekoen % 18,4 eta 25–29 urtekoen % 10,0; 30 urtetik gorakoen artean, berriz, % 0,7 baino ez.[9] 20–24 urtekoen artean, emakumeen % 29,4 ari zen goi-mailako ikasketak egiten, eta gizonen % 9,5.

Ikasten ari direnak, adin-taldeka
15–19 urte
% 77,8
20–24 urte
% 18,4
25–29 urte
% 10,0
30–34 urte
% 7,7
35–39 urte
% 0,0
40–44 urte
% 0,0
45–49 urte
% 0,0
50–54 urte
% 0,0
55 urte edo +
% 0,4
Egiten ari diren ikasketa-maila
Maila zehaztu gabe
% 0,0
Goi-mailako ikasketak
% 59,0
Erdi-mailako LH
% 15,4
Batxilergoa
% 23,1
DBH eta antzekoak
% 0,0
Lehen hezkuntza edo beheragokoa
% 2,6
Ezkerrean, adin-talde bakoitzean ikasten ari direnen ehunekoa; eskuinean, ikasten ari direnen banaketa mailaren arabera (2024).

Jaiolekuaren arabera

2024an, 15 urte edo gehiagoko biztanleen % 90,3 estatuan jaio zen, eta % 9,7 atzerrian.[7] Ikasketa-egituran badira aldeak jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 19,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 13,9; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 15,0 eta % 30,0, hurrenez hurren. Estatuan jaiotako emakumeen artean, goi-mailako ikasketak zituztenak % 23,8 ziren eta lehen hezkuntza edo gutxiago zutenak % 25,7; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 21,2 eta % 28,8, hurrenez hurren.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 19,8
Goi-mailakoak
% 15,0
% 24,0
Batx. / erdi LH
% 25,0
% 42,2
DBH
% 30,0
% 13,9
Lehen H. edo gutx.
% 30,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 23,8
Goi-mailakoak
% 21,2
% 16,8
Batx. / erdi LH
% 28,8
% 33,7
DBH
% 21,2
% 25,7
Lehen H. edo gutx.
% 28,8
Ehuneko bakoitza jatorri- eta sexu-taldearen barnekoa da (2024).

Ikasten ari zirenei dagokienez, 2024an estatuan jaiotako 15 urte edo gehiagokoen % 4,5 ari zen ikasten, eta atzerrian jaiotakoen % 0,0.[8] Konparazio hauek ez daude adinaren arabera doituta: talde bakoitzaren adin-egiturak (gazteen proportzioak, batez ere) eragin handia du emaitzan.

Diru-sarrerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2024. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 14.697 euro-koa zen[10], eta etxegune bakoitzeko 29.099 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.861 euro) parean dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.948 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 18.550 euro zen. Errenta gordina 17.004 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 44[11]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 32), beste diru-sarrerak (% 15,3), langabezia-prestazioak (% 2,3), beste prestazioak (% 6,5).

44%
32%
15%
Soldata · % 44Pentsioak · % 32Langabezia · % 2,3Beste prestazioak · % 6,5Beste sarrerak · % 15,3
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[12][oh 1]. Udalerrian indizea 26,9 da, probintziakoaren (29; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (31,9) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,3 da, probintziakoaren (2,5; Zamorako mapa) azpitik eta Espainiakoaren (2,6) azpitik.

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

INEren 2024ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, Galende udalerrian biztanleria aktiboa (okupatuak eta langabeak) 458 pertsona ziren, hau da, 16 urte edo gehiagoko biztanleriaren % 48,3; gainerako % 51,7 inaktibo zeuden (erretiratuak % 55,8, beste inaktiboak % 38,3 eta ikasleak % 5,9).[13] Aktiboen artean, langabezia-tasa % 12,0 zen. Sexuaren arabera, gizonezkoen jarduera-tasa % 53,3 zen eta emakumezkoena % 43,0; langabezia-tasa, aldiz, % 10,9 eta % 13,4 zen, hurrenez hurren.[13]

Okupatuen kopurua 402 zen 2023ean, 2021eko 369etik gora.[14] Emakumeek okupatuen % 43,5 osatzen dute, eta gizonek % 56,5.

402okupatu, 2023+% 8,9 2021etik
% 43,5emakumeak okupatuen artean
% 48,3jarduera-tasa, 2024
% 12,0langabezia-tasa, 2024
16 urte edo gehiagoko biztanleria jarduerarekiko loturaren arabera (2024)
% 42,5
% 28,9
% 19,8
Okupatuak · % 42,5Langabeak · % 5,8Ikasleak · % 3,1Erretiratuak · % 28,9Beste inaktiboak · % 19,8
16 urte edo gehiagoko biztanleria jardueraren eta sexuaren arabera, Galende, 2024
EgoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Okupatuak403% 42,5229% 47,5174% 37,3
Langabeak55% 5,828% 5,827% 5,8
Inaktiboak491% 51,7225% 46,7266% 57,0
Guztira949% 100,0482% 100,0467% 100,0

Jarduera-sektoreak

Jarduera-sektoreei dagokienez, okupatuak honela banatzen dira: zerbitzuak (% 75,6), eraikuntza (% 14,7), industria (% 5,0) eta nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza (% 4,7).[14] Xeheago, jarduera-adarrik handiena ostalaritza da (% 21,1), ondoren merkataritza (% 17,7) eta eraikuntza (% 14,7) datoz.

Okupatuak jarduera-sektorearen arabera (2023) Zamorako mapa
% 14,7
% 75,6
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza · % 4,7Industria · % 5,0Eraikuntza · % 14,7Zerbitzuak · % 75,6
Jarduera-adar zehatzak
Ostalaritza
% 21,1
Merkataritza
% 17,7
Eraikuntza
% 14,7
Osasuna eta gizarte-zerbitzuak
% 9,7
Administrazio publikoa
% 9,2
Nekazaritza, abeltzaintza eta arrantza
% 4,7
Hezkuntza
% 4,2
Jarduera profesionalak
% 3,5
Gainerako 13 jarduera-adarrak
Manufaktura-industria
% 3,5
Administrazio-jarduera lagungarriak
% 2,2
Garraioa eta biltegiratzea
% 2,0
Jarduera artistikoak eta aisialdikoak
% 1,7
Beste zerbitzu batzuk
% 1,5
Informazioa eta komunikazioak
% 1,2
Ur-hornidura eta hondakinak
% 1,0
Finantza- eta aseguru-jarduerak
% 0,7
Etxeetako jarduerak
% 0,5
Energia elektrikoa eta gasa
% 0,5
Higiezinen jarduerak
% 0,2
Erauzketa-industriak
% 0,0
Lurraldez kanpoko erakundeak
% 0,0

Okupazioa eta lan-egoera

Okupazio-mailari dagokionez, langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak dira talderik ugariena, okupatuen % 64,2; ondoren, zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak daude (% 24,9), eta oinarrizko okupazioak % 9,0.[15] Bi sexuetan langile kualifikatuak dira nagusi (gizonen % 69,2 eta emakumeen % 57,7).

% 24,9
% 64,2
% 9,0
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak · % 24,9Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak · % 64,2Oinarrizko okupazioak · % 9,0Ez dago jasota · % 2,0
Okupatuak okupazioaren eta sexuaren arabera, Galende, 2023
OkupazioaGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Zuzendariak eta goi eta erdi mailako teknikariak100% 24,953% 23,347% 26,9
Langile kualifikatuak eta maila baxuko ofizialak258% 64,2157% 69,2101% 57,7
Oinarrizko okupazioak36% 9,013% 5,723% 13,1
Ez dago jasota8% 2,04% 1,84% 2,3
Guztira402% 100,0227% 100,0175% 100,0

Okupatuen % 68,7 besteren konturako langileak dira, eta % 31,3 norberaren konturakoak.[16]

% 9,5
% 21,9
% 55,2
% 13,4
Norberaren kontura, langileak dituena · % 9,5Norberaren kontura, langilerik gabe · % 21,9Besteren kontura, finkoa/mugagabea · % 55,2Besteren kontura, aldi baterakoa · % 13,4
Okupatuak lan-egoeraren eta sexuaren arabera, Galende, 2023
Lan-egoeraGuztira%Gizonak%Emakumeak%
Norberaren kontura126% 31,383% 36,643% 24,6
Besteren kontura276% 68,7144% 63,4132% 75,4
Guztira402% 100,0227% 100,0175% 100,0

Jaiolekuaren arabera

Jarduera

16 urte edo gehiagokoen % 91,9 estatuan jaio zen, eta % 8,1 atzerrian.[13] Jarduera-egoerak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 47,1 okupatuak dira, % 34,7 erretiratuak, % 8,6 bestelako inaktiboak, % 6,0 langabeak eta % 3,5 ikasleak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 50,0 okupatuak dira, % 28,6 bestelako inaktiboak, % 10,7 erretiratuak, % 7,1 langabeak eta % 3,6 ikasleak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 37,0 okupatuak dira, % 28,7 bestelako inaktiboak, % 24,9 erretiratuak eta % 7,5 langabeak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 45,8 okupatuak dira, % 35,4 bestelako inaktiboak, % 10,4 langabeak eta % 8,3 erretiratuak.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 47,1
Okupatuak
% 50,0
% 6,0
Langabeak
% 7,1
% 3,5
Ikasleak
% 3,6
% 34,7
Erretiratuak
% 10,7
% 8,6
Beste inakt.
% 28,6
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 37,0
Okupatuak
% 45,8
% 7,5
Langabeak
% 10,4
% 1,9
Ikasleak
% 0,0
% 24,9
Erretiratuak
% 8,3
% 28,7
Beste inakt.
% 35,4
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Okupazioa

Okupatuen % 91,0 estatuan jaio zen, eta % 9,0 atzerrian.[15] Okupazio-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera. Estatuan jaiotako gizonen artean, % 68,1 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 24,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 5,6 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 85,7 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 7,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 7,1 oinarrizko okupazioetakoak. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 56,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 29,4 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari eta % 11,8 oinarrizko okupazioetakoak; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 68,2 langile kualifikatu edo maila baxuko ofizial dira, % 22,7 oinarrizko okupazioetakoak eta % 9,1 zuzendari edo goi eta erdi mailako teknikari.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 24,4
Goi eta erdi maila
% 7,1
% 68,1
Langile kualifikatuak
% 85,7
% 5,6
Oinarrizko okup.
% 7,1
% 1,9
Ez dago jasota
% 0,0
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 29,4
Goi eta erdi maila
% 9,1
% 56,2
Langile kualifikatuak
% 68,2
% 11,8
Oinarrizko okup.
% 22,7
% 2,6
Ez dago jasota
% 0,0
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Jarduera-sektoreak

Jarduera-egiturak alde nabarmenak ditu jatorriaren arabera.[17] Estatuan jaiotako gizonen artean, % 63,8 zerbitzuetan ari dira, % 23,0 eraikuntzan, % 7,5 nekazaritzan eta % 5,6 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 42,9 zerbitzuetan ari dira, % 42,9 eraikuntzan eta % 14,3 industrian. Emakumeen kasuan, estatuan jaiotakoen artean % 92,8 zerbitzuetan ari dira, % 3,3 industrian; atzerrian jaiotakoen artean, berriz, % 90,9 zerbitzuetan ari dira, % 4,5 eraikuntzan eta % 4,5 industrian.

Gizonak
Estatua
Atzerria
% 7,5
Nekazaritza
% 0,0
% 5,6
Industria
% 14,3
% 23,0
Eraikuntza
% 42,9
% 63,8
Zerbitzuak
% 42,9
Emakumeak
Estatua
Atzerria
% 2,0
Nekazaritza
% 0,0
% 3,3
Industria
% 4,5
% 2,0
Eraikuntza
% 4,5
% 92,8
Zerbitzuak
% 90,9
Ehuneko bakoitza jatorri-taldearen barnekoa da.

Lehen sektorea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Nekazaritza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerrian 14 nekazaritza-ustiategi zeuden, eta guztira 1.832 hektarea nekazaritzako azalera erabilgarri (NAE) lantzen zuten[18][oh 2]. Udalerriaren azalera 90,3 km² denez, NAE lurraldearen % 20,3 da[19]. Lur-erabileraren arabera, NAEren % 99,9 larre iraunkorrak (1.831 ha, 13 ustiategitan), arbolak (1,8 ha, 2 ustiategitan), norberaren kontsumorako baratzeak (0,06 ha, 2 ustiategitan) eta lur goldagarria (0,03 ha, ustiategi batean)[oh 3].

Nekazaritzako azalera erabilgarria (NAE)
NAE udalerriaren azaleran
20%
80%
NAE · 1.832 ha (% 20,3)Gainerako azalera · 7.194 ha (% 79,7)
NAE, lur-erabileraren arabera
100%
Lur goldagarria · 0,03 ha (< % 0,1)Larre iraunkorrak · 1.831 ha (% 99,9)Arbolak · 1,8 ha (% 0,1)Baratzeak · 0,06 ha (< % 0,1)
Iturria: INE, Nekazaritza Errolda 2020; udalerriaren azalera: Wikidata.

Abeltzaintza

2020ko Nekazaritza Erroldaren arabera, udalerriko abeltzaintza-ustiategietan 1.216 behi eta 117 ardi eta ahuntz zeuden[20].

Ibilgailu-parkea

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Trafikoko Zuzendaritza Nagusiaren (DGT) 2025eko datuen arabera, udalerrian 663 gidari zeuden erroldatuta: 416 gizon (% 62,7) eta 247 emakume (% 37,3)[21]. Biztanleen % 64,9 gidatzeko gai zen.

Ibilgailu-parkea 1.046 ibilgailuk osatzen zuten: 597 turismo, 161 furgoneta, 109 motozikleta, 84 kamioi eta 53 ziklomotor[21]. Motorizazio-tasa 1.000 biztanleko 585 turismokoa zen, probintziako batez bestekoaren (637) azpitik eta Espainiakoaren (525) gainetik.

Turismoen batez besteko adina 14,6 urtekoa zen; turismoen % 4,9k 4 urte baino gutxiago zituen, eta % 22,1k 25 urte baino gehiago[21]. Erregaiari dagokionez, ibilgailuen % 59,2 diesel zen eta % 40,1 gasolinazko; 6 ibilgailu elektrifikatu zeuden (% 0,6; probintzian % 0,4). Ingurumen-bereizgarriari dagokionez, ibilgailuen % 2,9k zuen 0 edo ECO etiketa, eta % 45k ez zuen etiketarik[oh 4].

Ibilgailu-parkea (2025)
Ingurumen-etiketa
24%
29%
45%
0 etiketa · 10 (% 1)ECO · 20 (% 1,9)C etiketa · 245 (% 23,6)B etiketa · 296 (% 28,5)Etiketarik gabe · 467 (% 45)
Turismoak, adinaren arabera
9%
24%
40%
22%
< 4 urte · 29 (% 4,9)4–8 urte · 52 (% 8,7)8–15 urte · 144 (% 24,1)15–25 urte · 240 (% 40,2)≥ 25 urte · 132 (% 22,1)
Iturria: DGT, «Datos municipales general» (2025).
  1. ↑ 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.
  2. ↑ INEk ustiategi baten lur guztiak ustiategia kokatuta dagoen udalerriari egozten dizkio, nahiz eta lur horietako batzuk beste udalerri batzuetan egon. Horregatik, udalerri batzuetan NAE udalerriaren azalera baino handiagoa izan daiteke.
  3. ↑ Ustiategi batek lur-erabilera bat baino gehiago izan ditzake; horregatik, erabilera bakoitzeko ustiategi-kopuruen batura ustiategi guztien kopurua baino handiagoa izan daiteke.
  4. ↑ DGTren ingurumen-etiketak ibilgailuen isurien araberakoak dira: 0 (elektrikoak eta autonomia handiko entxufagarriak), ECO (hibridoak eta gasezkoak), C (Euro 4tik aurrerako gasolina-ibilgailuak eta Euro 6ko dieselak), B (Euro 3ko gasolina-ibilgailuak eta Euro 4-5eko dieselak); zaharrenek ez dute etiketarik.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Zamora.tab.
  3. ↑ INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Zamora.tab.
  4. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxebizitza turistikoak, plazak eta plazak etxebizitza turistiko bakoitzeko. Udalerriak» Etxebizitza turistikoen kopuruaren neurketa (estatistika esperimentala) (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  7. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  8. 1 2 (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) «Población de 15 y más años por sexo, edad (grupos quinquenales) y nivel de estudios en curso (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  10. ↑ INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADRH errenta Zamora.tab.
  11. ↑ INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADRH fuente Zamora.tab.
  12. ↑ INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADRH gini erreferentziak.tab.
  13. 1 2 3 (Gaztelaniaz) «Población de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y relación con la actividad (agrupado) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  14. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y actividad económica (1 letra) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  15. 1 2 (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y ocupación (agregada) (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  16. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo y situación profesional (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  17. ↑ (Gaztelaniaz) «Ocupados de 16 y más años por sexo, lugar de nacimiento (España/extranjero) y rama de actividad (Municipios de 500 habitantes o más)» Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (INE).
  18. ↑ INE, «Explotaciones por tipo de cultivo», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE nekazaritza-azalera Zamora.tab (Wikimedia Commons).
  19. ↑ Udalerriaren azalera: Wikidata, Q1646379.
  20. ↑ INE, «Explotaciones ganaderas por tipo de ganado», Nekazaritza Errolda 2020. Datuak: INE abeltzaintza Zamora.tab (Wikimedia Commons).
  21. 1 2 3 DGT, «Datos municipales general» (2025). Datuak: DGT ibilgailuak Zamora.tab (Wikimedia Commons).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Gaztela eta Leon
Artikulu hau Gaztela eta Leongo geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.